Ղարաբաղյան շարժումը չենք շարունակում, գնում ենք ուրիշ ճանապարհով. Փաշինյան (Տեսանյութ)
ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց՝ «ղարաբաղյան շարժումը չենք շարունակում, մենք գնում ենք ուրիշ ճանապարհով»։ Որպես «հիմնավորում»՝ նշեց, թե Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, բացի այդ, սահմանազատում է իրականացվում։
«Սահմանազատման կանոնակարգերը  արդեն վավերացված թղթեր են երկու երկրներում, Ալմաթայի հռչակագիրը ճանաչված է որպես բազային սկզբունք, և մենք այս համատեքստում ասում ենք, որ ղարաբաղյան շարժումը չենք շարունակում, մենք գնում ենք ուրիշ ճանապարհով»,-ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ դա նշանակում է, որ սահմանային միջադեպերի նկատմամբ վերաբեմունքը, բանաձևն էլ պետք է փոխել։
«Մենք գնում ենք այդ ճանապարհով»,-կրկնեց նա։
Փաշինյանը նաև հայտարարեց, թե իրենք Ադրբեջանին առաջարկել են սկսել խորհրդակցություններ «ոչ միայն հրապարակային եղանակով, այլ նաև դիվանագիտական խողովակներով»։

Пашинян: мы не продолжаем Карабахское движение, мы идем другим путем (видео)
В Национальном собрании премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Мы не продолжаем Карабахское движение, мы идем другим путем». В качестве «обоснования» он отметил, что Армения и Азербайджан взаимно признали территориальную целостность друг друга, кроме того, проводится демаркация границы.
"Положения о демаркации уже являются ратифицированными документами в обеих странах, Алматинская декларация признана базовым принципом, и в этом контексте мы говорим, что мы не продолжаем карабахское движение, мы идем другим путем", - сказал он.
По словам Пашиняна, это означает, что необходимо изменить отношение к пограничным инцидентам, формулу также следует изменить.
«Мы идем по этому пути», - повторил он.
Пашинян также заявил, что они предложили Азербайджану начать консультации "не только публично, но и по дипломатическим каналам".