Բաքվից գնված գազը չի կարող կարևոր լինել մարդու իրավունքներից. Եվրախորհրդարանում քննարկվել է հայ գերիների վերաբերյալ հրատապ բանաձևը
13/03/2025 10:17
Եվրոպական խորհրդարանի մարտի 12-ի լիագումար նիստում քննարկվել է Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների նկատմամբ շինծու դատավարությունների վերաբերյալ բանաձևը՝ հրատապ ընթացակարգի ներքո։
Բրյուսելում«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող և բանաձեւի համահեղինակներից Միրիամ Լեքսմանն իր ելույթում նշել է, որ Բաքվում տեղի ունեցող կեղծ դատավարություններն ու գերիների անմարդկային պայմանները ցույց են տալիս Ալիևի իրական դեմքը՝ ռեժիմ, որն անտեսում է միջազգային պարտավորությունները։
«Մինչ Եվրոպական միությունը ձգտում է ռազմավարական գործընկերության, Բաքվի ռեժիմը շարունակում է սպառնալ իր հարևաններին և խոչընդոտել տարածաշրջանային խաղաղությանն ուղղված ջանքերը։
Ներկայիս աշխարհաքաղաքական միջավայրում հրատապ անհրաժեշտություն կա, որ Եվրամիությունը պաշտպանի իր արժեքները, հատկապես իր անմիջական հարևանությամբ։ Փոխարենը, մենք կրկին փորձում ենք բավարարել բռնապետին և խրախուսել Ալիևի գործողությունները՝ ընդլայնելով առևտրային համագործակցությունը։ Մի՞թե մենք դասեր չենք քաղել։ Ժամանակն է դադարեցնել ռազմավարական գործընկերության պատրանքները, առերեսվել իրականության հետ և գործել՝ ըստ մեր արժեքների և սկզբունքների», - իր ելույթում ասել է եվրախորհրդարանական Միրիամ Լեքսմանը։
Հայաստանի հարցերով համազեկուցող և բանաձեւի համահեղինակներից Վասիլե Դինկուն իր ելույթում նշել է՝ հայ քաղաքական բանտարկյալների վիճակը մեծ հարցական նշան է Կովկասի այս հատվածում արդարության, կայունության և խաղաղության վերաբերյալ։ Նա հիշեցրել է, որ Եվրոպական խորհրդարանը վերոնշյալ հարցերում երբեք չի շեղվել իր սկզբունքներից՝ այդ թվում Հայաստանի ինքնիշխանության և անկախության հարցում։
«Մենք ցանկանում ենք լինել այս դատավարությունների մասը և աջակցել այն հնարավոր պատժամիջոցներին, որոնք կուղղվեն ադրբեջանական այն պաշտոնյաների դեմ, որոնք կատարում են դատական բռնություններ։ Մենք պետք է խիստ պատժամիջոցներ կիրառենք այս պաշտոնյաների նկատմամբ և խրախուսենք ապագայում նման բռնությունների կանխարգելումը։ Ապագան հեռու է դրականից։ Տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակը հաշվի առնելով՝ մենք պետք է գործենք հիմա և ընդունենք կոնկրետ միջոցներ՝ապագա ողբերգություն թույլ չտալու համար», - իր ելույթում նշել է եվրապատգամավորը։
Առաջարկված բանաձևի համահեղինակ, Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Նատալի Լուազոն իր ելույթում նշել է, որ Բաքվում տեղի ունեցող դատավարությունները ոչնչով չեն զիջում ստալինյան դատավարություններին, և որ գերիների միակ «մեղքը» հայ լինելն է։ Լուազոն, դիմելով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին, ափսոսանք հայտնել է, որ նա հերթական անգամ ներկա չէ լիագումար նիստին և չի լսում իրենց։ Պատգամավորը Կայա Կալասին հորդորել է գնալ Հայաստան և տեղում տեսնել, որ կա մի երկիր՝ խաղաղության ձգտումով ու Եվրոպայի երազով։ Եվրախորհրդարանականը կոչ է արել լսել ու իրականացնել այն, ինչ երկար ժամանակ է անընդհատ պահանջում է Եվրոպական խորհրդարանը։
ԵԽ քաղաքական բոլոր խմբակցություններից ելույթ ունեցած ավելի քան մեկ տասնյակ պատգամավորներն կարեւորել են ԵՄ-ի խիստ դիրքորոշման, Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու, պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը և ստեղծված քաղաքական իրավիճակն անվանեցին ամոթալի։
