Կառավարության ղեկավարը չունի միջազգային ատյաններից Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարվելու կամ այդպիսի որոշումների վրա ազդելու լիազորություն․ Թաթոյան
Այսպես կոչված «խաղաղության համաձայնագրում» պետք է լինեին Ադրբեջանի իշխանության կողմից միջազգային ատյաններում ՀՀ գանգատների կատարման, այլ ոչ թե դրանցից հրաժարվելու հարցեր, ընդգծում է ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպն Արման Թաթոյանը։
«ՀՀ կառավարության ղեկավարը չունի միջազգային ատյաններից Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարվելու կամ այդպիսի որոշումների վրա ազդելու լիազորություն: Նա այդ հայտարարություններն անում է ՔՊ ղեկավարի իր նեղ շահերի գերակայությամբ` ի չարը գործադրելով ՀՀ վարչապետի կարգավիճակը:
Կառավարության ներկայիս ղեկավարն ինքն է հայտարարել. «Արցախի ժողովուրդն ինձ իրեն որևէ տեղ ներկայացնելու մանդատ չի տվել» (օրինակ` 05.02.2019թ. հարցազրույց): Առավել ևս, ՔՊ ղեկավարը չի կարող հարյուր հազարավոր մարդկանց զրկել իրենց համար ճակատագրական իրավունքներից:
Նա չունի նաև ՀՀ քաղաքացիներին և Հայոց սփյուռքին իրենց իրավունքների՝ պատմական նշանակության զանգվածային խախտումների համար պաշտպանության հնարավորությունից զրկելու իրավասություն:
Կառավարության ղեկավարը չունի հարյուր հազարավոր մարդկանց խախտված իրավունքների վերականգնմանն ուղղված միջազգային դատական գործընթացները կանգնեցնելու իրավունք:
Բացի այն, որ կա իրավական արգելք, նման համազգային նշանակության հարցերի լուծմանը մասնակցությունը պահանջում է բարձր հանրային վստահություն կամ աջակցություն: Ակնհայտ է, որ ՔՊ ղեկավարը չունի նման վստահություն կամ աջակցություն, հետևաբար` նա չունի նման իրավունք»,- գրել է Արման Թաթոյանը՝ սոցցանցի իր էջում:

Глава правительства не имеет полномочий отօзвать иски Армении против Азербайджана из международных инстанций или влиять на такие решения - Татоян
В так называемом «мирном соглашении» должны были быть вопросы о выполнеии властями Азербайджана жалоб Республики Армения в международных инстанциях, а не об отказе от них, подчеркивает бывший защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Глава правительства Армении не имеет полномочий отօзвать иски Армении против Азербайджана из международных инстанций или влиять на подобные решения. Эти заявления он делает с приоритетом своих узких интересов главы "Гражданского договора", используя во зло статус премьер-министра Армении.
Нынешний глава правительства сам заявил: «Народ Арцаха не дал мне мандата представлять его где-либо» (например, интервью от 05.02.2019). Более того, глава "Гражданского договора" не может лишить сотни тысяч людей их судьбоносных прав.
Он также не имеет полномочий лишать граждан Армении и Армянскую диаспору возможности защищать свои права за массовые нарушения исторического значения.
Глава правительства не имеет права останавливать международные судебные процессы, направленные на восстановление нарушенных прав сотен тысяч людей.
Помимо того, что существует законодательный запрет, участие в решении подобных вопросов общенациональной важности требует высокого уровня общественного доверия или поддержки. Очевидно, что глава "Гражданского договора" не пользуется таким доверием и поддержкой, поэтому не имеет такого права", - написал Арман Татоян на своей странице в социальной сети.