Գերիների դատավարությունը կարող ենք մեր օգտին ավարտել, եթե կարողանանք փոխել ընթացքը. սա է բանալին
Բաքվում պահող հայերի համար, որպես հանրություն, կարող ենք ընտրել գործողությունների երկու սցենար։ Առաջինը՝ լացել, պահանջել, հետո ցրվել տներով։ Մյուս սցենարը՝ մի կողմ դնել զգացմունքներն ու անցնել ռացիոնալ քայլերի։
Պահանջ 1. Անհապաղ ազատ արձակել
Ակնհայտ է, որ Հայաստանը, աշխարհը և Հայաստանի կապերն աշխարհի հետ այն վիճակում չեն, որ այսօրվա մեր պահանջով Ալիևը գերիներին ազատ արձակի։ Հաղթանակի ամպերում ապրող Ալիևը ունի իր սեփական պատկերացումները։ Իհարկե, ազատության պահանջ հնչեցնելը ֆոնային առումով ճիշտ է, բայց եկեք ընդունենք, որ այսօրվա իրողությունների պայմաններում արագ արդյունք ստանալը շատ բարդ է։
Պահանջ 2. Բաց դատավարություն
1961թ. ապրիլի 11-ին Իսրայելը սկսեց ամբողջ աշխարհով հեռարձակել Ադոլֆ Էյխմանի դատավարությունը։ Էյխմանն իրավամբ համարվում էր նացիստական Գերմանիայի առանցքային հրեշավոր դեմքերից։ Իսրայելը խնդիր էր դրել՝ ամբողջ աշխարհին ցույց տալ իրականությունը, և արեց բաց դատ, որին մասնակցում էին աշխարհի բոլոր առաջատար լրատվամիջոցները։ Հենց այդ քայլով Իսրայելը հասավ առավելագույն արդյունքի։ Ի դեպ, Նյու-Յորք ամսագիրը ներկայացնող Հաննա Արենդտը հենց այդ դատավարության ժամանակ գրեց իր հայտնի աշխատությունը։
«Հակաէյխմանական» դատավարություն
Ալիևն ակնհայտորեն ուզում է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունից ստանալ հավաքական Էյխման՝ ռազմական հանցագործների։ Երբ մենք օդում պահանջում ենք «անհապաղ ազատ արձակել» դա այսօր իսկապես մնում է օդում։
Ազատման պահանջին զուգահեռ՝ մենք պիտի զարգացնենք իսկական բաց դատավարության պահանջը.
ա. Ուղիղ հեռարձակում
բ. Միջազգային մամուլի ներկայություն
գ. Միջազգային իրավապաշպանության ներկայություն
դ. ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի ներկայացվածություն
ե. ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացվածություն
զ. Վկաների հարցաքննություն (ունենք 100 հազարից ավելի վկա՝ արցախահայությունը)
է. Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մասնակցություն՝ որպես վկա կամ որպես դիտորդ։
ը. ՌԴ խաղաղապահ ուժերի վկայություն
Մեր պահանջն այսպես աշխարհի համար ավելի հասկանալի կլինի, և մեծ դաշտ կբացվի աշխատանքի համար։
Ալիևի նախաձեռնած «Էյխմանի դատավարությունը» պետք է վերափոխենք պայմանական ասած «հակաէյխմանի դատավարության»։ Ցեղասպանություն, էթնիկ զտում, խաղաղ բնակչության զանգվածային տեղահանություն, քաղաքների և գյուղերի ռմբակոծում, ամբողջական, թեկուզ՝ չճանաչված, բայց գոյություն ունեցող պետության նյութական և հոգևոր ժառանգության ոչնչացում։
Մենք այս դատավարությունը կարող ենք մեր օգտին ավարտել, եթե կարողանանք փոխել նրա ընթացքը. սա է բանալին։ Այս պահին խաղն Ալիևին լրիվ ձեռք է տալիս, սա նրա խաղն է։ Նա կարող է սա անվերջ ձգել՝ գերիներին օգտագործելով որպես պատանդ։ Բայց հենց դատավարության ընթացքը սկսի դուրս գալ նրա խաղի կանոններից, նրան սկսի նյարդայնացնել, նա հակված է լինելու լուծումներ գտնելու։ Ռ. Վարդանյանի խոսքում էլ կար. «Եթե դատում եք, դատեք բաց ու հրապարակային…»։ Պակիստանցի իրավապաշտպան, Ավրորայի հավակնորդ Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիմանի պատրաստակամությունը՝ Բաքու մեկնելու, կարող է դառնալը մեկնարկը նման զանգվածային պրոցեսի։ Մենք ունենք ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի խոսքը, որը լավ ֆոն է ապահովում ճիշտ աշխատելու համար։
