Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին, ԵՄ-ին՝   անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայերի ազատ արձակման ուղղությամբ․ IUSY
05/03/2025 17:15
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին, ԵՄ-ին՝ անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայերի ազատ արձակման ուղղությամբ․ IUSY
IUSY-ն կոչ է արել միջազգային հանրությանը՝ պահանջել Ադրբեջանում անօրինաբար պահվող բոլոր հայ քաղբանտարկյալների և պատանդների   ազատ արձակումը։ Հայտարարությունը՝ ստորև․
«Հունվարի 17-ից ի վեր Ադրբեջանի Բաքու քաղաքում շարունակվում են կեղծ դատավարություններ՝ ուղղված 16 հայ պատանդների դեմ, որոնց թվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բարձրաստիճան քաղաքական և զինվորական ղեկավարներ:
Նրանց դեմ առաջադրված մեղադրանքները՝ սկսած ահաբեկչությունից մինչև ապօրինի զինված խմբավորումների ձևավորում, անհիմն են և քաղաքականապես ուղղորդված: Այս կեղծ դատավարությունները հերթական անգամ կոպտորեն խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը և հանդիսանում են հաշվարկված փորձ՝ ջնջելու Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի պատմական և քաղաքական ինքնությունը:
Շուրջ 17 ամիս այս անձինք ապօրինի պահվում են կալանքի տակ՝ 2023 թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի դաժան ռազմական արշավից հետո, որի հետևանքով ավելի քան 120․000 էթնիկ հայեր հարկադրաբար տեղահանվել են Արցախից/Լեռնային Ղարաբաղից: Նրանց շարունակական կալանքը, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության նկատմամբ սպառնալիքները կազմում են մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի ծանր խախտում:
IUSY-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանը, Եվրոպական միությանը և առնչակից բոլոր շահագրգիռ կողմերին, անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել, մասնավորապես՝
• Պահանջել Ադրբեջանում անօրինաբար պահվող բոլոր հայ քաղաքական բանտարկյալների և պատանդների անմիջական ազատ արձակում:
• Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել պատերազմական հանցագործությունների և մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների համար՝ միջազգային իրավական մեխանիզմների միջոցով:
• Պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմի քաղաքական և զինվորական ղեկավարության նկատմամբ:
• Ապահովել Արցախի բնիկ հայ բնակչության՝ իրենց հայրենիք հավաքականորեն վերադառնալու իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքների ներքո և համաձայն ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի:
• Պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից՝ պահպանելով նրա միջազգային ճանաչված սահմանները:
IUSY-ն շարունակում է պաշտպանել Արցախի բնիկ հայ բնակչության անքակտելի իրավունքները, նրանց ինքնորոշման իրավունքը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը:
Որպես միջազգային կազմակերպություն, որը հանձն է առել պաշտպանել բոլոր ժողովուրդների ազատությունը, ինքնիշխանությունը և արժանապատվությունը, մենք կշարունակենք մեր առաքելությունը՝ պաշտպանելով ճնշված ազգերի և նրանց հիմնարար իրավունքները»:
Սոցիալիստ (ընկերվար) երիտասարդության միջազգային միությունը (IUSY) խոշոր միջազգային կազմակերպություն է, որն ընդգրկում է սոցիալիստական, սոցիալ-դեմոկրատական և աշխատավորական երիտասարդական միությունների: IUSY-ն, որը հիմնադրվել է 1907 թվականին որպես Երիտասարդական սոցիալիստական ինտերնացիոնալ, այժմ ներկայացնում է 163 անդամ կազմակերպություններ 110 երկրներում: Նրա առաքելությունը ներառում է երիտասարդության ներգրավվածություն, զանգվածային ակտիվություն, կրթական միջոցառումներ, արշավներ և համաշխարհային շահերի պաշտպանություն: ՀՅԴ երիտասարդականը կազմակերպության լիիրավ անդամ է։

Мы призываем ООН и ЕС принять немедленные меры по освобождению армян, незаконно удерживаемых в Азербайджане: Международный союз молодых социалистов
05/03/2025 19:37
Международный союз молодых социалистов (IUSY) призвал международное сообщество потребовать освобождения всех армянских политических заключенных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
Заявление ниже:
"С 17 января в городе Баку (Азербайджан) продолжаются инсценированные судебные процессы над 16 армянскими заложниками, в том числе высокопоставленными политическими и военными руководителями Нагорно-Карабахской Республики.
Выдвинутые против них обвинения, от финансирования терроризма до создания незаконных вооруженных формирований, беспочвенны и политически мотивированы. Эти ложные судебные процессы в очередной раз грубо нарушают международное гуманитарное право и являются продуманной попыткой стереть историческую и политическую идентичность армянского народа Арцаха/Нагорного Карабаха.
Этих людей незаконно удерживают в течение почти 17 месяцев после жестокой военной кампании Азербайджана в сентябре 2023 года, в результате которой более 120 000 этнических армян были насильственно перемещены из Арцаха/Нагорного Карабаха. Их продолжающееся задержание, а также угрозы Азербайджана суверенитету Республики Армения представляют собой серьезное нарушение прав человека и международного права.
IUSY призывает международное сообщество, включая Организацию Объединенных Наций, Европейский Союз и все соответствующие заинтересованные стороны, принять немедленные меры, а именно:
• Потребовать немедленного освобождения всех армянских политических заключенных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
• Привлечь Азербайджан к ответственности за военные преступления и продолжающиеся нарушения прав человека посредством международно-правовых механизмов.
• Применить санкции против политического и военного руководства авторитарного режима Азербайджана.
• Обеспечить право коренного армянского населения Арцаха на коллективное возвращение на родину под международными гарантиями и в соответствии с фундаментальным правом на самоопределение.
• Потребовать вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения с сохранением ее международно признанных границ.
IUSY продолжает защищать неотъемлемые права коренного армянского населения Арцаха, их право на самоопределение и процесс международного признания Нагорно-Карабахской Республики.
Как международная организация, приверженная защите свободы, суверенитета и достоинства всех наций, мы продолжим нашу миссию по защите угнетенных наций и их фундаментальных прав".
Международный союз молодых социалистов (англ. International Union of Socialist Youth, IUSY) — объединение социалистических, социал-демократических и лейбористских молодёжных организаций из более, чем 100 государств мира. IUSY, основанный в 1907 году под названием Социалистический интернационал молодёжи, в настоящее время представляет 163 членские организации в 110 странах. В его миссию входит привлечение молодежи, массовая активность, образовательные программы и защита международных прав. АРФД является полноправным членом организации.