Ստիպված եմ Հայաստանին դատի տալու, քանի որ դուք թաքնվում եք պետական մարմինների քողի տակ. Արտակ Բեգլարյանը՝ Ալեն Սիմոնյանին
18/03/2025 10:59
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանն արձագանքել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարություններին։
«Ի պատասխան Ալեն Սիմոնյանի կիսատ-պռատ մանիպուլյացիաների՝ իմ հայտարարության վերաբերյալ՝
1. Այո՛, շատ լուրջ, դատի եմ տալու այն անձանց, ովքեր որոշում կկայացնեն միջազգային ատյաններից հետ վերցնելու մի ողջ ժողովրդի (այդ թվում՝ իմ) իրավունքների պաշտպանության համար ներկայացված գանգատները: Հաշվի առեք, որ ես ստիպված եմ ՀՀ-ին դատի տալու, քանի որ դուք թաքնվում եք պետական մարմինների քողի տակ՝ ձեր բացարձակ սխալ ու հանցավոր որոշումները կայացնելիս: Ամեն դեպքում, վերջին հաշվով այդ դատական ակտերը ուղղված են լինելու այդ որոշումները կայացնող անձանց դեմ:
2. Ի տարբերություն ձեզ՝ ես վաղուց օգնել ու օգնում եմ բազմաթիվ մարդկանց՝ դատի տալու մեզ վրա կրակած ադրբեջանական պետությանն ու հանցագործներին: Եթե կոկորդ չեմ պատռում ու կուրծք չեմ ծեծում, դա դեռ չի նշանակում, թե պարապ նստած եմ: Ի դեպ, ասեմ, որ ես ժամանակին մեծապես օգնել եմ նաև ՀՀ լիազոր մարմիններին հավաքագրելու ծանրակշիռ ապացույցներ միջազգային ատյաններում Ադրբեջանի դեմ ներկայացված ՀՀ միջպետական գանգատների համար, որոնցից դուք ապօրինի ու թեթևսոլիկ կերպով հրաժարվում եք:
3. Կասե՞ք, թե այդ որ իրավունքով եք դուք փակում ձեր իսկ հարկատուների ու ընտրողների հավաքական ու անհատական իրավունքների պաշտպանության բոլոր հնարավորությունները: Մի հատ նայեք հայելու մեջ և միգուցե կհասկանաք, թե ում պետք է ուղղեք ինձ հղած Ձեր մեղադրանք-հարցադրումները:
4. Ուզում եք ասել, որ պետական պաշտոնյաներն ինչ կուզեն կանեն, իսկ քաղաքացիներն իրավունք չունե՞ն դատարանով իրենց իրավունքները պաշտպանել ընդդեմ ապօրինի որոշումների: Լու՞րջ, պարոնա՛յք, փաստորեն, ՀՀ պետական մարմինների հանցավոր գործողությունների դեմ պայքարող բոլոր անձինք քաղաքացու ձեր մոդելից շա՞տ են շեղվել...
5. Իմ իրական մտադրությունները հասկանալու փոխարեն պարզապես հասկացեք ինքներդ ձեր մտադրությունները՝ այդպիսի լկտիագույն որոշում կայացնելիս: Իմ մտադրությունն ու դրդապատճառը շատ պարզ է՝ հերթական անգամ ապացուցել, որ պետության գործառույթը իր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունն է, ոչ թե՝ խախտումը, այն էլ՝ նման մեծ մասշտաբով:
6. Չե՞ք ուզում առերեսվել զանգվածային դատական հայցերի, որոնց արդյունքում արձանագրվելու է ձեր որոշումների հանցավոր բնույթը, ուրեմն՝ մի՛ հրաժարվեք միջազգային ատյաններում ներկայացված գանգատներից:
7. Սեփական քաղաքացիների ու հարկատուների դեմ հոխորտալու և թշնամու հրահանգներն իրականացնելու փոխարեն ուղղակի կատարե՛ք ձեր ստանձնած պարտավորությունները և ապահովե՛ք մեր իրավունքների պաշտպանությունը, այդ թվում՝ միջազգային ամենաքաղաքակիրթ մեխանիզմներով:
8. Կբարեհաճե՞ք թարմացնել հիշողությունս, թե հարկատուների միջոցներով ապրողներից որ մեկն էր սեփական քաղաքացու և հարկատուի վրա խայտառակաբար թքողը և դրանով հպարտացողը...
9. Թո՛ղ Ձեզ չթվա, թե ինձնից կամ որևէ տառապած արցախցուց շատ եք փափագում խաղաղության հասնել: Ուզու՞մ եք իրական ու կայուն խաղաղություն լինի, ուրեմն ձգտե՛ք արդար ու արժանապատիվ լուծումների, այդ թվում՝ տեղի ունեցած մարդու իրավունքների խախտումների քննման ու հետևանքների վերացման տեսքով: Երբ արդար, արդյունավետ ու համարժեք լուծումներ տաք գանգատներում ներկայացված հիմնախնդիրներին ու խախտումներին, միայն այդ ժամանակ կարող եք հրաժարվել այդ գանգատներից: Մնացած դեպքերում՝ մեղքը ձեր վիզը»»,- Facebook-ում գրել է Բեգլարյանը։

Я вынужден подать в суд на Армению, потому что вы укрылись под прикрытием государственных органов։ Артак Бегларян – Алену Симоняну
18/03/2025 11:28
Граждане имеют право оспорить преступные решения властей об отзыве международных исков Армении против Азербайджана в суде, написал в соцсети бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян, отвечая на заявления спикера парламента Алена Симоняна.
До этого Бегларян заявлял, что он и другие арцахцы подадут в суд на власти Армении, если те откажутся от международных исков против Азербайджана, так как это нарушает их права и перекрывает возможность для их защиты. В ответ спикер парламента Ален Симонян сказал в беседе с журналистами, что вместо того, чтобы бороться с властями Азербайджана, армяне Арцаха готовы бороться против властей Армении, армянских налогоплательщиков, параллельно обвиняя их в неблагодарности.
После этого Бегларян назвал слова Симоняна манипуляцией и подтвердил, что он подаст в суд на тех, кто примет решение отказаться от исков, направленных в международные инстанции для защиты прав целого народа. "Я буду вынужден подать в суд на Армению, так как вы укрылись под прикрытием госорганов, принимая абсолютно неверные и преступные решения. В конце концов, эти акты будут направлены против лиц, принимающих подобные решения", - отметил Бегларян.
Он пояснил, что в отличие от Симоняна давно уже помогает отдельным лицам составлять судебные иски против Азербайджана, как и содействовал армянским госорганам по ряду жалоб против Баку.
"Если не бью себя в грудь и не рву горло, это еще не значит, что сижу без дел. Кстати, должен сказать, что в свое время существенно помог уполномоченным органам Армении собрать веские доказательства для межгосударственных жалоб Армении, поданных против Азербайджана в международных инстанциях, от которых вы незаконно и легкомысленно отказываетесь", - сказал он.
Бывший омбудсмен Арцаха также отметил, что граждане имеют право в судебном порядке оспаривать незаконные решения властей.
Он также напомнил спикеру о том, что тот сам живет на средства армянских налогоплательщиков, при этом умудряется, в прямом смысле, плевать на них.
Бегларян убежден — стабильный и долговременный мир может быть только после устранения нарушений прав человека. По его словам, власти Армении не могут стремиться к миру больше, чем настрадавшиеся армяне Ацраха, но этот мир должен быть достойным.