Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի հետ կապված ՄԻՊ-ն իր մանդատի ներքո շարունակում է հասցեագրել բոլոր խնդիրները մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող դերակատարներին
27/02/2025 10:49
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բազմիցս է խոսել Ադրբեջանում ազատությունից ապօրինի զրկված հայերի նկատմամբ իրականացվող գործընթացների ոչ թե պարզապես խնդրահարույց լինելու, այլ մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների ու արժեքների, միջազգային իրավական չափանիշների կոպտագույն խախտումներով իրականացվելու մասին, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՄԻՊ խորհրդական Արթուր Ասլանյանը։
«Սոցիալական մեդիայի մշտադիտարկումների արդյունքում մտահոգիչ տեղեկություններ են ստացվել Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի վատթարացման և խոշտանգման մասին:
Իրավիճակի հետ կապված՝ Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ աշխատակազմում իրականացվել են և շարունակվում են իրականացվել համապատասխան քայլեր ՄԻՊ լիազորությունների շրջանակներում:
Հաշվի առնելով հարցի զգայունությունը և Պաշտպանի աշխատակազմի՝ «չվնասելու սկզբունքով» աշխատելու կարևորությունը՝ վերոնշյալ գործընթացների վերաբերյալ այլ մանրամասները հրապարակայնորեն ներկայացնելն այս պահին նպատակահարմար չենք համարում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ ոլորտում մանդատ ունեցող բոլոր դերակատարները պետք է շուտափույթ և պատշաճ քայլեր ձեռնարկեն խնդրի հասցեավորման ուղղությամբ։
Պաշտպանն իր մանդատի ներքո շարունակում է հասցեագրել այս բոլոր խնդիրները մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող դերակատարներին»,-հայտնեց Արթուր Ասլանյանը։

В связи с состоянием здоровья Рубена Варданяна, омбудсмен в рамках своего мандата продолжает обращаться к акторам, имеющим мандат по защите прав человека
27/02/2025 11:33
Защитник прав человека неоднократно говорила о том, что процессы, осуществляемые против незаконно лишенных свободы армян в Азербайджане, не просто проблематичны, но и осуществляются с грубыми нарушениями общечеловеческих принципов и ценностей прав человека и международных правовых норм. Об этом в беседе с Aysor.am сообщил советник омбудсмена Артур Асланян.
«В результате мониторинга социальных сетей была получена тревожная информация об ухудшении здоровья Рубена Варданяна и пытках.
В связи с ситуацией, по поручению Анаит Манасян, в аппарате в рамках полномочий Защитника прав человека были предприняты и продолжают осуществляться соответствующие шаги.
Учитывая чувствительность вопроса и важность работы аппарата Защитника по принципу «не навреди», мы не считаем целесообразным в настоящее время публично раскрывать другие подробности, касающиеся вышеупомянутых процессов.
Защитник прав человека подчеркивает, что все акторы, обладающие мандатом в сфере защиты прав человека, должны предпринять быстрые и правильные шаги для решения проблемы.
В рамках своего мандата Защитник в связи с этими проблемами продолжает обращаться к акторам, имеющим мандат по защите прав человека», - сказал Артур Асланан.