Նման պահվածքն անընդունելի է, մենք վիրավորել ենք հայ երկրպագուներին. Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ
24/03/2025 16:26
Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Լևան Կոբիաշվիլին անդրադարձել է Ազգերի լիգայի անցումային Վրաստան-Հայաստան խաղից հետո վրացի մի խումբ երկրպագուների դրսևորած սադրիչ վարքագծին հայ երկրպագուների նկատմամբ։
Կոբիաշվիլին անընդունելի է համարել հյուրերի երկրպագուների նկատմամբ նման պահվածքը։
«Շնորհակալություն մեր թիմի հավատարիմ երկրպագուներին, որոնք հրաշալի մթնոլորտ էին ստեղծում «Դինամո Արենայում» կայացած խաղի ամբողջ ընթացքում: Ձեր հսկայական աջակցությունն իսկապես զգացվում էր մարզադաշտում և ավանդաբար մեծ մոտիվացիա էր հաղորդում թիմին, ինչի համար կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ձեզ: Սակայն անպայման պետք է նշեմ խաղից հետո տեղի ունեցած միջադեպի մասին, երբ հանդիսատեսի մի փոքր մասը ներխուժեց մարզադաշտ, և տհաճ միջադեպ տեղի ունեցավ ինչպես խաղադաշտում, այնպես էլ հյուրերի թիմի տրիբունաների մոտ:
Հյուրընկալվող թիմի երկրպագուի նկատմամբ նման պահվածքն անընդունելի է:  Այս բացարձակ անընդունելի արարքով մենք վիրավորեցինք հյուր թիմի երկրպագուներին և հնարավորություն չտվեցինք մեր թիմին հաղթանակը տոնել իր հավատարիմ երկրպագուների հետ: Նման գործողությունները վնասում են ֆուտբոլին և ստվեր գցում մեր երկրի միջազգային հեղինակության վրա:  Այս միջադեպը կարող է ՈւԵՖԱ-ի կողմից պատժամիջոցների առիթ դառնալ, որոնք վնաս կհասցնեն մեր թիմին և վրացի ֆուտբոլասերներին: Շնորհակալություն հրավիրյալ թիմին, ինչպես նաև նրանց երկրպագուներին, որոնք ընկերական մթնոլորտ են ստեղծել ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ Երևանում:
Ցանկանում ենք նաև շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահին և մեր գործընկերներին ամենաբարձր մակարդակով ընդունելության համար: Երկու երկրների միջև սերտ մարզական կապերը հաստատվում են նաև ամենահեղինակավոր առաջնություններից մեկի անցկացման Վրաստանի և Հայաստանի համատեղ հայտով:
Հույս ունեմ, որ և՛ Վրաստանը, և՛ Հայաստանը 2029 թվականին կընդունեն ֆուտբոլի մինչև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնությունը: Ֆուտբոլը միավորում է մեզ և բերում հաջողություն: Հատուկ շնորհակալություն մեր ֆուտբոլային թիմի յուրաքանչյուր անդամի, ամբողջ թիմին և մարզչական շտաբին, որոնք հիանալի նվիրվածություն և տրամադրություն ցուցաբերեցին փլեյ-օֆֆի երկու խաղերում էլ հաղթելու համար»,- ասվում է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ երեկ Հայաստանի ազգային հավաքականը խայտառակ՝ 1։6 հաշվով պարտվեց Վրաստանի ընտրանուն։
Խաղից հետո վրացի երկրպագուներից սադրել էին հայ երկրպագուներին, մարզադաշտում սկսվել էր զանգվածային անկարգություն։

Подобное поведение по отношению к болельщикам гостевой команды недопустимо — президент Федерации футбола Грузии
24/03/2025 16:59
Президент Федерации футбола Грузии Леван Кобиашвили прокомментировал провокационное поведение группы грузинских болельщиков по отношению к армянским после переходного матча между Грузией и Арменией в Лиге наций.
По сообщению Арменпресс, президент Федерации футбола Грузии распространил заявление, в котором говорится:
«Спасибо преданным болельщикам нашей команды, которые создавали прекрасную атмосферу на протяжении всей игры на «Динамо Арене». Ваша огромная поддержка действительно ощущалась на стадионе и традиционно придавала команде большую мотивацию, за что хочу еще раз вас поблагодарить.
Однако не могу не упомянуть инцидент, произошедший после матча, когда небольшая часть зрителей выбежала на поле, и неприятный инцидент произошел как на поле, так и возле трибун команды гостей.
Подобное поведение по отношению к болельщикам гостевой команды недопустимо. Этим абсолютно неприемлемым поступком мы оскорбили болельщиков гостевой команды и не позволили нашей команде отпраздновать победу вместе со своими преданными болельщиками. Подобные действия наносят ущерб футболу и бросают тень на международную репутацию нашей страны.
Этот инцидент может привести к санкциям УЕФА, которые нанесут вред нашей команде и грузинским футбольным болельщикам. Спасибо приглашенной команде, а также их болельщикам, которые создали дружескую атмосферу и в Тбилиси, и в Ереване.
Мы также хотели бы поблагодарить президента Федерации футбола Армении и наших партнеров за прием на самом высоком уровне.
Тесные спортивные связи между двумя странами подтверждает и совместная заявка Грузии и Армении на проведение одного из самых престижных чемпионатов.
Я надеюсь, что и Грузия, и Армения примут чемпионат мира среди юношей до 20 лет в 2029 году. Футбол объединяет нас и приносит успех. Особая благодарность каждому члену нашей футбольной команды и тренерскому штабу, которые проявили большую приверженность и дух, чтобы выиграть обе игры плей-офф».
Напомним, в ответном матче Лиги наций УЕФА сборная Армении по футболу в Тбилиси проиграла сборной Грузии со счетом 1:6. По окончании матча группа грузинских болельщиков выбежала на поле, подбежала к секции армянских болельщиков и стала швырять в их сторону пластиковую и металлическую тару.