Եթե ՀՀ-ն «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրման նախապայման դնի Ադրբեջանում գերիների վերադարձի հարցը, բանակցությունները կմտնեն փակուղի և իրավիճակը կսրվի. Սիմոնյան
17/03/2025 14:44
Ալեն  Սիմոնյանի համոզմամբ, եթե ՀՀ-ն «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրման նախապայման դնի Ադրբեջանում պաահվող մեր գերիների վերադարձի հարցը, ապա բանակցությունները կմտցվեն փակուղի, և իրավիճակն ուղղակի կսրվի։
«Դա չի արվում նախապայմանների ճանապարհով, այլ արվում է դիվանագիտական ճանապարհով, ինչն արվում է  4 տարվա ընթացում, երբ 150 գերիներից մենք այժմ ունենք հաստատված 23 գերի, որոնցից 12-ը արդեն 2023 թվականին են գերեվարվել։ Ուլտիմատումներ ներկայացնել որևէ կողմի՝ կնշանակի վերահաստատել այն, ինչն անում են այսօր մեր պետության դեմ աշխատող որոշ կողմեր և մարդիկ»,-ավելացրեց նա։

Если Армения сделает возвращение пленных, удерживаемых в Азербайджане, предварительным условием подписания «Мирного договора», переговоры зайдут в тупик и ситуация обострится - Симонян
По убеждению Алена Симоняна, если Республика Армения сделает вопрос возвращения наших пленных, содержащихся в Азербайджане, предварительным условием подписания «Мирного договора», то переговоры зайдут в тупик и ситуация просто обострится.
«Это делается не предварительными условиями, а дипломатическим путем, что делается в течение 4 лет, когда из 150 подтвержденных пленных у нас теперь есть 23 подтвержденных пленных, 12 из которых были взяты в плен уже в 2023 году. Предъявление ультиматумов любой стороне будет означать подтверждение того, что сегодня делают некоторые стороны и люди, работающие против нашего государства», - добавил он.