Ռուբեն Վարդանյանը նույնիսկ պաշտոնից ազատվելուց հետո, մշտապես գտնվել է Ադրբեջանի ու Հայաստանի իշխանությունների սպառնալիքների տակ
27/02/2025 09:58
Երբ քննարկվում են գործող իշխանության և նրա պարագլխի հայտարարությունները Բաքվի բանտերում գտնվող մեր հայրենակիցների մասին, ապա պետք է նաև վերհիշել դրա հետ փոխկապակցված այն պրոցեսները, երբ Ռուբեն Վարդանյանը նշանակվեց Արցախի պետնախարար, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը բլոկադայի օրերին, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ արդեն պաշտոնից ազատվել էր, մշտապես գտնվել է Ադրբեջանի ու Հայաստանի իշխանությունների ճնշումների և սպառնալիքների տակ:
Պատգամավորի խոսքով՝ Հայաստանյան իշխանությունն այդ օրերին նրան պաշտոնանկ անելու և հարվածներ հասցնելու համար մոբիլիզացրել էր իր քարոզչական ողջ արսենալը:
«Տպավորությունն այնպիսին է, որ նա իր՝ Արցախ մեկնելով տարբեր դավադիր հաշվարկներ էր խառնել և դրանով պայմանավորված նրա դեմ ալիք էր ձևավորվել:
Չեմ կարող նաև չարձանագրել, որ արցախցիների շրջանում Ռուբեն Վարդանյանը մեծ հարգանք և վստահություն էր վայելում, ինչը ևս անհանգստացնում էր ներսում և դրսում գտնվող կոնկրետ շրջանակներին:

Даже после отставки Рубен Варданян постоянно подвергался угрозам со стороны властей Азербайджана и Армении
27/02/2025 10:41
Когда обсуждаются заявления действующей власти и ее лидера о наших соотечественниках в бакинских тюрьмах, связанные с этим процессы, тогда следует вспомнить и о связанных с этим процессах, когда Рубен Варданян был назначен государственным министром Арцаха, - написал депутат НС Тигран Абрамян.
Он отметил, что Рубен Варданян в дни блокады в Арцахе постоянно находился под давлением и подвергался угрозам со стороны властей Азербайджана и Армении, даже когда уже был освобожден от занимаемой должности.
По словам депутата, власти Армении в те дни мобилизовали весь свой пропагандистский арсенал, чтобы отстранить его от власти и нанести удары.
«Создается такое впечатление, что Варданян, отправляясь в Арцах, смешал различные заговорщические расчеты и из-за этого образовалась волна против него.
Не могу не констатировать, что Рубен Варданян пользовался большим уважением и доверием среди народа Арцаха, что также волновало определенные круги внутри и за пределами страны.
Свободу всем армянам в бакинских тюрьмах», - отметил депутат.