Գյումրիում Նիկոլի պարտվելն Ադրբեջանին ու աշխարհին ուղերձ կլինի, որ որպես ժողովուրդ ու պետություն գոյություն ունենք․ Հովհաննիսյան
Եթե Գյումրիում Նիկոլը պարտվի, դա կլինի ուղերձ Ադրբեջանին, ուղերձ՝ աշխարհին, որ մենք որպես ժողովուրդ, որպես հասարակություն, որպես պետություն գոյություն ունենք, այս մասին գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը:
«Նիկոլն իջեցրել է Հայաստանի նշաձողը և պետությունից ստացել փախստականների մեծ՝ 2.8 մլն-անոց ճամբար՝ տիրող բարքերով, կանոններով ու ապրողների հոգեբանությամբ։ Կա իներցիոն կյանք, կա ադմինիստրացիա և հակաադմինիստրացիա, բայց դրանք էլ արդեն պետության իշխանություն ու ընդդիմություն չեն։ Չկա ամենակարևորը՝ տրամաբանություն և երկարատև հեռանկարի զգացում։
«Խաղաղության պայմանագիր» ու՞մ միջև
Ադրբեջանի պետության և «փախստականների ճամբարի» միջև ի՞նչ հաշտություն. նման բան չի լինում։ էսօրվա անմիտ Հայաստանի հետ ի՞նչ հաշտություն։ Արդյոք ժողովուրդը հասկացե՞լ է, որ սա 2021-ի իր ընտրության հետևանքն է։ Իսկ արդյոք ժողովուրդը կհարցնի՞, թե երբ Ալիևն առաջարկում էր Լաչինի ճանապարհի ու Զանգեզուրի ճանապարհի հավասար կարգավիճակներ, Նիկոլն ինչո´ւ չհամաձայնեց, երբ կար Արցախ։ Իսկ արդյոք ունե՞նք այն քաղաքական վերնախավը, որն այս ամենը կբացատրեր սեփական ժողովրդին։ Ցավոք, չունենք։ Հայաստանում ոչ միայն գրագետ միտք ու գրագետ հաշվարկի խոր ճգնաժամ է, այլև՝ գրագետ մարդիկ են վերածվում այլ բանի։ Երկրի ինտելեկտուալ պոտենցիալն իջեցվել է գյուղամեջի խոսակցության մակարդակի։ Որքան էլ տարօրինակ թվա, արձանագրված և սպասվող ազգային խայտառակությունից մեր փրկությունը Գյումրիում է։ Կուսակցությունների մեծ մասը ու բազմապիսի առաջնորդների ճնծող մասը ճիշտ կանեն այս փուլում լռեն, որովհետև միևնույն է չեն կարողանալու ճիշտ արձագանքել երեկվանից նոր ստեղծված իրականությանը։
«Մերժում ենք Նիկոլին, մերժում ենք ՔՊ-ին, բայց ընտրում ենք «մեր Սարիկին»
Գյումրիում մի սպանիչ ձևակերպում կա. «Մենք Նիկոլին չենք քվեարկում, մենք ՔՊ-ին չենք քվեարկում, մենք մեր Սարիկին ենք ձայն տալիս»։ Տգեղ ինքնախաբեություն է, պետական մտածողության զրոյականություն։ Ունենք 15 օր՝ բացատրելու գյումրեցուն, որ «իրենց Սարիկի» շեֆը ամենամոտ ապագայում իրենց բոլորին տանելու է մեծ փորձության կամ փորձանքի։ Գյումրիում Նիկոլի հաղթանակի դեպքում Ադրբեջանը կտրուկ կոշտացնելու է իր դիրքորոշումը, դնելու է նոր այլանդակ պահանջներ՝ համարելով, որ սա կոտրված, անարժապատիվ հասարակություն է՝ ամեն ինչի համակերպվող։ Եթե Գյումրիում Նիկոլը պարտվի, դա կլինի ուղերձ Ադրբեջանին, ուղերձ՝ աշխարհին, որ մենք որպես ժողովուրդ, որպես հասարակություն, որպես պետություն գոյություն ունենք՝ որպես պետություն, որն ուզում է և արժանի է իրական, արժանապատիվ խաղաղության։
Հայաստանի ճիշտ արձագանքի քայլերը.
