Բակո Սահակյանը դատարանում պնդել է, որ արցախյան հիմնախնդիրը քրեական և դատական քննարկման առարկա չէ. Տիգրան Աբրահամյան
01/03/2025 10:19
Բաքվում իրականացվող «դատավարության» ժամանակ նախագահ Բակո Սահակյանը հայտարարեց, որ և՛ նախաքննության փուլում, և´ հիմա պնդում է, որ արցախյան հիմնախնդիրը քրեական և դատական քննարկման առարկա չէ, այս մասին հայտարարել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Բացվածքով` առավել պարզ ասած, նախագահն ասում է, որ հիմքում ունենալով ԽՍՀՄ Սահմանադրության համապատասխան հոդվածն ու ՄԱԿ կանոնադրությամբ ամրագրված նպատակներն ու սկզբունքները՝ 1988 թվականից մեկնարկած արցախյան շարժումն ու ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանապարհով գնալն արցախցիների օրինական իրավունքն է եղել:
Բակո Սահակյանը, չընդունելով իրեն առաջադրված մեղադրանքը, դատարանում պնդել է, որ ինքը, այդ հոդվածով անցնող մեր մյուս հայրենակիցներն ապօրինի, քրեորեն պատժելի որևէ արարք չեն կատարել»,- նշել է Աբրահամյանը։

Бако Саакян заявил в суде, что  Арцахская проблема не является предметом уголовного и судебного обсуждения — Тигран Абрамян
01/03/2025 11:33
Бако Саакян заявил в суде, что Арцахская проблема не является предметом уголовного и судебного обсуждения — Тигран Абрамян
В ходе «суда» в Баку президент Бако Саакян заявил, что и на стадии предварительного следствия, и сейчас он утверждает, что Арцахский вопрос не является предметом уголовного и судебного обсуждения, об этом заявил секретарь фракции «Честь имею» НС Тигран Абрамян.
«Проще говоря, президент говорит, что, исходя из соответствующей статьи Конституции СССР и целей и принципов, установленных Уставом ООН, Арцахское движение, начавшееся в 1988 году и то, что они шли по пути реализации права на самоопределение, было законным правом народа Арцаха.
Бако Саакян, не принимая предъявленное ему обвинение, настаивал в суде, что он и другие наши соотечественники, проходящие по этой статье, не совершали никаких противоправных, уголовно наказуемых деяний», - отметил Абрамян.