Պետքարտուղարությունը հրապարակել է USAID-ում ստուգումների արդյունքները. «Ամերիկայի ձայն»
Պետքարտուղարությունը հինգշաբթի հրապարակեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) բարեփոխումների առաջին փուլի արդյունքները, որը նախագահ Դոնալդ Թրամպը հանձնարարել էր պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ արտաքին քաղաքականությունը վարչակազմի «Ամերիկան նախևառաջ» օրակարգին համապատասխանեցնելու ջանքերի շրջանակներում, գրում է «Ամերիկայի ձայն»-ը։
Պետքարտուղարության խոսնակի հայտարարության մեջ ասվում է, որ պետքարտուղարությունը ուսումնասիրել է ավելի քան 9100 արտաքին օգնության դրամաշնորհներ, որոնց ընդհանուր գումարը գերազանցում է 15,9 միլիարդ դոլարը: 15-օրյա ժամանակահատվածում ավելի քան 4100 դրամաշնորհ՝ մոտավորապես 4,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի, որակվել են որպես չեղարկման ենթակա, ինչը կազմում է դրամաշնորհային ֆինանսավորման 28%:
USAID գնահատմամբ, դեռևս մնացել է 6200 դրամաշնորհ՝ 58,2 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարով: USAID-ի կողմից իրականացվող վերանայման ավարտին, ներառյալ անձամբ Ռուբիոյի կողմից վերանայված մասնաբաժինները, մոտ 5,800 դրամաշնորհներ՝ ընդհանուր 54 միլիարդ դոլարի, որակավորվել են որպես չեղարկմանը ենթակա, ինչը հանգեցրել է ֆինանսավորման 92%-ով կրճատմանը:
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ղեկավարել է պետքարտուղարության և USAID-ի արտաքին օգնության 90-օրյա վերանայումը, որպեսզի համոզվի, որ «հարկատուների դոլարներն օգտագործվում են Ամերիկան ավելի ուժեղ, ավելի ապահով և ավելի բարգավաճ դարձնելու համար»:
Մանրակրկիտ վերանայում ապահովելու համար պետքարտուղարություը և USAID-ն կասեցրել են դրամաշնորհները, պայմանագրերը և այլ ֆինանսավորումը: Այս դադարը չի վերաբերել օգնության որոշակի կատեգորիաներին՝ շտապ պարենային օգնությանը, կյանքեր փրկող մարդասիրական օգնությանն ու այլն։
Ծրագրերը չեղարկվել կամ կասեցվել են պետքարտուղարի նախաձեռնած անհատական վերանայման արդյունքում։
Դաշնային դատավորը միջամտել է՝ հրամայելով պետքարտուղարությանը և USAID-ին վերանայել դադարը, վերացնել կասեցումը և վերսկսել հարկատուների միջոցները ծախսել ծրագրերի վրա:
Ի պատասխան՝ պետքարտուղարությունը և USAID-ին անհապաղ ավարտել են ծրագրերի գնահատումները՝ չեղարկելով որոշ ծրագրերի կասեցումը և դադարեցնելով մյուսները:
«Այս ողջախոհ գործողությունները թույլ կտան գործակալություններին և նրանց պայմանագրային և դրամաշնորհային պաշտոնյաներին կենտրոնանալ մնացած ծրագրերի վրա, բացահայտել արդյունավետության համար լրացուցիչ հնարավորություններ և ավելի սերտորեն համապատասխանեցնել վարչակազմի Ամերիկայի առաջնահերթություններին հաջորդող ծրագրերը», - ասվում է Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում է, որ USAID-ին պահպանել է կարևոր ծրագրեր, ներառյալ պարենային օգնությունը, կյանքը փրկող դեղամիջոցները ՄԻԱՎ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի բուժման համար և կարևոր աջակցություն այնպիսի երկրներին, ինչպիսիք են Լիբանանը, Հայիթին, Վենեսուելան, Կուբան և այլն:
Իրենց աշխատանքի հաջորդ փուլում պետքարտուղարությունը և USAID-ին Կոնգրեսի հետ խորհրդակցելով կսկսեն արտաքին օգնության բարեփոխումը:
Բացի այդ, USAID-ին իրականացրել է յուրաքանչյուր չկատարված պարտավորության անհատական վերանայում և անհապաղ դադարեցնում է օգնությունն այն դեպքերում, երբ այն չի համապատասխանում ԱՄՆ ազգային շահերին, ընդգծված է ուղերձում։
«USAID-ին լիովին հավատարիմ է շարունակելու մնացած դրամաշնորհներն ու ծրագրերը, որոնք պետքարտուղար Ռուբիոն սահմանել է որպես շարունակական առաջնահերթություն՝ արտաքին օգնության նոր շեշտադրմանը համահունչ դարձնելով «Ամերիկան նախևռաջ» քաղաքականությանը, որն ավելի լավ կծառայի ամերիկացի հարկատուների շահերին», - ընդգծվում է փաստաթղթում:
«Այս ջանքերը հավասարակշռություն կհասցնեն իմաստալից մարդասիրական օգնության և հարկատուների դոլարները խելամտորեն օգտագործելու անհրաժեշտության միջև՝ առաջ մղելով ամերիկյան շահերը նեերսում և դրսում», - ասված է պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:

Госдепартамент обнародовал итоги проверки работы USAID
Госдепартамент в четверг обнародовал результаты первого этапа реформы Агентства США по международному развитию (USAID), которую президент Дональд Трамп поручил госсекретарю Марко Рубио в рамках усилий по приведению внешней политики в соответствие с программой администрации «Америка прежде всего».
