Արցախցիների շրջանում մտահոգությունների մեծ ալիք է բարձրանում․ Պատգամավոր
Ապրիլի 1-ին ընդառաջ, բռնի տեղահանված արցախցիների շրջանում մտահոգությունների մեծ ալիք է բարձրանում, ինչը պայմանավորված է սոցիալական ծրագրերի էական կրճատմամբ և հոգեբանական վիճակի խորացող դրսևորումներով, գրում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Տարբեր առիթներով նշել եմ, որ Արցախում տեղի ունեցած ցեղասպանությունն իր հետ բերել է ոչ միայն մարդկային մեծ կորուստների, տեղահանության ու սոցիալական բարդությունների, այլև հոգեբանական հարվածների, որի հետևանքները ոչ միայն հաղթահարված չեն, այլև դրանք որոշակի ուղղություններով առավել ծայրահեղ դրսևորումների են բերել:
Հայաստանի իշխանությունը հետևողականորեն շրջանցում է բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների ծանր ապրումներն ու վիճակը և առաջնորդվում է բացառապես սեփական պատկերացումներով, որտեղ հայրենիքի կորստի, մարդկային ողբերգության ու սերունդների ապագայի մասին որևէ բան գոյություն չունի», - նշել է Աբրահամյանը։

Поднимается большая волна беспокойства среди вынужденно перемещенных арцахцев — депутат
Перед 1 апреля среди вынужденных переселенцев Арцаха поднимается большая волна беспокойства, которая связана со значительным сокращением социальных программ и углублением проявлений психологического состояния, пишет депутат Национального собрания Тигран Абрамян.
"Я неоднократно отмечал, что произошедший в Арцахе геноцид принес с собой не только большие человеческие потери, перемещение населения и социальные проблемы, но и психологические потрясения, последствия которых не только не были преодолены, но и привели к более крайним проявлениям в определенных направлениях.
Власти Армении последовательно обходят тяжелые переживания и положение наших вынужденно переселенных соотечественников и руководствуются исключительно собственными представлениями, где нет ничего о потере Родины, человеческой трагедии и будущем поколений", - отметил Абрамян.