Նիկոլ Փաշինյանը մահու չափ վախենում է հայրենասերներից, իսկ Ռուբեն Վարդանյանը և Բաքվում պահվող մյուսները հայրենասերներ են. Մամիջանյան (Տեսանյութ)
Աշխատանքի բացակայությունը քողարկելու շատ լավ տարբերակ է ասել, թե «չենք խոսում, որպեսզի չվնասենք Բաքվում պահվող հայ ռազմագերին», ԱԳՆ-ի դիմաց ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը՝ արձագանքելով իշխանությունների մեկնաբանություններին։
«Այն խողովակները, որոնք ինձ համար տեսանելի են, դրանցով աշխատանքը կա՛մ շատ չնչին է, կա՛մ բացակայում է։ Արդյունքները զրոյական են, այսօրվա ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությունը պահանջներ ներկայացնելու տեսանկյունից ինձ համար անընկալելի լեքսիկոնով էր գրված։ Այն ավելի շատ նման էր փաստերի արձանագրման, քան պահանջի։ Տղե՛րք, ո՞ւր էիք, քանի՞ օր է անցել, ինչի՞ համար է դա նոր արվում։ Պարտադիր պետք է հասարակությունը ճնշի, նոր ԱԳՆ-ն հիշի, որ պետք է աշխատի՞։ Սա ինձ համար անընկալելի է»,- ասաց Հայկ Մամիջանյանը։
Ինչ վերաբերում է իշխանության արձագանքներին, մասնավորապես՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե պետք էր հասկանալ՝ Ռուբեն Վարդանյանին ով և ինչ նպատակով էր ուղարկել Արցախ, Մամիջանյանն ասաց.
«Նիկոլ Փաշինյանը մահու չափ վախենում է հայրենասերներից, իսկ Ռուբեն Վարդանյանը և Բաքվում պահվող մյուս հայրենակիցները հայրենասերներ են։ Այդ ինչ հրեշ պետք է լինես, որ թողնես մարդը Բաքվում տանջվի, մտածելով, թե հետագայում ինքը կարող է քաղաքական ամբիցիա ունենալ կամ չունենալ։ Դա ինձ համար անընկալելի է»։

Мамиджанян: Никол Пашинян до смерти боится патриотов, а Рубен Варданян и другие, удерживаемые в Баку, являются патриотами (видео)
Очень хороший способ замаскировать отсутствие работы – сказать: «Мы не говорим, чтобы не навредить армянским военнопленным, удерживаемым в Баку». Об этом журналистам во время митинга перед зданием МИД заявил руководитель фракции "Честь имею" НС Айк Мамиджанян, комментируя заявления властей.
«Те каналы, которые мне видны, работа по ним либо очень незначительна, либо отсутствует. Результатов ноль, сегодняшнее заявление МИД было написано непонятным для меня лексиконом с точки зрения предъявления требований. Это было больше похоже на констатацию фактов, чем на требование. Ребята, где вы были? Сколько дней прошло? Почему это делается сейчас? Общество должно на вас давить, только после этого МИД вспомнит, что надо работать? Мне это непонятно», - сказал Айк Мамиджанян.
Что касается реакции властей, в частности, заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что необходимо понять, кто и с какой целью отправил Рубена Варданяна в Арцах, Мамиджанян сказал:
«Никол Пашинян до смерти боится патриотов, а Рубен Варданян и другие удерживаемые в Баку соотечественники - патриоты. Каким монстром надо быть, чтобы позволить человеку страдать в Баку, думая, что он может иметь или не иметь политических амбиций в будущем? Мне это непонятно».