Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակը կարող է էլ ավելի  վատանալ․ Այնպես մի՛ արեք, որ Կամիր Խաչի  հաջորդ հերթական այցն ուշացած լինի․ Բաց նամակ՝ ԿԽՄԿ ղեկավարին
27/02/2025 20:59
Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակը կարող է էլ ավելի վատանալ․ Այնպես մի՛ արեք, որ Կամիր Խաչի հաջորդ հերթական այցն ուշացած լինի․ Բաց նամակ՝ ԿԽՄԿ ղեկավարին
Մի քանի տասնյակ ՀԿ-ներ բաց նամակով դիմել են Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սհոլյարիչ Էգերին՝ պահանջելով անհապաղ այցելել Բաքվի բանտում ապօրինաբար պահվող  Ռուբեն Վարդանյանին․
«Դիմում ենք Ձեզ խորը մտահոգությամբ՝ Բաքվի բանտում պահվող և ավելի քան մեկ շաբաթ հացադուլի մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի և Ադրբեջանում քաղաքական պատճառներով ապօրինի կերպով դատվող մյուս հայ գերիների վիճակի վերաբերյալ։
Ըստ ադրբեջանական մամուլում տարածված տեղեկատվության, փետրվարի 25-ի դատական նիստի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, սակայն, չնայած դրան, դատական նիստը շարունակվել է։ Բացի դրանից, տարածված լուսանկարներում նրա դեմքի վրա տեսանելի են վնասվածքներ և առերևույթ խոշտանգումների հետքեր:
Հաշվի առնելով, որ նա քաղաքական պատճառներով ու ապօրինի կերպով է դատվում և արդեն երկար ժամանակ գտնվում է հացադուլի մեջ, նրա առողջական վիճակը կարող է արագորեն վատթարանալ՝ հանգեցնելով անդառնալի հետևանքների։ Նմանապես մտահոգիչ է նաև Ադրբեջանում պահվող և քաղաքական շարժառիթներով դատվող մյուս հայ գերիների վիճակը, ովքեր ենթարկվում են անարդար վերաբերմունքի ու էթնիկ ծագմամբ պայմանավորված հետապնդման։
Այս իրավիճակում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն, որպես անկախ մարդասիրական կազմակերպություն, պարտավոր է գործել՝ համաձայն իր մանդատի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար սկզբունքների։ Ուստի, կոչ ենք  անում Ձեզ՝
անհապաղ այցելություն իրականացնել Ռուբեն Վարդանյանին՝ անկախ բժշկական գնահատում իրականացնելու նպատակով։
Ապահովել նրա առողջական վիճակի անկողմնակալ մշտադիտարկումը և հետևել, որ նա ստանա անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։
Հասցեագրել նրա հացադուլի պատճառները և միջնորդել՝ ապահովելու նրա հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը։ Այդ առումով, հարկ է առանձնակի ուշադրություն դարձնել նրա դեմքի ակնհայտ վնասվածքների պատճառների բացահայտման վրա, որի մասով ադրբեջանական կողմը կրում է հատուկ պարտավորություն:
Ներկայացնել անաչառ զեկույց Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների պահման պայմանների ու նրանց հանդեպ վերաբերմունքի մասին՝ համաձայն միջազգային ստանդարտների։
Գործուն ջանքեր ձեռնարկել հացադուլի ավարտի ուղղությամբ՝ միաժամանակ հասցեագրելով այն մտահոգությունները, որոնք հանգեցրել են այդ ծայրահեղ քայլին։ Հարկ է հաշվի առնել խնդրի հրատապությունը և այնպես չանել, որ ԿԽՄԿ հաջորդ հերթական այցն արդեն ուշացած լինի:
Իրականացնել կանոնավոր այցելություններ ադրբեջանական բանտերում պահվող բոլոր հայ գերիներին՝ երաշխավորելու նրանց նկատմամբ արդար վերաբերմունքը։
Գործել որպես անկախ միջնորդ հայ գերիների և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև՝ ապահովելու միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանումը և նրանց անհապաղ ազատ արձակումը։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն ունի բացառիկ իրավասություն և մանդատ բանտարկյալների  պաշտպանության ոլորտում, ուստի Ձեր միջամտությունը այս իրավիճակում ոչ միայն հիմնավորված է, այլև՝ անհրաժեշտ։ Հատկապես կարևոր է Ձեր դերը քաղաքական պատճառներով և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներով դատվող գերիների նկատմամբ վերաբերմունքի մշտադիտարկման հարցում, որը Ժնևի կոնվենցիաների հիմնարար սկզբունքներից է։
Հույս ունենք, որ այս հարցին կտրվի առաջնահերթություն և կձեռնարկվեն անհապաղ քայլեր՝ կանխելու հնարավոր ողբերգական հետևանքները։

Группа общественных организаций обратилась с открытым письмом к главе МККК с требованием немедленно посетить Рубена Варданяна
27/02/2025 21:59
Несколько десятков общественных организаций обратились с открытым письмом к главе Международного комитета Красного Красного Мирьяне Сполярич-Эггер, потребовав немедленно посетить незаконно удерживаемого в бакинской тюрьме Рубена Варданяна.
