Սարիկ Մինասյանը հնչեցրել է հայտարարություն Արցախի մասին, որով տարանջատում է մտցնում արցախցիների և գյումրեցիների միջև. հայտարարություն
Երեկ Գյումրու ավագանու ընտրություններին նախորդող դեբատի ընթացքում քաղաքապետի թեկնածուներից Սարիկ Մինասյանը հնչեցրել է հայտարարություն Արցախի մասին, որով տարանջատում է մտցնում արցախցիների եւ գյումրեցիների միջեւ, այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստան - Արցախ համահայկական երիտասարդական ֆորումը։
««Հայաստան-Արցախ» ՀԵՄ-ը դատապարտում եւ մերժում է նման գործելաոճն ու թեզերի տարածումը, քանի որ այն շատ ուղիղ իմաստով ջուր է լցնում թշնամու ջրաղացին եւ օգնում նրանց նպատակների իրականացմանը՝ այն է տարանջատել եւ մասնատել Հայաստանն ու հայերին։
Հայրաքաղաք Գյումրին մեր երկրում իր մեծությամբ երկրորդն է, ուստի մեր համար կարեւոր է, որ գյումրեցին իր ընտրությունը կատարի միասնականության եւ համախմբման կոչով հանդես եկող թեկնածուների միջեւ, ուշադրություն դարձնի նրանց հայանպաստ գործունեությանը։
Հենց Գյումրիում այսօր Արցախից Հայաստան տեղափոխված հազարավոր մեր հայրենակիցներ մշտական բնակություն են հաստատել , ապրում են գյումրեցիների հետ, որոնցից ճնշող մեծամասնությունը նրանց ընդունել է գրկաբաց և առնվազն տարօրինակ է լսել նման մեկնաբանություն:
«Հայաստան-Արցախ» ՀԵՄ երիտասարդները հորդորում են քաղաքապետի բոլոր թեկնածուներին առավելագույնս զգույշ և ուշադիր լինել իրենց հնչեցրած հայտարարություններում եւ տարանջատում չմտցնել արցախցիների ու գյումրեցիների, երևանցիների ու աշտարակցիների մեջ, քանի որ բոլորս մեկ ազգ ենք՝ ՀԱՅ…»,- ասվում է հայտարարությունում։

Сарик Минасян сделал заявление об Арцахе, в котором разделил арцахцев и гюмрийцев: заявление
Вчера в ходе дебатов, предшествовавших выборам в Совет старейшин Гюмри, один из кандидатов на пост мэра города Сарик Минасян сделал заявление об Арцахе, в котором разделил арцахцев и гюмрийцев. Об этом говорится в заявлении, распространенном организацией «Армения-Арцах».
«Мы осуждаем и отвергаем практику и распространение подобных тезисов, поскольку это напрямую подпитывает интересы врага и способствует достижению его целей, которые заключаются в разделении и фрагментации Армении и армян.
Гюмри является вторым по своей величине городом в нашей стране, поэтому для нас важно, чтобы гюмрийцы сделали свой выбор между кандидатами, призывающими к единству и консолидации, и обратили внимание на их проармянскую деятельность.
Именно в Гюмри обосновались сегодня тысячи наших соотечественников, переехавших из Арцаха в Армению, проживая среди гюмрийцев, подавляющее большинство которых встретило их с распростертыми объятиями, и слышать такой комментарий по меньшей мере странно.
Молодежь организации «Армения-Арцах» призывает всех кандидатов в мэры быть предельно осторожными и внимательными в своих заявлениях и не разделять арцахцев и  гюмрийцев, ереванцев и  аштаракцев, поскольку мы все одна нация - АРМЯНЕ...».