Որքան էլ ՀՀ իշխանությունը լռում է հայերի նկատմամբ սպանդի և բռնի տեղահանությունների մասին, Ադրբեջանի հանցագործությունները, այդ թվում իր ժողովրդի նկատմամբ, միջազգայնորեն ամրագրված փաստեր են
33 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանում ներքաղաքական բախումները հասան պիկին և այդ ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովին պաշտոնանկ անելու նպատակով, իշխանությունը վերցնելու մրցավազքին դուրս եկած ուժերը, սեփական ժողովրդի նկատմամբ դաժան հաշվեհարդար տեսան, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Իրադարձությունները, որոնք 1992 թվականի փետրվարին նույն Ադրբեջանում ամրագրվեցին որպես սեփական ժողովրդի դեմ հաշվեհարդար` ներքաղաքական նպատակներով, հետագայում փորձ արվեցին ներկայացնել Ադրբեջանի դեմ իրականացված ցեղասպանություն:
Դա այն փուլն էր, երբ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերն աստիճանաբար լռեցնում էին մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ու նրա հարակից գյուղերի ուղղությամբ հարձակումներն ու հրթիռակոծությունները և օպերացիաներից մեկն էլ Իվանյան (նախկին Խոջալու) բնակավայրի ուղղությամբ էր»:
Աբրահամյանն ընդգծում է՝ ադրբեջանցիները բնակավայրը վերածել էին կրակակետի` որպես վահան օգտագործելով այնտեղ նախապես տեղափոխված թուրք մեսխեթցիներին:
«Օպերացիայից 2-3 օր առաջ, հայերը բարձրախոսներով հայտարարեցին ոչ միայն գործողությունների մասին, այլև խաղաղ բնակչությանն իրազեկվեց այն միջանցքի մասին, որտեղով խաղաղ բնակչությունը Կարկառ գետի հովտով պետք է դուրս գար դեպի Աղդամ, որը վերահսկվում էր ադրբեջանցիների կողմից:
Սակայն, ըստ ադրբեջանցիների, իշխանության համար պայքար մղող Ազգային ճակատի դրդմամբ, խաղաղ բնակչության մի մասը այդպես էլ դուրս չի բերվել Խոջալուից, մի մասին ուղղորդել են սխալ ուղղությամբ, իսկ միջանցքով Աղդամ հասած խաղաղ բնակիչների մի մասը գնդակահարվել է ադրբեջանցի գրոհայինների կողմից, որպեսզի Ադրբեջանում իշխանափոխության գործընթացը գլուխ բերվի, ինչն էլ հետագայում տեղի ունեցավ:
Կրկնում եմ` Աղդամ բնակավայրի այն հատվածը, որտեղ տեղի ունեցավ սեփական ժողովրդի դեմ վայրագություն, ամբողջությամբ գտնվում էր ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ:
Տարօրինակ զուգադիպությամբ, ադրբեջանական վայրագություններն ու սեփական ժողովրդի դեմ իրականացրած սպանդի մասին խոսող վկաները, դրանք արձանագրած օպերատորը, այն իր թերթում տեղադրած «Մոնիտոր»-ի խմբագիրն անհայտ անձանց կողմից հետագայում սպանվեցին, իսկ դրա մասին հրապարակային խոսողները տարբեր ժամկետներով ազատազրկման ենթարկեցին, այսինքն` փորձ արվեց մաքրել հետքերը», - գրել է պատգամավորը:
Նա ավելացրել է նաև, որ հետագայում, սեփական պատմությունն ու դրա խայտառակ էջը խմբագրելու նպատակով, Ադրբեջանի իշխանությունները փորձեցին այն վերագրել Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերին, սակայն տեղի ունեցածն արդեն արձանագրվել ու փաստավավերագրական նյութերի էր վերածվել ոչ միայն ադրբեջանցիների (նրանցից շատերին հետո ֆիզիկապես ոչնչացրեցին), այլև արտերկրի լրատվամիջոցների ու լրագրողների կողմից․
«Որքան էլ ՀՀ իշխանությունը լռում է հայերի նկատմամբ սպանդի և բռնի տեղահանությունների մասին, Ադրբեջանի հանցագործությունները, այդ թվում իր ժողովրդի նկատմամբ, միջազգայնորեն ամրագրված փաստեր են»:

33 года назад, в этот день, внутриполитические столкновения в Азербайджане достигли пика, и они устроили жестокую расправу над собственным народом — Абрамян
33 года назад, в этот день, внутриполитические столкновения в Азербайджане достигли пика, и силы, стремившиеся захватить власть с целью свержения тогдашнего президента Аяза Муталибова, устроили жестокую расправу над собственным народом, написал депутат НС Тигран Абрамян.
«События, которые в феврале 1992 года в том же Азербайджане были закреплены как расправа над собственным народом в внутриполитических целях, позже попытались представить это как геноцид против Азербайджана.
Это был этап, когда силы самообороны Арцаха постепенно подавляли атаки и ракетные обстрелы в направлении столицы Степанакерта и соседних сел, а одна из операций проводилась в направлении населенного пункта Иванян (бывший Ходжалу).
Абрамян подчеркивает, что азербайджанцы превратили село в огневую точку, используя ранее переселившихся туда турок-месхетинцев в качестве живого щита.
«За 2-3 дня до операции армяне объявили через рупоры не только о предстоящих действиях, но и гражданское население было проинформировано о коридоре, по которому мирное население должно было пройти через долину реки Каркар в Агдам, который контролировался азербайджанцами.
Однако, по словам азербайджанцев, по наущению борющегося за власть Национального фронта, часть мирного населения так и не была вывезена из Ходжалу, часть была направлена в неправильном направлении, а часть мирных жителей, дошедших до Агдама по коридору, была расстреляна азербайджанскими боевиками с целью организации процесса смены власти в Азербайджане, что и произошло позднее.
Повторяю: та часть населенного пункта Агдам, где происходили зверства против собственного народа, находилась полностью под контролем азербайджанских сил.
По странному стечению обстоятельств свидетели, рассказавшие об азербайджанских зверствах и расправах над собственным народом, оператор, зафиксировавший их, редактор "Монитора", разместивший это в своей газете, позже были убиты неизвестными, а те, кто говорил об этом публично, были посажены в тюрьму на разные сроки, то есть была предпринята попытка зачистить следы», - написал депутат.
Он также добавил, что впоследствии, чтобы отредактировать собственную историю и ее позорную страницу, власти Азербайджана попытались приписать это силам самообороны Арцаха, но произошедшее уже было зафиксировано и превращено в документальные материалы не только азербайджанцами (многие из них были впоследствии физически уничтожены), но и зарубежными СМИ и журналистами.
«Независимо от того, что сегодняшние власти Армении демонстрируют молчание и слабость в отношении этих зверств, а также убийств и насильственных депортаций армян в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Мараге, военные преступления Азербайджана, в том числе против собственного народа, также являются признанными на международном уровне фактами».