Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված եզրափակիչ հոբելյանական միջոցառումը` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի է ունեցել Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված եզրափակիչ հոբելյանական միջոցառումը։ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) և մեներգիչների՝ Ինգա Արշակյանի, Գոռ Սուջյանի, Գուրգեն Բավեյանի կատարմամբ հնչել են Շառլ Ազնավուրի երգերը։ Որպես հրավիրյալ երաժիշտներ՝ համերգին մասնակցել են նաև  երգիչ Ժյուլ Գրիզոնը (վոկալ)  և Նոբույակի Նակաժիման (դաշնակահար):
Համերգային ծրագիրը կրում էր «Une vie d'Amour» խորագիրը. հնչել են մեծն շանսոնյեի սիրված, ծանոթ և անծանոթ երգերը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով  հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ղեկավար Արամ Հակոբյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սին Ցյուն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ֆրանկոֆոն դեսպանների նախագահ Իզաբել Դևինյը։
Պատվավոր հյուրերն իրենց խոսքում մեծապես արժևորել և կարևորել են Ազնավուր շանսոնյեի, արվեստագետի, հասարակական գործչի դերակատարությունը համաշխարհային երաժշտության զարգացման և համամարդկային արժեքների տարածման գործում։
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը ընդգծել է, որ Ազնավուրն իր ուրույն և անփոխարինելի տեղն է զբաղեցնում համաշխարհային երաժշտարվեստի գանձարանում։ Նրա ընդգծմամբ՝ մեծն շանսոնյեին նվիրված  եզրափակիչ համերգի անցկացումն այնպիսի բարձր միջազգային հարթակում, ինչպիսին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանն է, մշակութային ժառանգության պահպանման համընդհանուր պատասխանատվության ուղերձի փոխանցում է։ Դանիել Դանիելյանը շնորհակալություն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարությանը միջոցառման կայացմանն աջակցելու համար։
Համերգին ներկա են եղել ՅՈԻՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեն, կրթության գծով տեղակալ Ստեֆանիա Ջանինին, ՅՈԻՆԵՍԿՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, հրավիրված հյուրեր, Ֆրանսիացի սենատորներ, Փարիզի քաղաքապետի տեղակալը, Վալանսի քաղաքապետը, պետական և տեղական ինքնակառավարման հաստատությունների ներկայացուցիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Заключительное юбилейное мероприятие, посвященное Шарлю Азнавуру, прошло в штаб-квартире ЮНЕСКО
В штаб-квартире ЮНЕСКО состоялось заключительное юбилейное мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения Шарля Азнавура. Национальный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) и солисты Инга Аршакян, Гор Суджян, Гурген Бавеян исполнили песни Шарля Азнавура. В качестве приглашенных музыкантов в концерте также приняли участие певец Жюль Гризон (вокал) и Нобуюки Накадзима (пианист).
Как сообщает МОНКС Армении, программа концерта называлась «Une vie d'Amour». Прозвучали любимые, знакомые и незнакомые песни великого шансонье.
На мероприятии с приветственным словом выступили заместитель министра образования и культуры Республики Армения Даниел Даниелян, глава Постоянного представительства Республики Армения при ЮНЕСКО Арам Акопян, заместитель генерального директора ЮНЕСКО Син Цю, президент послов франкоязычных стран в ЮНЕСКО Изабель Девиньи.
В своем выступлении почетные гости высоко оценили и подчеркнули роль шансонье Азнавура, артиста и общественного деятеля, в развитии мировой музыки и распространении общечеловеческих ценностей.
Приветствуя присутствующих, заместитель министра Даниел Даниелян подчеркнул, что Азнавур занимает уникальное и незаменимое место в сокровищнице мирового музыкального искусства.
По его словам, проведение итогового концерта, посвященного великому шансонье, на такой высокой международной площадке, как штаб-квартира ЮНЕСКО, является посланием о всеобщей ответственности за сохранение культурного наследия. Даниел Даниелян поблагодарил руководство ЮНЕСКО за поддержку в организации мероприятия.
На концерте присутствовали заместитель генерального директора ЮНЕСКО по вопросам культуры Эрнесто Оттоне, заместитель директора по образованию Стефания Джаннини, аккредитованные при ЮНЕСКО послы, приглашенные гости, французские сенаторы, заместитель мэра Парижа, мэр Валанса, представители государственных учреждений и учреждений местного самоуправления, представители армянской общины.