ՀՀ-ն 750 մլն դոլար ծավալով, 10 տարի մարման ժամկետով, 7.1% եկամտաբերությամբ նոր պարտատոմսեր է թողարկել
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը Հայաստանի Հանրապետության կողմից նոր եվրապարտատոմսերի թողարկման վերաբերյալ մանրամասներ է հայտնել։
Ըստ տեղեկատվության՝ 2025թ. մարտի 5-ին Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային կապիտալի շուկայում հաջողությամբ տեղաբաշխեց 750 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով, 10 տարի մարման ժամկետով եվրապարտատոմսեր` 7.1% եկամտաբերությամբ:
Նոր եվրապարտատոմսերի արժեկտրոնի եկամտաբերությունը կազմում է 6.75%:
Սա Հայաստանի կողմից միջազգային կապիտալի շուկայում եվրապարտատոմսերի հինգերորդ թողարկումն է:
Եվրապարտոմսերի թողարկումը նախատեսված է 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին ՀՀ օրենքով, ներառված է 2025 թվականի փոխառությունների ծրագրում:
Եվրապարտոմսերի թողարկումից ստացված զուտ հասույթը կօգտագործվի պետական բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման նպատակով:
Եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխման պայմանները
Թողարկող |
Հայաստանի Հանրապետություն |
Վարկանիշ |
BB- (կայուն) S&P / BB- (կայուն) Fitch / Ba3 (կայուն) Moody’s |
Տեղաբաշխված ծավալ |
750,000,000 ԱՄՆ դոլար |
Գնանշման օր |
2025թ. մարտի 5 |
Վերջնահաշվարկի օր |
2025թ. մարտի 12 |
Մարման օր |
2035թ. մարտի 12 |
Արժեկտրոն |
6.75% |
Տեղաբաշխման գին |
97.524% |
Եկամտաբերություն |
7.1000% |
ԱՄՆ 10տ. ուղենշ |
4.675% (2035թ. փետրվարի 15) |
Շեղումը ԱՄՆ 10տ. ուղենշի նկատմամբ |
286 բ.կ. |
Ցուցակում |
Լոնդոնի բորսա |
Սույն հայտարարության մեջ նշված պարտատոմսերը չեն գրանցվել և չեն գրանցվելու ԱՄՆ Արժեթղթերի մասին 1933թ. օրենքի համաձայն և չեն կարող առաջարկվել կամ վաճառվել ԱՄՆ-ում՝ բացառությամբ գրանցման պահանջից ազատման կիրառելի դեպքերի:

Армения разместила евробонды объемом $750 млн
Армения 5 марта успешно разместила на международном рынке капитала евробонды объемом $750 млн, доходностью 7,1% и сроком погашения 10 лет, сообщает пресс-служба министерства финансов республики.
Купонная доходность новых евробондов составляет 6,75%.
«Это пятая эмиссия евробондов Армении на международном рынке капитала, предусмотрена законом Армении о госбюджете 2025 года и включена в программу займов 2025 года. Чистая выручка от эмиссии евробондов будет использована для финансирования дефицита госбюджета», - сообщает пресс-служба Минфина Армении.
Евробонды прошли листинг на Лондонской бирже. Имеют рейтинг ВВ- (стабильный) S&P / ВВ- (стабильный) Fitch / Ва3 (стабильный) Moody’s.
«Облигации, указанные в данном сообщении, не были и не будут зарегистрированы в соответствии с законом США о ценных бумагах 1933 года и не могут предлагаться или продаваться в США, за исключением применимых случаев освобождения от требования о регистрации», - говорится также в сообщении пресс-службы Минфина Армении.