Իրավունք չունենք անտարբեր մնալու, պարտավոր ենք անել ամեն ինչ՝ մեր հայրենակիցների անհապաղ ազատ արձակման համար․ Արցախի ՄԻՊ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը գրել է․
«Սիրո հակառակը ատելությունը չէ, այլ անտարբերությունը․․․
Գեղեցկության հակառակը տգեղությունը չէ, այլ անտարբերությունը․․․
Հավատի հակառակը հերետիկոսությունը չէ, այլ անտարբերությունը․․․
Եվ կյանքի հակառակը մահը չէ, այլ անտարբերությունը․․․»
Փետրվարի 28-ին՝ ժամը 12:00-ին, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ ի նախաձեռնությամբ ի հիշատակ Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունների զոհերի և ի պաշտպանություն բռնագաղթած հայության իրավունքների՝ Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցվելու բոլոր զոհերի հիշատակին, որից հետո շարժվելու ենք ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ, որտեղ ժամը 15:00-ին իրականացնելու ենք ակցիա՝ հաջակցություն Բաքվում ապօրինաբար պահվող մեր պատանդների՝ մեր բողոքը արտահայտելով միջազգային հանրության հանցավոր լռության և անտարբերության դեմ։
(Ակցիայի մանրամասներին կծանոթացնենք տեղում)։
Ռուբեն Վարդանյանի հայտարությունները Բաքվի բանտից և արդեն մեկ շաբաթ տևող հացադուլը մեզ բոլորիս հստակ ուղերձ պետք է լինեն, որ իրավունք չունենք անտարբեր մնալու և պարտավոր ենք անել մեզանից կախված ամեն ինչ մեր հայրենակիցների անհապաղ ազատ արձակման համար։
Խնդրում ենք բոլորին միանալ ակցիաներին և արտահայտել համերաշխություն Բաքվի ռեժիմի կողմից խոշտանգումների ենթարկվող մեր հայրենակիցներին»։

Омбудсмен Арцаха: мы не имеем права оставаться равнодушными и обязаны сделать все возможное для немедленного освобождения наших соотечественников
Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян написал:
«Противоположность любви — не ненависть, а равнодушие...
Противоположность красоте — не уродство, а равнодушие...
Противоположность вере — не ересь, а равнодушие...
И противоположность жизни — не смерть, а равнодушие...»
28 февраля в 12:00 по инициативе общественной организации «Против правового произвола» в Цицернакаберде состоится митинг в память жертв геноцидных действий Азербайджана и в защиту прав перемещенных армян, после чего мы направимся к офису ООН в Армении, где в 15:00 проведем акцию в поддержку наших заложников, незаконно удерживаемых в Баку, выразив протест против преступного молчания и безразличия международного сообщества.
Заявления Рубена Варданяна из Бакинской тюрьмы и продолжающаяся уже неделю голодовка должны стать для всех нас четким сигналом о том, что мы не имеем права оставаться равнодушными и обязаны сделать все возможное для немедленного освобождения наших соотечественников.
Мы призываем всех присоединиться к протестам и выразить солидарность с нашими соотечественниками, подвергающимися пыткам со стороны бакинского режима».