Ռուբե՛ն, իմ սիրելի՛ ընկեր, դու մեզ պետք ես ուժեղ և մեր կողքին կանգնած․ խնդրում եմ, դադարեցրու հացադուլը, եկ միասին շարունակենք հանուն արդարության այս պայքարը․ Նիկոլա Ազնավուր
05/03/2025 10:00
«Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլին։
«Հարգելի՛ ընկերներ,
Այսօր ուզում եմ անդրադառնալ ծայրահեղ հրատապ մի խնդրի. Ռուբեն Վարդանյանը՝ մարդ, ով իր կյանքը նվիրել է Հայաստանին, նրա ժողովրդին ու ապագային, 500 օրից ավելի անարդարացի կերպով կալանավորված լինելով Ադրբեջանում, օրեր առաջ հացադուլ է հայտարարել։ Արդարության ճանապարհին նրա կամքն անսասան է, սակայն նրա առողջությունն ու կյանքը չափազանց թանկ են այս կերպ վտանգելու համար:
Ռուբենը միշտ եղել է Հայաստանի կողքին` իր մարդասիրական գործունեությամբ, իր նախաձեռնություններով և ավելի ուժեղ, միասնական ապագայի իր տեսլականով: Կրթական ու սոցիալական ծրագրերից մինչև համայնքների վերակառուցում և տնտեսական զարգացման խթանում՝ նրա ջանքերի արդյունքները տեսանելի են Հայաստանում և անդին: Այն ամենը, ինչ նա արել է, եղել է ի շահ համայն հայության՝ հանուն մեր արժանապատվության, մեր իրավունքների և խաղաղ ապրելու մեր ձգտման:
Հիմա Ռուբենին սատար կանգնելու մե՛ր հերթն է։ Պետք է հորդորենք նրան դադարեցնել հացադուլը և թույլ տալ մեզ՝ աշխարհասփյուռ հայերիս, օգնել նրան կրելու այս բեռը։ Պետք է մեր ձայնը բարձրացնենք, իրազեկող միջոցառումներ նախաձեռնենք, գործողություններ պահանջենք։ Նրա անձնազոհ նվիրումը չպետք է լինի առողջության կամ կյանքի գնով:
Եկեք միավորվե՛նք։ Եկեք բարձրաձայնե՛նք։ Եկեք այնպե՛ս անենք, որ Ռուբենի պայքարն աննկատ չմնա. կիսվեք նրա պատմությամբ, արդարություն պահանջեք ու ցո՛ւյց տանք աշխարհին, որ հայերը երբեք չեն լքում նրանց, ովքեր իրենց սատար են կանգնել:
Ռուբե՛ն, իմ սիրելի՛ ընկեր, դու մեզ պետք ես ուժեղ և մեր կողքին կանգնած։ Խնդրում եմ, դադարեցրու հացադուլը, եկ միասին շարունակենք հանուն արդարության այս պայքարը»։

Николя Азнавур: Рубен, мой дорогой друг, нам нужно, чтобы ты был сильным и стоял рядом с нами: пожалуйста, прекрати голодовку, давай вместе продолжим борьбу за справедливость
Соучредитель и председатель Совета попечителей Фонда «Азнавур» Николя Азнавур выступил с заявлением:
Сегодня я хочу затронуть крайне срочный вопрос. Рубен Варданян, человек, посвятивший свою жизнь Армении, ее народу и ее будущему, несправедливо задержанный в Азербайджане более 500 дней, несколько дней назад объявил голодовку. Его воля к справедливости непоколебима, но его здоровье и жизнь слишком ценны, чтобы рисковать ими таким образом.
Рубен всегда поддерживал Армению своей гуманитарной деятельностью, своими инициативами и своим видением более сильного, единого будущего. От образовательных и социальных программ до восстановления общин и содействия экономическому развитию, результаты его усилий видны в Армении и за ее пределами. Все, что он сделал, было на благо всего армянства, ради нашего достоинства, наших прав и нашего стремления жить в мире.
Теперь наша очередь поддержать Рубена. Мы должны призвать его прекратить голодовку и позволить нам, армянам всего мира, помочь ему нести это бремя. Нам необходимо поднять свой голос, инициировать мероприятия по повышению осведомленности и требовать действий. Его самоотверженная преданность делу не должна осуществляться ценой его здоровья или жизни.
Давайте объединимся. Давайте поднимем свой голос. Давайте сделаем так, чтобы борьба Рубена не осталась незамеченной: поделитесь его историей, требуйте справедливости и покажите миру, что армяне никогда не бросают тех, кто был рядом с ними и поддерживал их.
Рубен, мой дорогой друг, нам нужно, чтобы ты был сильным и стоял рядом с нами. Пожалуйста, прекрати голодовку и давай продолжим борьбу за справедливость вместе».