Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության անհրաժեշտությունը չկա. ՀՀ ԱԳ նախարար
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը պնդում է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության անհրաժեշտությունը չի լինի, երբ լինի խաղաղության պայմանագիր։
«Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորումից հետո կարող ենք համարել, որ ինստիտուցիոնալ առումով հակամարտությունը մոտեցավ ավարտին, այդ պահին արդեն կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության անհրաժեշտությունը չկա»,- ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ Հայաստանը, ցավոք, ադրբեջանական կողմից տեսնում է որոշ հռետորաբանության, ապակառուցողականության տարրեր։
«Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ այն պահին, երբ կունենանք ստորագրված խաղաղության պայմանագիր, մենք ևս կունենանք մեր վերապահումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետագա գործունեության հետ կապված»,- նշեց նա։

После подписания мирного соглашения мы можем сказать, что в деятельности Минской группы ОБСЕ нет необходимости — Мирзоян
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян утверждает, что при наличии мирного договора в деятельности Минской группы ОБСЕ не будет необходимости.
«После урегулирования отношений с Азербайджаном мы можем считать, что институционально конфликт близок к завершению, в тот же момент мы уже можем сказать, что нет необходимости в деятельности Минской группы ОБСЕ», - заявил он в Национальном Собрании.
По словам Мирзояна, к сожалению, Армения видит с азербайджанской стороны некоторую риторику, деструктивные элементы.
«Наша позиция ясна: в тот момент, когда мы подпишем мирное соглашение, у нас также будут свои оговорки относительно дальнейшей деятельности Минской группы ОБСЕ», - сказал он.