Սա խաղաղություն չէ, Հայաստանի նվաստացման պրոցես է գնում. Մանե Թանդիլյան
Իշխանությունների այն պնդումը, որ եթե խաղաղություն լինի, գերիների վերադարձի հարցն էլ կլուծվի, Մանե Թանդիլյանը համարում է մանիպուլյատիվ։
«Նման է այն մոտեցմանը, որ, օիրինակ, եթե սահմանազատման հետևանով այսինչ գյուղը չտանք, պատերազմ կլինի, եթե տանք, չգիտենք՝ կլինի՞, թե՞ ոչ։ Եթե խաղաղությունը չկնքենք, չեն վերադարձնի գերիներին, կնքենք՝ միգուցե։
Անկհայտ է, որ սա մանիպուլյատիվ նարատիվ է։ Եվ ակնհայտ է, որ այս օրակարգում Ադրբեջանը շարունակում է հրապարակային պահանջները»,-կառավարության առջև բողոքի ակցիային հայտարարեց Թանդիլյանը։
Նա պնդեց՝ Հայաստանի նվաստացման պրոցես է գնում․ «Սա խաղաղություն չէ, խաղաղությունը այսպես չի կայանում։ Կայանում է, երբ ժողովուրդների միջև աստիճանաբար հաշտեցում է գնում։ Նրանց դասագրքերը նայ՛ք, տեսեք, թե ինչ են խոսում հայերի մասին։ Այո՛, ՀՀ իշխանությունների օրակարգում ուղղակի բացակայում է գերիների վերադարձի հարցը, այնինչ պետք է լիներ առաջնահերթություն և բոլոր զրույցներում ներառված լիներ որպես անկեղծ, իրական խաղաղության օրակարգի կարևորագույն մաս»։

Это не мир, идет процесс унижения Армении — Мане Тандилян
Мане Тандилян считает манипулятивными заявления властей о том, что если будет мир, то вопрос о возвращении пленных будет решен.
«Это похоже на подход, что, например, если мы не отдадим такое-то село в результате делимитации, будет война, если отдадим, то мы не знаем, будет война или нет. Если мы не подпишем мир, пленных не вернут, если подпишем, может вернем.
Очевидно, что это манипулятивный нарратив. И очевидно, что Азербайджан продолжает выдвигать публичные требования по этой повестке дня», - сказала Тандилян во время акции протеста перед зданием правительства.
Она заявила, что сейчас идет процесс унижения Армении. «Это не мир, мир не бывает таким. Мир наступает тогда, когда происходит постепенное примирение между народами. Посмотрите их учебники, посмотрите, что они говорят об армянах. Да, вопрос возвращения пленных просто не стоит в повестке дня властей Республики Армения, но он должен был быть приоритетным и включаться во все разговоры как важная часть реальной мирной повестки.