В заявлении, опубликованном официальным представителем ведомства, сообщается, что Госдепартамент оценил более 9100 грантов, связанных с оказанием иностранной помощи, на общую сумму, превышающую 15,9 млрд долларов. За 15 дней работы свыше 4100 грантов на сумму около 4,4 млрд долларов были квалифицированы как подлежащие отмене, что означает сокращение объема финансирования в виде грантов на 28%.
По оценке USAID, остается еще 6200 выданных на несколько лет грантов на общую сумму 58,2 млрд долларов. По завершении проверки, проходящей под руководством USAID, включая транши, рассмотренные лично Рубио, почти 5800 грантов, общая стоимость которых составляет 54 миллиарда долларов, квалифицируются как подлежащие отмене, что ведет к сокращению объема финансирования на 92 %.
Госсекретарь Марко Рубио возглавил 90-дневную проверку иностранной помощи в Госдепартаменте и USAID, чтобы убедиться в том, что «доллары налогоплательщиков используются для укрепления, повышения безопасности и процветания Америки».
Чтобы обеспечить тщательную проверку, Госдепартамент и USAID приостановили выплату грантов, контрактов и иное финансирование. Эта пауза не распространялась на определенные категории помощи – чрезвычайную продовольственную помощь, гуманитарную помощь для спасения жизни и т. д.
Программы были отменены или приостановлены в результате индивидуального рассмотрения, инициированного госсекретарем.
В этот процесс вмешался федеральный судья, потребовавший от Госдепартамента и USAID прекратить паузу, отменить приостановление и возобновить расходование средств налогоплательщиков на программы, находящиеся на рассмотрении. В ответ Госдепартамент и USAID оперативно завершили оценку программ, отменив приостановление некоторых программ и прекратив действие других.
Госдепартамент выявил гранты на общую сумму в 4,4 млрд долларов, подлежащих отмене, сообщается в заявлении.
«Эти разумные меры позволят ведомствам, а также их сотрудникам, отвечающим за заключение контрактов и гранты, сосредоточиться на оставшихся программах, найти дополнительные возможности для повышения эффективности и более точно адаптировать последующие программы к приоритетам администрации “Америка прежде всего”», – говорится в сообщении Госдепартамента.
Как сообщается, USAID сохранил важнейшие программы, включая продовольственную помощь, предоставление жизненно важных медицинских препаратов для лечения ВИЧ, туберкулеза и малярии, а также важнейшую поддержку таких стран, как Ливан, Гаити, Венесуэла, Куба и других.
На следующем этапе работы Госдепартамент и USAID в консультации с Конгрессом приступят к реформе системы предоставления помощи другим странам.
Кроме того, USAID провело индивидуальный анализ каждого невыполненного обязательства USAID и оперативно прекращает предоставление помощи в случаях, когда оно не соответствует национальным интересам США, подчеркивается в сообщении.
«USAID в полной мере привержено продолжению реализации оставшихся грантов и программ, которые госсекретарь Рубио назвал приоритетными для сохранения в соответствии с новым акцентом на оказании внешней помощи по принципу “Америка прежде всего”, что будет лучше служить американским налогоплательщикам», – подчеркивается в документе.
«В этих усилиях будет соблюден баланс между реальной гуманитарной помощью и необходимостью разумного использования долларов налогоплательщиков для продвижения американских интересов внутри страны и за рубежом», – говорится в заявлении Госдепартамента.