1.Գյումրիում մերժել Նիկոլին
2.Ամենուր՝ ամբողջ Հայաստանով, կենցաղային մակարդակում մերժել Նիկոլին
3. Հստակ ուղերձներ անել աշխարհին, որ մենք պատրաստ ենք խաղաղության, սակայն, ՌԴ նախագահի երեկվա խոսքից օգտվելով, «կան նյուանսներ»։ Մեր քաղաքական մտքի հասունությունը և ապագա իշխանության բովանդակությունը պետք է լինի ոչ թե պարզապես սուր ճոճելը, (չեղած սուրը) այլ իրական դեէսկալացիայի տանող խաղաղության բանաձև գտնելը և հասարակությանն առաջարկելը»,-գրել է նա։

Поражение Никола в Гюмри станет посланием Азербайджану и миру о том, что мы существуем как народ и государство — Ованнисян
14/03/2025 11:18
Если Никол проиграет в Гюмри, это будет посланием Азербайджану, посланием всему миру, что мы существуем как народ, как общество, как государство, - об этом написал член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Никол снизил планку Армении и получил от государства большой лагерь беженцев на 2,8 миллиона человек с обычаями, правилами и психологией живущих там. Существует инерционная жизнь, существует администрация и антиадминистрация, но и они уже являются властью государства и не являются оппозицией. Нет самого главного: логики и чувства долгосрочной перспективы.
«Мирный договор» между кем?
Какое примирение между государством Азербайджан и «лагерем беженцев»? ничего подобного не бывает. Какое примирение с сегодняшней глупой Арменией? Понял ли народ, что это последствия его выбора в 2021 году? А спросит ли народ, что когда Алиев предложил равный статус Лачинской дороги и Зангезурской дороги, почему Никол не согласился, когда был Арцах? И есть ли у нас политическая элита, которая объяснила бы все это своему народу? К сожалению, у нас их нет. В Армении не только глубокий кризис грамотной мысли и грамотного расчета, но и грамотные люди превращаются во что-то другое. Интеллектуальный потенциал страны сведен к уровню деревенского разговора. Как ни странно, наше спасение от зафиксированного и ожидаемого национального позора находится в Гюмри. Большинству партий и подавляющему большинству различных лидеров будет лучше, если они промолчат на этом этапе, потому что они не смогут должным образом реагировать на реальность, созданную со вчерашнего дня.
«Мы отвергаем Никола, отвергаем «Гражданский договор», но выбираем «своего Сарика»
В Гюмри убийственная формулировка: «мы не голосуем за Никола, мы не голосуем за «Гражданский договор», мы голосуем за нашего Сарика». Это уродливый самообман, отсутствие государственного мышления. У нас есть 15 дней, чтобы объяснить гюмрийцам, что шеф их Сарика скоро приведет их всех к большому испытанию или беде. В случае победы Никола в Гюмри Азербайджан резко ужесточит свою позицию, выдвинет новые возмутительные требования, считая, что это сломленное, недостойное общество, которое все терпит. Если Никол проиграет в Гюмри, это станет посланием Азербайджану, посланием всему миру о том, что мы существуем как народ, как общество, как государство, как государство, которое хочет и заслуживает настоящего, достойного мира.
Шаги правильной реакции Армении։
1. отвергнуть Никола в Гюмри.
2. везде, по всей Армении, отвергнуть Никола
3. Послать миру четкий сигнал о том, что мы готовы к миру, однако, как сказал вчера президент России, «есть нюансы». Зрелость нашей политической мысли и содержание будущего правительства должны заключаться не в простом размахивании мечом (несуществующим мечом), а поиск формулы мира, ведущей к реальной деэскалации, и предложение ее общественности», - написал он.