«Արցախյան շարժումը դուք չեք սկսել, որ դուք էլ դադարեցնեք». Արթուր Խաչատրյանը՝ Փաշինյանին  (Տեսանյութ)
26/03/2025 18:04
«Արցախյան շարժումը դուք չեք սկսել, որ դուք էլ դադարեցնեք». Արթուր Խաչատրյանը՝ Փաշինյանին (Տեսանյութ)
«Արցախյան շարժումը դուք չես սկսել, որ դուք էլ դադարեցնեք»,- ԱԺ-ում դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ընդգծեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
«Շարժումը սկսել է Արցախի ժողովուրդը՝ Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու հաջորդ օրվանից։ Արցախը միջազգային հանրության կողմից ճանաչվել է հակամարտության կողմ՝ դեռևս 1992-ի մարտին, նրանք իրենց իրավունքները ձեզ չեն փոխանցել։ Այլ հարց է, որ դուք 2022-ին Պրահայում ճանաչեցիք Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի գերիշխանությունը՝ ընկրկելով Ադրբեջանի պահանջի առջև։ Եվ ի՞նչ ստացանք, Ադրբեջանը որևէ բան զիջե՞ց»,-ասաց Խաչատրյանը։
Պատգամավորը նշեց՝ Փաշինյանը ասում է, թե փոխզիջում եղավ՝ այն դեպքում, երբ համաձայնագրի վերջին երկու կետերը ադրբեջանական պարտադրանքով են զիջել։
«Չհրաժարվողներին կարող եք կոչել ռևանշիստ կամ ադրբեջանական տերմիններով՝ «ֆաշիստ»՝ արտահանձնելով Ադրբեջանին, թեկուզ ինձ՝ կոչելով ռևանշիստ, միևնույն է, դրանից խաղաղությունը չի մոտենում»,-նշեց Խաչատրյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան ասաց. «Ես դա անում եմ որպես ՀՀ վարչապետ, և եթե ՀՀ ժողովուրդը անհամաձայնություն ունենա իմ արձանագրման հետ, ես չեմ լինի ՀՀ վարչապետ»։

Не вы начали Арцахское движение, чтобы завершить его: Артур Хачатрян – Пашиняну
«Не вы начали Арцахское движение, чтобы вы могли его завершить», - сказал депутат парламентской фракции «Армения» Артур Хачатрян, обращаясь к премьер-министру Николу Пашиняну в Национальном собрании.
«Движение было начато народом Арцаха на следующий день после присоединения Арцаха к Азербайджану. Арцах был признан международным сообществом стороной конфликта еще в марте 1992 года, они не передавали вам свои права. Другой вопрос, что в Праге в 2022 году вы признали суверенитет Азербайджана над Арцахом, уступив требованию Азербайджана. И что мы получили? Азербайджан что-нибудь уступил?», - сказал Хачатрян.
Депутат отметил, что Пашинян говорит, что был компромисс, тогда как последние два пункта соглашения были уступлены по принуждению Азербайджана.
«Тех, кто не сдается, можете назвать реваншистами или азербайджанскими терминами - "фашистами", экстрадировав их в Азербайджан, даже если вы назовете меня реваншистом, мир от этого не приближается», - заявил Хачатрян.
Никол Пашинян в ответ заявил: «Я делаю это как премьер-министр Республики Армения, и если народ Республики Армения не согласится с моими констатациями, я не буду премьер-министром Республики Армения».