Մարտի 13-ին Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատան առջև կազմակերպվելու է հավաք. Արցախի ԱԺ
2024 թվականի դեկտեմբերին Շվեյցարիայի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Դաշնային խորհուրդը, ընդունել է բանաձև, որով կառավարությանը կոչ է արել կազմակերպել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նվիրված միջազգային համաժողով։
2025 թ․ մարտի 18-ին այս հարցը քննարկվելու է Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատում՝ Կանտոնների խորհրդում։
Արցախի ԱԺ-ից հայտնում են, որ այդ առիթով քննարկման նախաշեմին՝ մարտի 13-ին՝ ժամը 13:30-ին, Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի դեսպանատան առջև (հասցե' Մելիք Ադամյան 2) կազմակերպվելու է հավաք։
«Շնորհակալություն ենք հայտնելու Շվեյցարիայի խորհրդարանին ստորին պալատի կողմից ձեռնարկված քայլերի համար և կոչ ենք անելու վերին պալատին ևս ընդունել բանաձևը, ինչպես նաև դիմելու ենք Շվեյցարիայի կառավարությանը օգտագործել չեզոք միջնորդի իր փորձված դերը բռնի տեղահանված արցախցիների վերադարձի իրավունքի շուրջ միջազգային քննարկումներ նախաձեռնելու հարցում»,- ասվում է հայտարարությունում։

13 марта перед посольством Швейцарии в Армении будет организован митинг — Национальное собрание Арцаха
11/03/2025 11:05
В декабре 2024 года нижняя палата парламента Швейцарии, Национальный совет, приняла резолюцию, призывающую правительство организовать международную конференцию, посвященную мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Национальное Собрание Арцаха выступило с заявлением по этому поводу.
«18 марта 2025 года этот очень важный для нас вопрос будет обсуждаться в верхней палате швейцарского парламента — Совете кантонов.
В связи с этим, 13 марта в 13:30, перед посольством Швейцарии в Республике Армения будет организован митинг, в ходе которого мы выразим благодарность парламенту Швейцарии за предпринятые нижней палатой шаги и призовем верхнюю палату принять резолюцию, а также обратимся к правительству Швейцарии с призывом использовать свою доказанную роль нейтрального посредника в инициировании международных обсуждений по праву на возвращение насильственно перемещенных жителей Арцаха», — говорится в заявлении.