«Մարդկային ճակատագրերի խնդիր կա»․ Աբրահամյանը՝ միջազգային ատյաններից հայցերը հետ կանչելու մասին
«Խաղաղության» պայմանագրի շրջանակներում միջազգային ատյաններից երկկողմ հայցերի հետ կանչելու հանգամանքը, թեև, քննարկվեց ադրբեջանական հերթական նախապայմանը կատարելու համատեքստում, սակայն սրա տակ, բացի քաղաքական բաղադրիչից, մարդկային ճակատագրերի խնդիր կա, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Պատահական չէր, որ երեկ կառավարության դիմաց էին հավաքվել անհետ կորած մեր հայրենակիցների բազմաթիվ ծնողներ, հարազատներ, որոնք այս հետքաշման/զիջելու որոշման հետևանքով անձնական ողբերգություն են ապրում:
Այս մարդիկ, որոնցից շատերի հետ շատ առիթներ եմ ունեցել զրուցելու, իրենց հույսը ոչ թե փաշինյանական խոստումների, այլ միջազգային կառույցների հետ են կապում, իսկ իշխանության հետքայլը համարում են վերջին հնարավորության մարում:
Միջազգային կառույցներում գտնվող այս հայցերը իրավական հարթության խնդիրներ են և քաղաքական պայմանավորվածություններով դրանց իրավական հետևանքները չեն վերացվում:
Բայց դե իշխանության անբարո դիմագիծը նոր չէ, որ պետք է բացահայտվի, իսկ նրանց քայլերն ամբողջությամբ ադրբեջանական տրամադրությունների ներքո են», - գրել է Աբրահամյանը:

«Существует проблема человеческих судеб»: Абрамян об отзыве исков из международных судов
Хотя отзыв представленных друг против друга исков из международных судов в рамках «мирного» договора обсуждался в контексте выполнения очередного азербайджанского предусловия, при этом, помимо политической составляющей, существует проблема человеческих судеб, написал депутат парламента Тигран Абрамян.
«Неслучайно вчера перед правительством собрались многие родители и родственники наших пропавших без вести соотечественников, переживающих личную трагедию в результате этого решения сделать шаг назад/уступить.
Эти люди, со многими из которых у меня было много возможностей поговорить, связывают надежду не с пашиняновскими обещаниями, а с международным структурами, и рассматривают отступление властей как потерю последнего шанса.
Эти претензии в международных структурах являются вопросами юридического уровня и их правовые последствия не устраняются политическими соглашениями.
Оданко аморальный облик властей не является чем-то новым, чтобы раскрывать, а их шаги полностью соответствуют азербайджанским настроениям», - написал Авраамен.