«Мы обращаемся к Вам с глубокой обеспокоенностью в связи с состоянием здоровья Рубена Варданяна, который содержится в бакинской тюрьме и уже более недели объявил голодовку, а также состоянием других армянских заключенных, незаконно осужденных по политическим мотивам в Азербайджане.
По информации, распространенной в азербайджанской прессе, самочувствие Рубена Варданяна ухудшилось во время судебного заседания 25 февраля, однако, несмотря на это, судебное заседание продолжилось. Кроме того, на опубликованных фотографиях на его лице видны травмы и явные следы пыток.
Учитывая, что его судят незаконно и по политическим мотивам, а также то, что он уже давно объявил голодовку, состояние его здоровья может быстро ухудшиться, что приведет к необратимым последствиям. Положение других армянских заключенных, содержащихся в Азербайджане и осужденных по политическим мотивам, которые подвергаются несправедливому обращению и преследованиям по признаку своего этнического происхождения, также вызывает обеспокоенность.
В этой ситуации Международный Комитет Красного Креста, как независимая гуманитарная организация, обязан действовать в соответствии со своим мандатом и основополагающими принципами международного гуманитарного права. Поэтому мы призываем вас:
немедленно посетить Рубена Варданяна для проведения независимой медицинской экспертизы.
обеспечить беспристрастное наблюдение за его здоровьем и получение им необходимой медицинской помощи.
выяснить причины его голодовки и вмешаться, чтобы обеспечить защиту его основных прав.
В связи с этим особое внимание следует уделить выявлению причин явных повреждений его лица, в связи с чем на азербайджанской стороне лежит особая обязанность.
представить беспристрастный отчет об условиях содержания и обращения с Рубеном Варданяном и другими армянскими пленными в соответствии с международными стандартами.
принять активные меры по прекращению голодовки, одновременно устранив проблемы, которые привели к этому крайнему шагу.
Необходимо учесть срочность проблемы и не допустить того, чтобы очередной визит МККК был совершен слишком поздно.
проводить регулярные посещения всех армянских заключенных, содержащихся в азербайджанских тюрьмах, для обеспечения справедливого обращения с ними.
выступать в качестве независимого посредника между армянскими военнопленными и властями Азербайджана для обеспечения соблюдения международного гуманитарного права и их немедленного освобождения.
Международный Комитет Красного Креста обладает исключительной юрисдикцией и мандатом в области защиты заключенных, поэтому Ваше вмешательство в данную ситуацию не только оправдано, но и необходимо.
Ваша роль особенно важна в наблюдении за обращением с пленными, осужденными по политическим мотивам и за нарушения международного гуманитарного права, что является одним из основополагающих принципов Женевских конвенций.
Мы надеемся, что этому вопросу будет уделено приоритетное внимание и будут предприняты незамедлительные шаги по предотвращению возможных трагических последствий», - подчеркивает в письме общественных организаций.