ՀՀ կառավարությունը արցախցիների լայն արտագաղթ հրահրելու ծրագիր է իրականացնում․ Արտակ Բեգլարյան
«ՀՀ կառավարության որոշումները տեղահանված արցախցիների բնակվարձի աջակցության կրճատման և բնակարանային ծրագրի վերաբերյալ, հակիրճ ասած, արցախցիների լայն արտագաղթ հրահրելու ծրագիր է:
ՀՀ իշխանությունները որոշել են արցախցիների հետ հերթական անգամ խոսել հարկադրանքի լեզվով՝ պատրաստ չլինելով հիմնավոր կերպով քննարկել մեր ողջամիտ մտահոգություններն ու առաջարկները:
Նրանք պլանավորում են ծայրահեղ սոցիալական անկայունություն ու աղքատություն ստեղծելով՝ հարկադրել արցախցիներին ընդունել իրենց կիսատ-պռատ ու վտանգավոր լուծումները: Էլ չեմ էլ նշում մեր բռնի տեղահանման հարցում իրենց առաջնային մեղավորության և ունեցած պատասխանատվությունների մասին:
Ուստի կարևոր է, որ բոլորս մեր ձայնը բարձրացնենք առաջիկա հանրահավաքին մասնակցելով՝ մարտի 29-ին, ժամը 15:00-ին, Ազատության հրապարակում՝ և՛ ներքին սոցիալական ու իրավական, և՛ արտաքին քաղաքական հարցերը (վերադարձ, գերիներ և այլն) ներկայացնելու և լուծումներ պահանջելու նպատակով»:

Правительство Армении планирует спровоцировать массовую эмиграцию арцахцев — Артак Бегларян
Правительство Республики Армения планирует спровоцировать массовую эмиграцию арцахцев. Примите участие в митинге, написал в соцсети бывший омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
«НЕТ ЭМИГРАЦИИ С МАТЕРИ-РОДИНЫ…
Решения правительства Республики Армения о сокращении жилищной помощи перемещенным жителям Арцаха и жилищной программы, по сути, являются планом по провоцированию масштабной эмиграции жителей Арцаха.
Власти Армении решили в очередной раз говорить с народом Арцаха на языке принуждения, не будучи готовыми к обстоятельному обсуждению наших обоснованных опасений и предложений.
Они планируют создать крайнюю социальную нестабильность и нищету, чтобы заставить народ Арцаха принять их половинчатые и опасные решения. Я уже не говорю об их главной вине и ответственности за наше принудительное перемещение.
Поэтому важно, чтобы мы все возвысили свой голос, приняв участие в предстоящем митинге 29 марта в 15:00 на площади Свободы, чтобы представить как внутренние социальные и правовые, так и внешнеполитические проблемы (возвращение, пленные и т. д.) и потребовать их решения», - написал он.