Անհրաժեշտ է զգույշ գործել Բաքվից շրջանառվող տեղեկատվության հետ․ քարոզչական առումով վտանգավոր ուղերձներ են փոխանցում
12/03/2025 09:45
Բաքվում տեղի ունեցող «դատավարության» շրջանակներում Ադրբեջանը քարոզչական առումով բավականին վտանգավոր ուղերձներ է փոխանցում և´ հայաստանյան հանրությանը, և´ միջազգային լսարանին, ասում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ շատ դեպքերում դրանք այնպես խնամքով են քողարկվում, որ այդ «ռումբերը» նույնիսկ հայաստանյան տեղեկատվական տիրույթում դրական լույսի ներքո են շրջանառվում, իսկ եթե նույնիսկ խնդրահարույց լինելը ֆիքսվում է, ապա դրա վտանգավորությունն իր ողջ ռիսկայնությամբ չի ընկալվում:
«Անհրաժեշտ է շատ զգույշ և նրբանկատ գործել Բաքվից շրջանառվող տեղեկատվության հետ, որովհետև 1-2 իրականությանը մոտ տեղեկատվությունից հետո, ակնհայտ կեղծ ու վտանգավոր թեմաներ են «սղացնում»», - բարձրաձայնում է պատգամավորը:
Աբրահամյանը նկատում է՝ իրավիճակը մեզ համար չափազանց վտանգավոր է դառնում հատկապես այն պատճառով, որ հայաստանյան կառավարիչները տեղեկատվական անվտանգության ապահովման իրենց գործառույթն ամբողջությամբ տապալել են` խիստ խոցելի դարձնելով մեր հասարակությանը․
«Ու սա վերաբերում է ոչ միայն կեղծ դատավարությանը, այլև Ադրբեջանից կիրառվող տեղեկատվական քաղաքականությանն՝ իր ամբողջության մեջ»:

Необходимо быть осторожными с информацией, поступающей из Баку: они передают опасные послания с точки зрения пропаганды
12/03/2025 10:39
В рамках проходящего в Баку «суда» Азербайджан доносит весьма опасные пропагандистские послания как армянской общественности, так и международной аудитории, говорит депутат НС Тигран Абрамян.
По его словам, во многих случаях они настолько тщательно замаскированы, что эти «бомбы» циркулируют в положительном свете даже в армянском информационном поле, и даже если фиксируется проблематичность, их опасность не воспринимается во всей ее рискованности.
«С информацией, поступающей из Баку, необходимо действовать очень осторожно и тактично, поскольку после информации, близкой к реальности, они скрывают явно ложные и опасные темы», - говорит депутат.
Абрамян отмечает, что ситуация становится для нас крайне опасной, особенно потому, что руководство Армении полностью провалило свою функцию по обеспечению информационной безопасности, что сделало наше общество крайне уязвимым.
«И это касается не только ложного суда, но и информационной политики, применяемой со стороны Азербайджана, в целом».