Հետևում ենք այս օրերին Ադրբեջանում ընթացող դատավարություններին․ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակ
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի հայտարարությունը․
«Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում նաև Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործերով դատաքննության ընթացքի առնչությամբ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը հիշեցման կարգով հայտնում է, որ դեռևս 2021-2024 թվականներին Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար մեղադրվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց կյանքի իրավունքի, խոշտանգումից և այլ դաժան և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու, արդար դատաքննության, ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների, ինչպես նաև մի շարք այլ իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված միջպետական գանգատներ են ներկայացվել և՛ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, և՛ Արդարադատության միջազգային դատարան։
2025 թվականի հունվար ամսին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջոցով ստացվել են վերը նշված անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ և լուսանկարներ, որոնք փոխանցվել են հարազատներին: Ի պատասխան՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ս.թ. փետրվարի 27-ին ներկայացրել է իր դիտարկումները ադրբեջանական կողմից ներկայացված դիրքորոշումների և տեղեկությունների վերաբերյալ՝ պահանջելով Ադրբեջանին պարտավորեցնել առավել մանրամասն տեղեկատվության տրամադրում: Միաժամանակ, Դատարանի ուշադրությունն է հրավիրվել Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ իրականացվող դատավարությունում տեղ գտնող խախտումների և նրա առողջական վիճակի վատթարացման վրա, և պահանջվել է լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Վերոնշյալի համատեքստում հիշեցնում ենք, որ այս պահին ուժի մեջ են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի, նոյեմբերի 3-ի, դեկտեմբերի 11-ի և 23-ի, 2021 թվականի փետրվարի 17-ի, 2023 թվականի նոյեմբերի 21-ի և 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ի որոշումները, որոնք ընդունվել են միջանկյալ միջոցի կիրառման ընթացակարգի շրջանակում և վերաբերում են, ի թիվս այլնի, գերեվարված անձանց, այդ թվում այս պահին Ադրբեջանում գտնվող աձանց իրավունքների պաշտպանությանը:
Շարունակում է նաև ուժի մեջ մնալ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, որով Դատարանը, Ադրբեջանի դեմ կիրառելով ժամանակային միջոցներ, ի թիվս այլնի, սահմանել է, որ Ադրբեջանը պարտավոր է 2020թ. պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված և Ադրբեջանում պահվող բոլոր անձանց պաշտպանել բռնությունից և մարմնական վնասվածքներից, ինչպես նաև ապահովել նրանց անվտանգությունը և օրենքի առջև հավասարությունը։ Միաժամանակ, իր 2022թ. հոկտեմբերի 12-ի որոշմամբ Դատարանն արձանագրել և ի գիտություն է ընդունել Ադրբեջանի հանձնառությունն՝ ապահովելու 2021թ․ դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ սահմանված վերոնշյալ պարտավորությունների կատարումը Ադրբեջանում պահվող ցանկացած հայազգի անձի նկատմամբ:
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը հետևում է այս օրերին Ադրբեջանում ընթացող դատավարություններին։ Տեղեկացնում ենք, որ ըստ սահմանված ընթացակարգի Եվրոպական դատարան և Արդարադատության միջազգային դատարան կներկայացվեն անհրաժեշտ լրացուցիչ ապացույցներ և պահանջներ»։

Офис представителя по международным правовым вопросам Армении следит за судебными процессами, проходящими в Азербайджане в эти дни и обратится в Европейский суд и суд ООН
Офис представителя по международным правовым вопросам в связи с судебными процессами в Азербайджане отношении армянских военнопленных и гражданских лиц, включая Рубена Варданяна, напоминает, что в 2021–2024 годах Республика Армения подала межгосударственные жалобы как в Европейский суд по правам человека, так и в Международный суд ООН с целью защиты прав на жизнь, защиты от пыток и других жестоких и унижающих достоинство видов обращения, справедливого судебного разбирательства, свободы и личной неприкосновенности, а также ряда других прав всех армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно обвиняемых в Азербайджане.
В январе 2025 года через Европейский суд по правам человека были получены сведения и фотографии вышеуказанных лиц, которые были переданы их родственникам. В ответ Республика Армения 27 февраля представила в Совет Европы свои замечания по позициям и информации, представленным азербайджанской стороной, потребовав обязать Азербайджан предоставить более подробную информацию. В то же время внимание суда было обращено на нарушения в ходе судебного разбирательства по делу Рубена Варданяна и ухудшение состояния его здоровья, а также запрошена дополнительная информация.
В контексте вышеизложенного напоминаем, что в настоящее время действуют постановления Европейского суда по правам человека от 27 сентября, 3 ноября, 11 и 23 декабря 2020 года, 17 февраля 2021 года, 21 ноября 2023 года и 6 ноября 2024 года, принятые в рамках процедуры применения временной меры и касающиеся, в том числе, защиты прав задержанных лиц, в том числе находящихся в Азербайджане.
Решение Международного Суда ООН от 7 декабря 2021 года, которым Суд, применяя временные меры в отношении Азербайджана, определяет, среди прочего, что Азербайджан обязан: защищать всех лиц, захваченных и удерживаемых в Азербайджане во время и после войны, от насилия и телесных повреждений, а также обеспечивать их безопасность и равенство перед законом. В то же время в своем решении от 12 октября 2022 г. Суд зафиксировал и принял к сведению обязательство Азербайджана обеспечить выполнение вышеуказанных обязательств, изложенных в решении от 7 декабря к 2021 года в отношении любого лица армянского происхождения, удерживаемого в Азербайджане.
Офис представителя по международным правовым вопросам следит за судебными процессами, проходящими в Азербайджане в эти дни. Сообщаем, что в установленном порядке необходимые дополнительные доказательства и требования будут направлены в Европейский суд и Международный суд ООН, отмечается в сообщении.