Արցախի հարցը մենք չենք փակում, ԼՂ լուծարման մասին փաստաթուղթը ես չեմ ստորագրել. Միրզոյան (Տեսանյութ)
14/03/2025 16:34
Արցախի հարցը մենք չենք փակում, ԼՂ լուծարման մասին փաստաթուղթը ես չեմ ստորագրել. ի պատասխան հարցին, թե հայ ժողովուրդն իրենց տվե՞լ է իրավունք վերջնակապես փակելու արցախի հարցը՝ պատասխանեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Երբ ԼՂ-ն պաշարման մեջ էր, ես էի, վարչապետ Փաշինյանն էր, մեր քաղաքական ուժն էր լուծումներ փնտրում, տարբեր հանդիպումներ պայմանավորավում, որտեղ հնարավոր էր լուծումներ գտնել, բայց այդ հանդիպումները բարեհաջող ջրվում էին ոչ մեր կողմից»,-ասաց նա։
Ըստ նրա՝ պատերազմում լուծումների հանրավորություններ կային, բայց լուծումները մերժելով էր, որ հարցը փակվում էր։

Мирзоян: не мы закрываем вопрос Арцаха, я не подписывал документ о роспуске Нагорного Карабаха (Видео)
14/03/2025 17:43
Не мы закрываем вопрос Арцаха, я не подписывал документ о роспуске Нагорного Карабаха, в ответ на вопрос: «дал ли армянский народ право окончательно закрыть Арцахский вопрос?» заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
"Когда Нагорный Карабах находился в блокаде, тогда я, премьер-министр Пашинян, наша политическая сила искала решения, договаривалась о проведении различных встреч, где можно было найти решения, но эти встречи провалились не нами", - сказал он.
По его словам, в войне были возможности для решений, но вопрос закрылся тем, что решения были отвергнуты.