Համախմբվել և քաղաքական ակտիվ դժգոհություն է պետք արտահայտել Արցախն Ադրբեջանի մաս համարելու, արցախցու վերադարձի իրավունքը ոտնահարելու,  գերիների հարցն անտեսելու դեմ․ Ռոման Երիցյան
02/04/2025 17:10
Համախմբվել և քաղաքական ակտիվ դժգոհություն է պետք արտահայտել Արցախն Ադրբեջանի մաս համարելու, արցախցու վերադարձի իրավունքը ոտնահարելու, գերիների հարցն անտեսելու դեմ․ Ռոման Երիցյան
Արցախցի փաստաբան Ռոման Երիցյանը գրել է․
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2025 թվականի մարտի 29-ին կազմակերպված հավաքի և դրանից բխող հետագա արշավների գաղափարը բացառապես սոցիալական է, ուստի դրանց ակտիվորեն չեմ մասնակցում։
Հարգելի՛ արցախցիներ, ես անընդունելի եմ համարում ՀՀ իշխանության դեմ չպայքարելու որևէ գաղափար։ Ինձ համար առավել քան անընդունելի է առանց քաղաքական ակտիվ պայքարի սոցիալական որևէ խնդրի բարձրաձայնում՝ թեկուզ հավաք կազմակերպելու միջոցով։ Ըստ այդմ, հաջողություն եմ մաղթում պայքարի բոլոր մասնակիցներին, և մասնագիտական հնարավորություններիս սահմաններում օգնության պատրաստակամություն հայտնում նրանց։
Այնուամենայնիվ, ՀՀ ներկայիս իշխանություններից, անձամբ ես, որևէ սպասելիք չունեմ։ Վստահ եմ, որ այս իշխանություններին արցախցիների խնդիրները չեն հետաքրքրում, հետևաբար նրանց առջև դրանք խնդրանքի կարգով բարձրացնելն անտրամաբանական է և իմաստազուրկ։
Աջակցության ծրագիր երկարաձգելով կամ որևէ այլ սոցիալական խնդիր լուծելով՝ նրանք կհետապնդեն բացառապես մարդկանց լռեցնելու նպատակ, իսկ լռելը, կրկնում եմ, ինձ համար անընդունելի է։ Համախմբվել և քաղաքական ակտիվ դժգոհություն է պետք արտահայտել արցախցու վերադարձի իրավունքը ոտնահարելու, Արցախն Ադրբեջանի մաս համարելու և գերիների հարցերն անտեսելու պատճառով, իսկ մնացածը՝ դեռ կհասցնենք։
Կրկնում եմ՝ սոցիալական, այդ թվում աջակցության ծրագրերի երկարաձգման խնդիրները կարևոր են, բայց նման խնդիրների լուծում խնդրել այն իշխանությունից, որն իր վարած քաղաքականության համատեքստում հրաժարվում է լուծել անգամ արցախցի զինծառայողների բնակարանային ապահովման խնդիրը կամ վճարել նրանց չօգտագործված արձակուրդի, ինչպես նաև հանգստյան օրերով ծառայության ներգրավելու դիմաց գումարները՝ իմաստազուրկ է։ Իմաստազուրկ է և անտրամաբանական 50 հազար ամսական աջակցություն խնդրել այն իշխանությունից, որը բառիս բուն իմաստով հափշտակել է արցախցիների կուտակային կենսաթոշակները։ Անընդունելի է բնակարանային ապահովման խնդրանքով դիմել այն իշխանությանը, որը մինչև հիմա որևէ ռեալ աջակցություն չի ցուցաբերել անգամ բենզինի պայթունի հետևանքով մահացած հարյուրավոր քաղաքացիների ընտանիքներին։
Ասեմ ավելին․ եթե անգամ, հեքիաթային պատկերացմամբ ենթադրենք, որ արցախցիների բոլոր սոցիալական խնդիրները ՀՀ իշխանության կողմից լուծվել են, ապա միևնույն է, անձամբ ես շարունակելու եմ նրանց դեմ պայքարել։ Պայքարելու եմ հարյուրավոր խոշտանգումներ անտեսելու, ապօրինի քրեական վարույթներ նախաձեռնելու, անձանց անհիմն կալանավորելու և նման այլ երևույթների պատճառով։ Շարունակելու եմ պայքարել արցախցու վերադարձի իրավունքը ոտնահարելու, Արցախն Ադրբեջանի մաս համարելու և գերիների հարցերն անտեսելու պատճառով։
Ես քաղաքական գործիչ չեմ, փաստաբան եմ և հայրենազրկված արցախցի։ Իմ հայրենիքն այս իշխանությունը համարում է Արդբեջան, հետևաբար նրանց դեմ պայքարելուց երբևէ չեմ հրաժարվելու՝ անկախ առաջարկվող սոցիալական շոպլիկություններից»։

Необходимо объединиться и выразить политически активное недовольство в связи с признанием Арцаха частью Азербайджана, нарушением права арцахцев на возвращение, игнорированием вопроса пленных — Роман Ерицян
Арцахский адвокат Роман Ерицян написал:
"Учитывая тот факт, что идея митинга, организованного 29 марта 2025 года, и последующие вытекающие из него кампании носят исключительно социальный характер, поэтому я не принимаю в них активного участия.
Дорогие арцахцы, я считаю неприемлемой любую идею не бороться с властями Республики Армения. Для меня более чем неприемлемо поднимать какую-либо социальную проблему без активной политической борьбы, даже путем организации митинга. Соответственно, желаю успехов всем участникам борьбы и выражаю готовность помочь им в пределах своих профессиональных возможностей.
Однако лично у меня нет никаких ожиданий от нынешних властей Республики Армения. Я уверен, что эти власти не интересуются проблемами арцахцев, поэтому выдвигать к ним какие-либо требования в форме просьбы нелогично и бессмысленно.
Продлевая программы поддержки или решая любую другую социальную проблему, они будут преследовать единственную цель – заставить людей замолчать, а молчание, повторюсь, для меня неприемлемо. Необходимо объединиться и выразить активное политическое недовольство в связи с нарушением права арцахцев на возвращение, игнорированием вопроса пленных, признанием Арцаха частью Азербайджана, а со всем остальным мы сможем разобраться.
Повторяю, проблема продления программ социальной поддержки важна, но бессмысленно требовать решения подобных проблем от власти, которая в контексте своей политики отказывается даже решить проблему обеспечения жильем арцахских военнослужащих или выплатить им компенсацию за неиспользованный отпуск.
Бессмысленно и нелогично просить 50 тысяч ежемесячной поддержки у властей, которые буквально присвоили себе пенсионные накопления арцахцев. Неприемлемо обращаться за предоставлением жилья к властям, которые до сих пор не оказали реальной поддержки даже семьям сотен граждан, погибших в результате взрыва на складе бензина.
Более того: даже если сказочным образом предположить, что все социальные проблемы арцахцев будут решены со стороны властей Армении, в любом случае я лично буду продолжать с ними бороться. Я буду бороться за игнорирование пыток сотен людей, возбуждение незаконных уголовных дел, аресты людей без причины и другие подобные явления. Я буду продолжать бороться из-за нарушения права на возвращение арцахцев, признание Арцаха частью Азербайджана, игнорирование вопроса пленных.
Я не политик, я адвокат и лишенный Родины арцахец. Мою Родину эта власть считает Азербайджаном, поэтому я никогда не откажусь от борьбы с ней, несмотря на предлагаемые социальные уловки».