Շվեյցարիան վերահաստատում է իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքին և կառուցողական դիվանագիտությանը՝ ի նպաստ Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության. Օսկանյան
18/03/2025 16:10
ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը գրել է. «Այսօր Շվեյցարիայի դաշնային ժողովի վերին պալատը՝ Կանտոնների խորհուրդը, ընդունեց №24.4259 նախագիծը՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար Խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով։ 46 անդամներից 29-ը կողմ քվեարկեցին նախաձեռնությանը, որով կոչ է արվում Շվեյցարիայիիշխանություններին հիմնել առանձնացված հարթակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության համար։ Այս նախաձեռնությաննպատակն է ապահովել բռնի տեղահանված հայ բնակչության անվտանգ, հավաքական և արժանապատիվ վերադարձը իրենց պատմական հայրենիք։
Կանտոնների խորհրդի որոշումը հաջորդում է Ազգային խորհրդի՝ խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից նույն առաջարկի ընդունմանը, որը կայացել է 2024 թ. դեկտեմբերի 17-ին։ Երկու պալատների հավանությամբ №24.4259 նախագիծը ստանում է օրենքի ուժ՝ պարտավորեցնելով Դաշնային խորհուրդը սկսել իրիրականացումը։ Կանտոնների խորհրդում զեկուցող էր պատգամավոր Տիանա Անգելինա Մոզերը (Կանաչ Լիբերալ կուսակցություն / Ցյուրիխ), մինչդեռ Ազգայինխորհրդում առաջարկի հեղինակն ու զեկուցողը պատգամավոր Էրիխ Ֆոնտոբելն էր (Շվեյցարական ժողովրդական կուսակցություն / Ցյուրիխ)։ Սա առաջին դեպքն է, երբ խորհրդարանի երկու պալատներն էլ ընդունել են որոշում, որը վերաբերում է հայկական հարցին։
Բռնի տեղահանված անձանց վերադարձի իրավունքը միջազգային իրավունքի հիմնասյուներից է, որը հաստատված է բազմաթիվ իրավական նախադեպերով ևմիջազգային հռչակագրերով։ Մասնավորապես՝ Միջազգային արդարադատության դատարանի 2023 թ. նոյեմբերի որոշումն ու Եվրոպական խորհրդարանի 2024 թ. մարտի և հոկտեմբերի բանաձևերը վերահաստատում են այս սկզբունքը՝ կոչ անելով Ադրբեջանին ապահովել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կարողանան ապահովու արժանապատվորեն վերադառնալ իրենց տները։ Խաղաղության այս ֆորումի նախաձեռնությամբ Շվեյցարիան վերահաստատում է իր հավատարմությունը հումանիտար երկխոսությանը, միջազգային իրավունքին և կառուցողական դիվանագիտությանը՝ ի նպաստ Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության»։

Швейцария подтверждает свою приверженность международному праву и конструктивной дипломатии во благо долгосрочного мира на Южном Кавказе — Осканян
18/03/2025 17:17
Бывший министр иностранных дел РА Вардан Осканян написал: «Сегодня верхняя палата Федерального собрания Швейцарии, Совет кантонов, приняла проект № 24.4259 под названием «Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян». 29 из 46 членов проголосовали за инициативу, призывающую власти Швейцарии создать отдельную площадку для диалога между представителями Нагорного Карабаха и Азербайджана. Целью данной инициативы является обеспечение безопасного, коллективного и достойного возвращения насильственно перемещенного армянского населения на свою историческую Родину.
Решение Совета кантонов последовало за принятием того же предложения Нижней палатой Национального Совета Швейцарии 17 декабря 2024 года.  После одобрения обеих палат проект № 24.4259 приобретает силу закона, обязывая Федеральный совет приступить к его реализации.
Докладчиком в Совете кантонов была депутат Тиана Ангелина Мозер (Либеральная партия зеленых/Цюрих), тогда как автором и докладчиком предложения в Национальном совете был депутат Эрих Фонтобель (Швейцарская народная партия/Цюрих). Это первый случай, когда обе палаты парламента приняли решение по армянскому вопросу.
Право на возвращение вынужденно перемещенных лиц является одним из столпов международного права, что подтверждается многими юридическими прецедентами и международными декларациями. В частности, решение Международного Суда в ноябре 2023 года и резолюция Европарламента в марте и октябре 2024 года подтверждают этот принцип, призывая Азербайджан обеспечить безопасное и достойное возвращение армян Нагорного Карабаха в свои дома. Инициативой этого Форума мира Швейцария подтверждает свою приверженность гуманитарному диалогу, международному праву и конструктивной дипломатии во благо долгосрочного мира на Южном Кавказе».