Փոխելով դատավարության ընթացքը՝ մենք կկարողանանք փոխել այս դատի շուրջ Ադրբեջանի պլանները։ Ալիևին ուղղակի ձեռք չի տա ունենալ ի վնաս իրեն աշխատող դատավարություն։
Արցախյան «Սիմոն Վիզենթալ»
Շատ կարևոր է ստեղծել Արցախի էթնիկ զտման փաստահավաքման, արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, պատմության խեղաթյուրման, Արցախի նյութական և հոգևոր ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ նյութերի, մեղավորների հայտնաբերման, դեպի Արցախ վերադարձի հարցերով զբաղվող կենտրոն՝ հրեական «Սիմոն Վիզենթալի» կենտրոնի օրինակով։ Ադրբեջանը չի դադարելու մեծացնել իր պահանջները. Հաջիևի հայտարարությունը՝ դրան ապացույց։ Ուզելու է ամեն ինչ և բոլորին։
Նման Կենտրոնի հիմնումը լուրջ աշխատանքի դեպքում դառնալու է Ադրբեջանի համար տհաճ, լուրջ խնդիրներ առաջացնող պրոբլեմ։ Դառնալու է հակակշիռ և զսպող գործիք։ Արցախում կատարվել են հրեշավոր հանցագործություններ՝ կոնկրետ պատասխանատուներով։ Ամենը պետք է փաստագրվի։ Այս պահին Հայաստանում ցաքուցրիվ խմբերի, լրագրողների, իրավապաշտպանների մոտ հավաքվում են տեղեկություններ. այդ ամենը պիտի ունենա «գնալու, կենտրոնանալու տեղ»։
Պիտի փոխենք ընթացքը, որ ստանանք լուծումներ։ Կհասնենք հաջողության՝ Ադրբեջանի վրա ճնշումների ուժեղացման և դատավարության բովանդակության փոփոխության ճանապարհով՝ օգտվելով փոփոխվող աշխարհի հնարավորություններից։
Օգտվել նոր ստեղծվող իրավիճակներից.
ա. Ռուս-ամերիկյան երկխոսություն՝ Մինսկի խմբի հնարավորություններ։
բ. Աշխարհի 2 ամենաազդեցիկ լիդերները՝ Պուտին, Թրամփ, դավանում են և հրապարակայնորեն խոսում ավանդական քրիստոնեական արժեքների կարևորության մասին։ Հայաստանը քրիստոնյա աշխարհում ունի ծանրակշիռ դիրք։
գ. Արցախի հայաթափումը տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների ներկայության պայմաններում։ Այսօր Ռուսաստանի հանդեպ Ալիևի ցուցադրական դեմարշների պայմաններում պարզապես հրամայական է աշխատել ռուսների հետ այս թեմայով։

Мы можем завершить суд над пленными в нашу пользу, если сможем изменить курс: это ключ
Для удерживаемых в Баку армян, мы, как общество, можем выбрать два сценария действий. Первый — поплакать, потребовать, а потом разойтись по домам. Другой сценарий — отбросить эмоции и предпринять рациональные шаги.
Требование 1: Немедленно освободить
Очевидно, что Армения, мир и отношения Армении с миром находятся не в том состоянии, чтобы Алиев освободил пленных согласно нашему сегодняшнему требованию. Алиев, который живет в облаках победы, имеет свои представления. Конечно, призыв к освобождению пленных является верным, но давайте признаем, что получить быстрый результат в сегодняшних реалиях очень сложно.
