Հայաստանը շարունակում է գտնվել կայուն տնտեսական զարգացման ուղեծրի վրա. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը շարունակում է գտնվել կայուն տնտեսական զարգացման ուղեծրի վրա, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2024 թվականի արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) նախորդ տարվա համեմատ իրական արտահայտությամբ աճել է 5,9%-ով: 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորված Կառավարության 2021-2026 թվականներին տարեկան տնտեսական աճերի միջին 7% սահմանված առանցքային թիրախը պահպանվել է, 2021-2024 թվականների արդյունքներով կազմելով միջինում 8,15%: 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանում արձանագրվել էր 8,3%, 2022 թվականին՝ 12,6%, 2021 թվականին` 5,8% տնտեսական աճ:
2024 թվականի միջին տարեկան արդյունքներով Հայաստանում աշխատողների թվաքանակը կազմել է 760 555 մարդ: Այս ցուցանիշը 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ավել է 203 878 մարդով կամ 36,6 %-ով, իսկ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 37 882-ով կամ 5,2 %-ով:
2024 թվականի արդյունքներով տարեկան միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 287 172 ՀՀ դրամ` 2018 թվականի համեմատ աճելով 114 445 ՀՀ դրամով կամ 66,3 %-ով, իսկ 2023 թվականի համեմատ՝ 17 178 ՀՀ դրամով կամ 6,4%-ով: 2024 թվականի արդյունքներով տարեվերջի գնաճը կազմել է 1,5%, իսկ 2018-2024 թվականների կուտակային գնաճը կազմել է 25,3%։ Այսպիսով, 2018-2024 թվականների աշխատավարձերի իրական աճը կազմել է շուրջ 40%:
Այսպիսով, Հայաստանը շարունակում է գտնվել կայուն տնտեսական զարգացման ուղեծրի վրա: 2018-2024 թվականների ՀՆԱ կուտակային աճն իրական արտահայտությամբ կազմել է 43,5%, այսինքն՝ 2024 թվականի արդյունքներով ՀՀ տնտեսությունը 43,5%-ով ավելի մեծ է, քան 2018 թվականի սկզբին»,- Facebook-ում գրել է նա։

Пашинян: Армения продолжает находиться на траектории стабильного экономического развития
По итогам 2024 года, ВВП Армении в реальном выражении увеличился на 5,9% по сравнению с предыдущим годом. Об этом написал на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Ключевая цель в 7% годового среднего экономического роста, заложенного в программе правительства на 2021-2026 гг., сохранена, составив по результатам 2021-2024 гг. в среднем 8,15%. По итогам 2023 года, в Армении зарегистрирован рост экономики Армении на 8,3%, в 2022 году - 12,6%, в 2021 году - 5,8%.
Среднегодовой показатель числа рабочих мест в Армении в 2024 году составил 760 555 человек, что на 203 878 или 36,6% человек больше, чем в 2018 году и на 37 882 или 5,2% больше, чем в 2023 году.
По итогам 2024 года, среднегодовая ежемесячная номинальная зарплата составила 287 172 драма при росте на 66,3% по сравнению с 2018 годом и на 6,4% по сравнению с 2023 годом. Инфляция в конце года составила 1,5%. Накопленная инфляция в 2018-2024 гг. составила 25,3%. Таким образом, реальный рост зарплат в 2018-2024 гг. составил около 40%.
Таким образом, Армения продолжает находиться на траектории стабильного экономического развития. В 2018-2024 гг. накопленный рост ВВП в реальном выражении составил 43,5%, т.е. по итогам 2024 года экономика Армении на 43,5% больше, чем в начале 2018 года».