Եվրախորհրդարանը մարտի 12-ի լիագումար նիստում կքննարկի Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների հարցը
Ստրասբուրգում Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստի շրջանակներում մարտի 12-ին տեղի կունենա քննարկում Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների վերաբերյալ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ` ԵԽ լիագումար նիստում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության խախտման դեպքերի վերաբերյալ դեբատների շրջանակում եվրախորհրդարանականների ուշադրության կենտրոնում կլինեն նաև Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիները՝ «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» խորագրի ներքո։ Նույն հարցի առնչությամբ հրատապ բանաձևը քվեարկության կդրվի մարտի 13-ին։
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը հայտնել էր, որ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները Ստրասբուրգում կայանալիք լիագումար նիստում նախատեսում են հրատապ դեբատներ անցկացնել և բանաձև ընդունել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարցով։
Ադրբեջանը հաստատում է իր մոտ 23 հայ գերու առկայությունը:
Ադրբեջանն ապօրինի ձերբակալել և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Իշխանյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, Պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։
Կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Վասիլի Բեգլարյանին, Էրիկ Ղազարյանին, Դավիթ Ալահվերդյանին, Գուրգեն Ստեփանյանին, Լևոն Բալայանին, Մադաթ Բաբայանին, Գարիկ Մարտիրոսյանին, Մելիքսեթ Փաշայանին։
Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ քրեական գործն անջատվել է մյուսների գործից, դատաքննությունն անցկացվել է առանձին։
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ փոխանցել է միջազգային հանրությանն ուղղված իր հայտարարությունը՝ ի նշան Ադրբեջանում իր դեմ կեղծ դատավարության դեմ բողոքի: Փետրվարի 25-ին կայացած հերթական դատական նիստի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, ինչի պատճառով նիստը հետաձգվել է, այնուհետև շարունակվել։ Վերջին նիստը կայացել է մարտի 4-ին։ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի, վատթարացման, ինչպես նաև նրան խոշտանգման ենթարկելու վերաբերյալ ահազանգում են նրա փաստաբանն ու ընտանիքի անդամները։
Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարցով փետրվարի 28-ին հայտարարություն էր տարածել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։

Европарламент обсудит вопрос армянских пленных, незаконно содержащихся в Баку
12 марта в рамках пленарного заседания Европейского парламента в Страсбурге состоится обсуждение вопроса армянских пленных, незаконно содержащихся в Баку.
Как сообщает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, в рамках дебатов по случаям нарушения прав человека, демократии и верховенства закона на пленарном заседании Совета Европы в центре внимания европарламентариев будут также армянские пленные, незаконно удерживаемых в Баку. Обсуждение пройдет под названием: «Незаконные аресты и фиктивные судебные процессы Азербайджана над армянскими пленными, включая высших политических представителей Нагорного Карабаха». 13 марта будет вынесена на голосование срочная резолюция по тому же вопросу.
Ранее Арменпресс сообщал, что депутаты Европарламента планируют на пленарном заседании в Страсбурге провести срочные дебаты и принять резолюцию по вопросу незаконно содержащихся в Баку армянских пленных.
Азербайджан подтверждает наличие 23 армянских военнопленных.
В Азербайджане незаконно арестованы и выдвинуты сфабрикованные обвинения против бывших президентов Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего депутата Национального собрания Нагорного Карабаха Давида Ишханяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего министра обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя министра обороны Давида Манукяна и бывшего государственного министра Рубена Варданяна.
Ложные обвинения выдвинуты также против Василия Бегларяна, Эрика Казаряна, Давида Алахвердяна, Гургена Степаняна, Левона Балаяна, Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна и Меликсета Пашаяна.
Уголовное дело в отношении Рубена Варданяна выделено в отдельное производство, и судебный процесс проводился отдельно.
Бывший государственный министр Нагорного Карабаха Рубен Варданян в телефонном разговоре с семьей передал свое заявление международному сообществу в знак протеста против ложного суда над ним в Азербайджане. Во время очередного судебного заседания, состоявшегося 25 февраля, самочувствие Рубена Варданяна ухудшилось, из-за чего заседание было отложено, а затем продолжено. Следующее заседание состоялось 4 марта. Адвокат и члены семьи Рубена Варданяна выражают обеспокоенность по поводу ухудшения его здоровья, а также предполагаемых пыток.