Ադրբեջանում հնչող ցանկացած ցուցմունք չի կարող լեգիտիմ լինել, որովհետև դա տեղի է ունենում ճնշումների ու բռնությունների համատեքստում. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
04/03/2025 13:50
Ադրբեջանի համար գլխավոր խնդիրը եղել և մնում է Հայաստանի դեմ ճնշման նոր հնարավորություն ստեղծելը կամ, ինչպես ադրբեջանական ոչ պաշտոնական խոսափողներն են արձանագրում, Հայաստանի դեմ լեգիտիմ պատերազմի հիմք ստեղծելը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորի համար ակնհայտ է՝  Ադրբեջանում պատրաստում են որոշակի «իրավական քեյսեր», որպեսզի հետագայում բանակցային գործընթացում որպես լրացուցիչ ճնշում օգտագործվի Հայաստանի դեմ։
«Ադրբեջանում հնչող ցանկացած ցուցմունք չի կարող լեգիտիմ լինել, որովհետև դա տեղի է ունենում ճնշումների ու բռնությունների համատեքստում»,-ասաց նա։
Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ ի սկզբանե պարզ էր և հիմա էլ կեղծ դատավարության ընթացքում ակնհայտ է դառնում՝ կառուցվում է մի մոտեցում, որը եղել է ադրբեջանական քարոզչական տարբեր տարիների հիմքում, առ այն, որ Հայաստանն ագրեսոր է, Հայաստանը տարածքային վեճ է  հրահրել Ադրբեջանի դեմ, Հայաստանն օկուպացրել է ադրբեջանական տարածքները և այլն։
«Փորձում են ճնշումների, կյանքի սպառնալիքների միջոցով ստանալ սրա հետ կապված փաթեթավորումներ՝ ցուցմունքների ձևով»,-  ընդգծեց Աբրահամյանը։

Любые показания, данные в Азербайджане, не могут быть законными, поскольку это происходит в контексте давления и насилия - Тигран Абрамян
04/03/2025 14:16
Главной задачей для Азербайджана было и остается создание новой возможности для давления на Армению или, как фиксируют азербайджанские неофициальные микрофоны, создание легитимности  для войны против Армении, заявил журналистам секретарь фракции НС «Честь имею» Тигран Абрамян.
Для депутата очевидно, что в Азербайджане готовятся некие «юридические кейсы», которые будут использованы в качестве дополнительного давления на Армению в переговорном процессе.
«Любые показания, данные в Азербайджане не могут быть легитимными, поскольку они происходят в условиях давления и насилия», - сказал он.
По оценке Тиграна Абрамяна, с самого начала было ясно, а теперь в ходе фальшивого суда становится очевидным, что выстраивается подход, который был основой азербайджанской пропаганды на протяжении многих лет, что Армения является агрессором, Армения спровоцировала территориальный спор против Азербайджана, Армения оккупировала азербайджанские территории и т.д.
«Путем давления и угроз жизни они пытаются получить связанную с этим упаковку в виде показаний», - подчеркнул Абрамян.