Պատգամավորները հիշեցրել են, որ Բաքվից գնված գազը չի կարող առավել կարևոր լինել մարդու իրավունքներից և Եվրոպական արժեքներից՝ հատկապես ընդգծելով, որ որևէ տարբերություն չկա ռուսական և ադրբեջանական գազի միջև։
Քննարկման ավարտին ելույթով հանդես է եկել Եվրոպական Հանձնաժողովի հանձնակատար Դան Յորգենսենը։
«Եվրոպական հանձնաժողովը հետևում է Լեռնային Ղարաբաղից 16 հայ մեղադրյալների դեմ ընթացող դատավարություններին, որոնք մեկնարկել են այս տարվա հունվարի 17-ից Բաքվի ռազմական դատարանում։ Մենք տեղյակ ենք, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել այս դատավարությունների արդարության եւ մեղադրյալների նկատմամբ վերաբերմունքի վերաբերյալ։ Շատերդ նույն մտահոգություններն եք արտահայտել, և այսօր մենք այս հարցերը շատ լուրջ ենք ընդունում՝ հետևելով զարգացումներին։ Արդար դատաքննության իրավունքը պետք է երաշխավորվի և հարգվի։ Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչը Հարավային Կովկասում նույնպես ուշադիր հետևում է այս հարցերին և մեր մտահոգությունները փոխանցում Բաքվի իշխանություններին», - ասել է հանձակատար Յորգենսենը՝ հավելելով, որ ԵՄ հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ հիմնված են սկզբունքների վրա, որոնց երկու կողմերն էլ պարտավորվել են հավատարիմ մնալ։ Առաջին հերթին դա մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հարգումն է։
«Ուստի, Եվրամիությունը շարունակելու է կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, որոնք ներառում են օրինական դատավարության և եւ արդար դատաքննության իրավունքը։ Մենք կօգտագործենք բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի Ադրբեջանը պարտավորվի ապահովել կալանավորվածների համար արժանապատիվ եւ անվտանգ պայմաններ։ Խոշտանգումների եւ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ զեկույցները պետք է անհապաղ և անկողմնակալ կերպով հետաքննվեն», - նշել է հանձնակատարը։
Հանձնակատար Յորգենսենը նշել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է կոչ անել, որպեսզի կողմերը,  հիմնվելով արդեն ձեռք բերված հաջողությունների վրա, շարունակեն առաջընթացը հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման ուղղությամբ։
«Եվրամիությունը կշարունակի աջակցել այս գործընթացին՝ կիրառելով մեր ունեցած բոլոր գործիքները։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել կողմերին երկխոսության մեջ՝ ուղղված երկարատեւ եւ կայուն խաղաղության հաստատմանը», - եզրափակել է Դան Յորգենսենը։

Газ, купленный у Азербайджана, не может быть важнее прав человека – Европарламент обсудил срочную резолюцию об удерживаемых Баку армянских пленных
13/03/2025 11:07
На пленарном заседании Европарламента 12 марта в срочном порядке обсуждалась резолюция о фиктивных судебных процессах над армянскими пленными и заложниками, незаконно удерживаемыми Азербайджаном в Баку.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, постоянный докладчик по делам Армении и один из соавторов резолюции Мириам Лексман в своем выступлении отметила, что инспирированные суды и нечеловеческие условия содержания заключенных в Баку показывают истинное лицо режима Алиева, игнорирующего международные обязательства.
«В то время как Европейский Союз стремится к стратегическому партнерству, бакинский режим продолжает угрожать своим соседям и препятствовать усилиям по достижению мира в регионе.
В нынешней геополитической обстановке Европейскому Союзу необходимо срочно защитить свои ценности, особенно в непосредственном соседстве. Вместо этого мы вновь пытаемся удовлетворить диктатора и поощрить действия Алиева путем расширения торгового сотрудничества.
