Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձկման հարցը պետք է լինի ՀՀ իշխանությունների ամենօրյա դիվանագիտական օրակարգում՝ որպես առաջնահերթություն. Բեգլարյան
Մեկ բան հստակ է՝ Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձկման հարցը պետք է լինի ՀՀ իշխանությունների ամենօրյա դիվանագիտական օրակարգում՝ որպես առաջնահերթություն. «ՀՀ իշխանությունն ի՞նչ միջոցներ կարող է ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայերի ազատության համար» թեմայով Մեդիա կենտրոնի հրավիրած ասուլիսն հայտարարեց Արցախի նախկին պետնախարար, նախկին ՄԻՊ, «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միություն» ՀԿ նախագահ Արտակ Բեգլարյանը։
«Ընդ որում՝ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, այսպես կոչված, Խաղաղության համաձայանգրի նախագծի շուրջ այս հարցը պետք է հստակ դրված լինի։ Ավելին, սա պետք է լինի համաձայնագրի կետերից մեկը, որ պետք է գերիներն ազատ արձակվեն, ընդորում՝ ոչ թե համաձայնագիրը կնքելուց հետո, այլ որպես հստակ նախապայման՝ համաձայնագիրը կնքելու համար։ Այլապես հնարավոր չէ քննարկել։ Ինչպես պետք է խաղաղության պայմանագիր կնքվի, եթե հայ գերիներն այդ հակամարտության համատեքստում վրեժխնդրորեն դատապարտվում են և որպես գործիք այդ դատավարությունը կիրառվում է խաղաղությունը տորպեդահարելու համար, կամ՝ ՀՀ-ին մեղադրելու համար՝ ինչ-ինչ հանցագործությունների մեջ»,-ասաց նա։
Մնացած մեխանզիմները, ըստ Բեգլարյանի, ևս պետք է կիրառվեն բավական ակտիվ կերպով՝ լինի Մոսկվայի մեխանզիմը՝ ԵԱՀԿ-ի առաջարկով կամ ԿԽՄԿԿ-ի միջոցով, երրորդ երկրի հյուպատոսական ծառայություններից օգտվելու մեխանզիմը և այլ․
«Բոլոր հնարավորությունները մենք պետք է փորձենք. որոշները կարող են հաջողության հասնել, որոշներն ադրբեջանական կողմից հստակ արգելքի արժանանալ, բայց, միևնույն է դրա համար Ադրբեջանը ստիպված է գին վճարել, համապատասխան դիվանագիտական ռեսուրս կիրառել»։
Ըստ նրա՝ հստակ է ՀՀ-ի ռազմավարությունը, ինչի մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասել է։
«Ասել է, որ չեն ուզում բախումային տրամադրության մեջ մտնել Ադրբեջանի հետ, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի վերադարձը պահանջելիս, մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցում, գերիների վերադարձի հարցում և բազմաթիվ այլ պահանջներում, որոնք բխում են Արդարադատության միջազգային դատարանի ՀՀ դիմումից»,-ասաց Բեգլարյանը։

Вопрос освобождения удерживаемых в Баку армян должен быть в ежедневной дипломатической повестке дня властей Республики Армения в качестве приоритета — Бегларян
Ясно одно: вопрос освобождения удерживаемых в Баку армян должен быть в ежедневной дипломатической повестке дня властей Республики Армения в качестве приоритета. Об этом заявил бывший омбудсмен Арцаха, бывший государственный министр Арцаха, председатель общественной организации «Союз защиты интересов и прав народа Арцаха» Артак Бегларян на созванной Медиа-центром пресс-конференции на тему "Какие меры могут предпринять власти Республики Армения для освобождения удерживаемых в Баку армян?"
"В то же время этот вопрос должен быть четко поставлен на переговорах с Азербайджаном вокруг проекта так называемого мирного договора. При этом одним из пунктов соглашения должно быть то, что пленные должны быть освобождены не после подписания соглашения, а как четкое предварительное условие для подписания соглашения. Иначе обсуждение не возможно. Как может быть подписано мирное соглашение, если в контексте этого конфликта армянские пленные подвергаются мстительному осуждению и этот суд как инструмент, используется для торпедирования мира или обвинения Республики Армения в каких-то преступлениях", - сказал он.
По словам Бегларяна, достаточно активно следует использовать и другие механизмы, будь то московский механизм (по предложению ОБСЕ) или через МККК, механизм использования консульских услуг третьих стран и т.д.
"Мы должны испробовать все возможности. Некоторые из них могут быть успешными, некоторые могут быть явно запрещены азербайджанской стороной, но все равно Азербайджану придется заплатить за эту цену и использовать соответствующие дипломатические ресурсы", - сказал он.