ԱՄՆ-ն իր բազաներից Հայաստան կտեղափոխի ռազմական տեխնիկա և սարքավորումներ. RT
Միացյալ Նահանգները մտադիր է Գերմանիայի իր բազաներից հարյուրավոր սարքավորումներ և տրանսպորտային միջոցներ տեղափոխել Հայաստանի պոլիգոններ. հաղորդում է RT-ն:
ԱՄՆ պետգնումների պորտալի տվյալներով՝ փոխադրումը նախատեսում են իրականացնել Վրաստանի տարածքով։
ԱՄՆ պետգնումների պորտալի տվյալներով՝ Միացյալ Նահանգների բանակի նյութատեխնիկական ապահովման հրամանատարությունը նախատեսում է գերմանական Դյուլմենի ռազմաբազայից սարքավորումների տեղափոխում իրականացնել Հայաստանի Զառ ռազմաբազա: Տեղափոխումը նախատեսված է հուլիսի 16-ին։ Սպասվում է, որ այն կտևի մինչև օգոստոսի 7-ը:
Վերադարձը Գերմանիա, ինչպես ասվում է տրանսպորտային ծառայությունների մատուցման մրցույթում, նախատեսված է 2025 թվականի օգոստոսի 21-ից սեպտեմբերի 20-ը: Պայմանագիրը նախատեսում է նաև սարքավորումների տեղափոխում Հայաստանի Արմավիր ուսումնական զորավարժարան Վրաստանի Փոթի նավահանգստից: Ընդհանուր առմամբ, նախատեսվում է տեղափոխել 151 միավոր սարքավորումներ, ներառյալ տրանսպորտային միջոցներ, գեներատորներ և մասնագիտացված բեռնարկղեր:

США временно перебросят военную технику из Германии на полигон в Армении
ВС США планируют перебросить сотни единиц оборудования и транспорта со своих баз в Германии на полигоны в Армении, сообщает RT, изучивший американский портал госзакупок.
Согласно данным портала, командование материально-технического обеспечения армии Соединенных Штатов планирует осуществить перевозку оборудования с военной базы в немецком Дюльмене на базу Зар в Армении.
Переброска пройдет с 16 июля по 7 августа. Возвращение в Германию запланировано на период с 21 августа по 20 сентября 2025 года, уточняется в тендере на оказание услуг по транспортировке.
Контракт также предусматривает перевозку оборудования с Армавирского учебного полигона в Армении в порт Поти в Грузии.
Всего планируется перевезти 151 единицу оборудования, включая транспорт, генераторы и специализированные контейнеры.