Ադրբեջանի նպատակը ոչ թե խաղաղության հաստատումն է, այլ հայկական պետականության կազմաքանդումը, հայկական քաղաքական գործոնի վերացումը․ ՀՅԴ
28/02/2025 16:36
ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը Սումգայիթյան ջարդերի 37-րդ տարելիցի և Բաքվում ընթացող դատավարության կապակցությամբ.
«1988 թ․ փետրվարն ազդարարեց ազգային զարթոնքի և նորագույն ժամանակների ազատագրական պայքարի մեկնարկը, որի փառապսակը Հայաստանի վերանկախացումն էր և Արցախի Հանրապետության կերտումը։
Ի պատասխան արցախահայության սահմանադրական իրավունքի իրացման խաղաղ պայքարի, Ադրբեջանը՝ Խորհրդային իշխանությունների անտարբերության պայմաններում, 1988 թ․ փետրվարի 27-ից 29-ը կազմակերպեց և իրականացրեց Սումգայիթ քաղաքի հայ ազգաբնակչության արյունալի ջարդերը։ Սումգայիթին հաջորդեցին Բաքվում, Գանձակում, Շամխորում և այլ քաղաքներում իրականացրած հայկական կոտորածներն ու էթնիկ զտումը։
1988 թ․ Սումգայիթի հայկական ջարդերը, հարյուր հազարավորների բռնի տեղահանումը, դրանց հաջորդած արցախյան առաջին և 44-օրյա պատերազմն ու Արցախի հայաթափումն ու Ադրբեջանին բռնակցումը, ԱՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության պատանդառումն ու կեղծ դատավարությունն ի ցույց են դնում տարածաշրջանում Ադրբեջանի երկարաժամկետ ռազմավարական նկրտումները։
Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականությունն այսօր բացահայտ դրսևորվում է Բաքվում ընթացող դատավարության բեմականացմամբ, նաև այսպես կոչված «խաղաղության» պայմանագրի բանակցությունների գործընթացով, որի ակնհայտ նպատակը ոչ թե միջազգային իրավունքի և նորմերի վրա խարսխված խաղաղության հաստատումն է, այլ՝ հայկական պետականության փաստացի կազմաքանդումը, հայկական քաղաքական գործոնի վերացումը։
Սումգայիթի ջարդերի 37-րդ տարելիցի և Բաքվում շարունակվող դատավարական ֆարսի կապակցությամբ ՀՅԴ Բյուրոն հայտարարում է.
• Դաշնակցությունը շարունակելու է հետամուտ լինել 1988 – 90 թթ․Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանական գործողությունների ճանաչման, դատապարտման և արդար հատուցման պահանջին։
• Սումգայիթում, տարբեր այլ քաղաքներում եւ Արցախում Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ցեղասպանության զոհերի արդար փոխհատուցման և վերադարձի իրավունքի պահանջը, ինչպես նաև Բաքվում պատանդառված բոլոր գերիների և պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակումը պետք է հայ-ադրբեջանական բանակցությունների օրակարգի մաս դառնան։

Целью Азербайджана является не установление мира, а разрушение армянской государственности, устранение армянского политического фактора — АРФД
28/02/2025 18:58
Заявление Бюро АРФД в связи с 37-й годовщиной погромов в Сумгаите и «суда», проходящего в Баку.
«Февраль 1988 года ознаменовал начало национального пробуждения и современной освободительной борьбы, лавровым венком которой стало восстановление независимости Армении и создание Республики Арцах.
В ответ на мирную борьбу за реализацию конституционных прав арцахских армян Азербайджан в условиях безразличия советской власти с 27 по 29 февраля 1988 года организовал и осуществил массовые убийства армянского населения города Сумгаита. За Сумгаитом последовали массовые убийства армян и этнические чистки в Баку, Гандзаке, Шамхоре и других городах.
Армянские погромы в Сумгаите в 1988 году, насильственное перемещение сотен тысяч человек, последовавшая за этим первая и 44-дневная Арцахские войны, деарменизация Арцаха и присоединение его к Азербайджану, захват в плен военно-политического руководства Республики Арцах и фальшивый судебный процесс демонстрируют долгосрочные стратегические амбиции Азербайджана в регионе.
Сегодня антиармянская политика Азербайджана открыто проявляется в инсценированном суде в Баку, а также в переговорном процессе по так называемому «мирному» договору, очевидной целью которого является не установление мира, основанного на международном праве и нормах, а фактическое разрушение армянской государственности, устранение армянского политического фактора.
По случаю 37-й годовщины Сумгаитских погромов и продолжающегося в Баку судебного фарса Бюро АРФД заявляет:
• Дашнакцутюн продолжит добиваться признания, осуждения и справедливой компенсации за акты геноцида, совершенные Азербайджаном в 1988-90 годах.
• Требование справедливой компенсации жертвам геноцида, совершенного Азербайджаном в Сумгаите, различных других городах и Арцахе, и права на возвращение, а также немедленного освобождения всех заложников и лиц, удерживаемых в Баку, должно стать частью повестки армяно-азербайджанских переговоров.
Бюро АРФД
28 февраля 2025 г.».