Требование 2. Открытый суд
Израиль 11 апреля 1961 года начал транслировать на весь мир судебный процесс над Адольфом Эйхманом. Эйхман по праву считался одной из ключевых чудовищных фигур нацистской Германии. Израиль поставил задачу показать всему миру реальность и провел открытый суд, в котором приняли участие все ведущие мировые СМИ. Этим шагом Израиль добился максимального результата. Кстати, Ханна Арендт, представляющая журнал «Нью-Йорк», именно во время этого судебного процесса написала свое знаменитое произведение.
«Анти-Эйхмановский» судебный процесс
Алиев явно хочет получить от военно-политического руководства Арцаха коллективного Эйхмана, то есть военных преступников. Когда мы требуем «немедленного освобождения» в воздухе, оно действительно остается в воздухе сегодня.
Наряду с требованием об их освобождении мы должны развивать требование настоящего открытого суда.
а. Прямая трансляция
б. Присутствие международной прессы
в. Присутствие международных правозащитных организаций
г. Присутствие Верховного комиссара ООН по правам человека
д. Присутствие Комиссара Совета Европы по правам человека
е. Допрос свидетелей (у нас более 100 000 свидетелей - арцахские армяне)
ж. Участие стран-сопредседателей Минской группы в качестве свидетелей или наблюдателей.
з. Показания российских миротворческих сил
Таким образом, наше требование станет более понятным для мира, и откроется большое поле для работы.
Мы должны превратить инициированный Алиевым «суд над Эйхманом» в, условно говоря, «суд над анти-Эйхманом». Геноцид, этнические чистки, массовое перемещение мирного населения, бомбардировки городов и сел, полное уничтожение материального и духовного наследия существующего, пусть и непризнанного, государства.
Мы можем завершить этот судебный процесс в свою пользу, если сможем изменить его ход: это ключ. На данный момент игра полностью выгодна Алиеву, это его игра. Он может это бесконечно тянуть, используя пленных в качестве заложников. Но как только ход судебного разбирательства начнет отклоняться от правил его игры, это начнет его раздражать, он будет стремиться найти решения. И в речи Р. Варданяна было: «Если судите — судите профессионально, публично, открыто...»
Началом столь масштабного процесса может стать готовность пакистанской правозащитницы, финалистки премии «Аврора» Седы Гулам Фатимы отправиться в Баку. У нас есть выступление Верховного комиссара ООН по правам человека, которое дает хороший фон для правильной работы.
Изменив ход суда, мы сможем изменить планы Азербайджана относительно этого процесса. Алиеву будет просто невыгодно наличие работающего против него суда.
Арцахский «Симон Визенталь»
Очень важно по примеру еврейского центра «Симон Визенталь» создать центр, занимающийся вопросами по сбору фактов этнической чистки Арцаха, защиты прав арцахских армян, искажения истории, уничтожения материального и духовного наследия Арцаха, выявления виновных, возвращения в Арцах.
Азербайджан не перестанет повышать свои требования: заявление Гаджиева является тому подтверждением. Он будет хотеть всего и всех.
В случае серьезной работы создание такого Центра станет неприятной и серьезной проблемой для Азербайджана. Это станет противовесом и сдерживающим фактором. В Арцахе были совершены чудовищные преступления, ответственность за которые была возложена на конкретных лиц. Все должно быть задокументировано. На данный момент информация собирается у групп активистов, журналистов и правозащитников в Армении. Эта информация должна иметь «место, где она может быть собрана, сконцентрирована».
Мы должны изменить курс, чтобы найти решения. Мы добьемся успеха, усилив давление на Азербайджан и изменив содержание судебного процесса, воспользовавшись возможностями меняющегося мира.
Необходимо воспользоваться новосоздавшимися ситуациями
а. Российско-американский диалог: возможности Минской группы.
б. Два самых влиятельных лидера мира, Путин и Трамп, исповедуют и публично говорят о важности традиционных христианских ценностей. Армения занимает важное место в христианском мире.
в. Деарменизация Арцаха произошла в присутствии российских миротворцев. Сегодня, в условиях демонстративных демаршей Алиева в отношении России, работать с россиянами по этой теме просто является императивом.