Վերջին տարիները ևս ցույց տվեցին, որ ադրբեջանցու ցեղասպան կերպարն ու դիմագիծը չի փոխվել
37 տարի առաջ այս օրերին` փետրվարի 27-29-ը, Ադրբեջանն ի պատասխան արցախցիների ազատատենչ ու արդարացի հանրային պոռթկման, Սումգայիթ քաղաքում հայերի նկատմամբ վայրագությունների շարք իրականացրեց, որն իր ծավալով, բնույթով և նպատակներով ամբողջովին արտացոլում էր ցեղասպանություն տերմինը, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Բանտերից ու տարբեր տեղերից հավաքագրված քրեական տարրերի միջոցով բանդաներ էին ձևավորվել, որոնց տրվել էր Սումգայիթում ապրող հայերի հասցեները, և կազմակերպված խմբերն ուղղորդվում էին հայկական թաղամաս ու, առհասարակ, այնտեղ, որտեղ հայեր էին բնակվում:
Հանցավոր խմբերին նախապես մետաղաձողեր էին բաժանել, շատերը եղել էին զինված, որոշները` խմիչքի և թմրանյութերի ազդեցության տակ:
Մի քանի օր շարունակ, տարբեր վայրերում մեծաթիվ հայեր սպանվեցին, ողջակիզվեցին, վիրավորվեցին, դաժան բռնությունների ենթարկվեցին, բռնաբարվեցին:
Ոչնչացվեցին հայերին պատկանող գույքը` բնակարանների, հասարական նշանակության օբյեկտների և այլ ձևով։ Մինչև 20 հզ հայ բռնի տեղահանվեց:
Վերջին տարիները ևս ցույց տվեցին, որ ադրբեջանցու ցեղասպան կերպարն ու դիմագիծը չի փոխվել և նա հայերի նկատմամբ շարժվում է նույն անմարդկային հետագծով ու նպատակներով, իսկ սրանց զսպելը բացառապես ուժեղ, զարգացող և մրցունակ պետության կառուցումն է», - նշել է նա:

Последние годы также показали, что образ и облик азербайджанского геноцидника не изменились
37 лет назад в эти дни, 27-29 февраля, Азербайджан в ответ на свободолюбивый и справедливый общественный гнев народа Арцаха осуществил серию зверств против армян в городе Сумгаите, которые по своим масштабам, характеру и целям полностью отражают термин геноцид, написал депутат НС Тигран Абрамян.
«С помощью криминальных элементов, собранных из тюрем и разных мест, формировались банды, которым давались адреса армян, проживающих в Сумгаите, а организованные группы направлялись в армянский квартал и в целом в места, где жили армяне.
Преступным группам заранее выдавались металлические прутки, многие были вооружены, некоторые были под воздействием наркотиков и алкоголя.
Несколько дней подряд многие армяне были убиты, сожжены, ранены, подвергнуты жестокому насилию и изнасилованы в разных местах.
Принадлежащее армянам имущество было уничтожено в виде квартир, общественных объектов и т.д. До 20 тысяч армян были насильственно перемещены.
Последние годы также показали, что геноцидный образ и облик азербайджанца не изменились и он движется по отношению к армянам с той же бесчеловечной траекторией и целями, а сдерживание их - это исключительно построение сильного, развивающегося и конкурентоспособного государства», - отметил депутат.