Разве мы не усвоили уроки? Пришло время избавиться от иллюзии стратегического партнерства, взглянуть правде в глаза и действовать в соответствии с нашими ценностями и принципами», — заявила в своем выступлении депутат Европарламента Мириам Лексман.
Содокладчик по делам Армении и один из соавторов резолюции Василе Динку в своем выступлении заявил, что положение армянских политических заключенных - большой вопрос о справедливости, стабильности и мире в этой части Кавказа. Он напомнил, что Европарламент никогда не отступал от своих принципов в вышеупомянутых вопросах, в том числе в вопросе суверенитета и независимости Армении.
«Мы хотим быть частью этих процессов и поддержать возможные санкции, которые будут направлены против тех азербайджанских чиновников, которые совершают судебное насилие. Мы должны ввести строгие санкции в отношении этих чиновников и способствовать предотвращению такого насилия в будущем. Будущее далеко от того, чтобы быть позитивным. Принимая во внимание военную ситуацию в регионе, мы должны действовать сейчас и принять конкретные меры, чтобы предотвратить будущую трагедию», - заявил депутат Европарламента.
Соавтор предложенной резолюции, содокладчик по армянским вопросам Натали Луазо в своем выступлении заявила, что процессы, происходящие в Баку, ничем не уступают сталинским процессам, и что единственный «грех» заключенных заключается в том, что они - армяне.
Обращаясь к Верховному представителю ЕС Кае Каллас, Луазо выразила сожаление, что та в очередной раз не присутствует на пленарном заседании и не слушает их. Депутат призвал Каю Каллас поехать в Армению и на месте убедиться, что есть страна, стремящаяся к миру и мечтающая о Европе. Депутат Европарламента призвала прислушаться и выполнить то, чего Европарламент требует уже давно и постоянно.
Более десятка выступавших депутатов от всех политических фракций Европарламента подчеркнули необходимость жесткой позиции ЕС, привлечения Азербайджана к ответственности, применения санкций и назвали создавшуюся политическую ситуацию позорной.
Депутаты напомнили, что купленный в Баку газ не может быть важнее прав человека и европейских ценностей, подчеркнув, что нет никакой разницы между российским и азербайджанским газом.
По завершении дискуссии выступил комиссар Еврокомиссии Дэн Йоргенсен.
«Европейская комиссия следит за продолжающимися судебными процессами против 16 армянских обвиняемых из Нагорного Карабаха, которые начались 17 января этого года в Бакинском военном суде. Мы знаем, что правозащитные организации выразили обеспокоенность по поводу справедливости этих судебных процессов и обращения с обвиняемыми.
Многие из вас выразили ту же обеспокоенность, и сегодня мы очень серьезно относимся к этим вопросам, следя за развитием событий. Право на справедливое судебное разбирательство должно гарантироваться и уважаться. Специальный представитель Евросоюза на Южном Кавказе также внимательно следит за этими вопросами и доводит наши опасения до бакинских властей», - сказал комиссар Йоргенсен, добавив, что отношения ЕС с Азербайджаном основаны на принципах, которых обе стороны обязуются придерживаться. Прежде всего, это уважение прав человека и верховенства закона.
«Поэтому Европейский Союз продолжит призывать правительство Азербайджана выполнять свои международные обязательства, которые включают право на законное и справедливое судебное разбирательство. Мы будем использовать все возможности, чтобы Азербайджан взял на себя обязательство обеспечить достойные и безопасные условия для задержанных. Сообщения о пытках и бесчеловечном обращении должны расследоваться немедленно и беспристрастно», — отметил комиссар.
Комиссар Йоргенсен отметил, что ЕС продолжит призывать стороны, чтобы те, основываясь на уже достигнутых успехах, продолжали движение к полной нормализации отношений.
«Европейский Союз продолжит поддерживать этот процесс, используя все имеющиеся у нас инструменты. Мы готовы поддержать стороны в диалоге, направленном на установление долгосрочного и стабильного мира», - заключил Дэн Йоргенсен.