Արցախցիները կանգնած են ծանր հումանիտար և սոցիալական մարտահրավերների առջև, ՀՀ իշխանությունների անգործությունն ու անպատասխանատվությունը ստեղծել են անելանելի վիճակ
28/03/2025 16:50
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցության հայտարարությունը․
«Սիրելի´ հայրենակիցներ․
Արցախահայությունը կանգնած է ծանր հումանիտար և սոցիալական մարտահրավերների առջև։ ՀՀ իշխանությունների անգործությունն ու անպատասխանատվությունը ստեղծել են անելանելի իրավիճակ, որը սպառնում է մեր հայրենակիցների իրավունքներին ու ապագային։ Այս պայմաններում մեր հանրությունը չի կարող լռել և ստիպված է բարձրացնել իր ձայնը՝ իր իրավունքներն ու արդար պահանջները ներկայացնելու համար։
Ուստի կոչ ենք անում բոլորին միանալ հանրության նախաձեռնած հանրահավաքին և պահանջել ՀՀ կառավարությունից՝
Մշակել և իրականացնել հստակ ու երկարաժամկետ քաղաքականություն՝ Արցախի հայության սոցիալական ու տնտեսական խնդիրների լուծման համար,
Ապահովել տեղահանված ընտանիքների կայուն կենսապայմաններ՝ ներառյալ բնակարանային, առողջապահական և կրթական ծրագրերը,
Կիրառել գործուն միջոցներ՝ աշխատատեղերի ստեղծման և տնտեսական զարգացման համար,
Միջազգային հարթակներում հետևողականորեն բարձրաձայնել Արցախի հայության կոլեկտիվ վերադարձի իրավունքների հարցը,
Գործադրել իրավական և քաղաքական բոլոր հնարավոր լծակները՝ մեր գերեվարված հայրենակիցների անհապաղ ազատման համար՝ նրանց հարցը բարձրացնելով միջազգային կառույցներում և պահանջելով արդարություն։
Վայրը՝ Երևանի Ազատության հրապարակ
Օր և ժամ՝  մարտի 29-ին, ժամը 15:00-ին։
«Ազատ Հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցություն»։

Армяне Арцаха сталкиваются с серьезными гуманитарными и социальными проблемами, бездействие и безответственность властей Армении создали безвыходную ситуацию
Фракция «Свободная Родина – ОГА» Национального Собрания Республики Арцах выступила с заявлением, в котором говорится:
«Дорогие соотечественники.
Армяне Арцаха сталкиваются с серьезными гуманитарными и социальными проблемами. Бездействие и безответственность властей Армении создали безвыходную ситуацию, которая ставит под угрозу права и будущее наших соотечественников. В этих обстоятельствах наше общество не может молчать и вынуждено поднять голос, чтобы представить свои права и справедливые требования.
Поэтому мы призываем всех присоединиться к митингу, инициированному общественностью, и потребовать от правительства Республики Армения
- Разработать и реализовать четкую и долгосрочную политику по решению социальных и экономических проблем армян Арцаха,
- Обеспечить стабильные условия жизни для перемещенных семей, включая программы по жилью, здравоохранению и образованию,
- Реализовать эффективные меры по созданию рабочих мест и экономическому развитию,
- Последовательно поднимать вопрос коллективного права на возвращение армян Арцаха на международных площадках,
- Использовать все возможные правовые и политические рычаги для немедленного освобождения наших захваченных соотечественников, поднимая их вопрос в международных структурах и требуя справедливости.