Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցների, հայրենի հողի համար նահատակված մեր քաջորդիների սխրագործությամբ սերունդներ պետք է դաստիարակվեն․ Արման Թաթոյան
02/04/2025 20:33
«Ինը տարի առաջ՝ 2016թ. ապրիլի 2-ին, Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական հարձակումով սկսվեց Ապրիլյան պատերազմը։ Առաջին օրվանից, որպես ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան, մեկնելով Արցախ՝ անձամբ ականատես եղա ադրբեջանական զինված ուժերի հանցանքներին։ Ստիպված էինք արձանագրել, հավաքագրել մեր հայրենակիցների հանդեպ ադրբեջանական վայրագությունների փաստերը։
Նախ, թիրախային հարձակումների հետևանքով սպանվեց Ճարտարի բնակիչ 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը, վիրավորվեց ևս 4 երեխա։
Թալիշում ադրբեջանական զինվորականները խոշտանգեցին և դաժանաբար սպանեցին տարեց ամուսիններ Ռազմելա Վարդանյանին, Վալերիկ Խալափյանին և նրա 92-ամյա մորը` Մարուսյա Խալափյանին՝ նրանց իսկ տանը։
Զինծառայող Քյարամ Սլոյանի գլխատումը ադրբեջանական զինվորները նկարահանեցին և հրապարակեցին՝ պարծենալով իրենց հանցանքով։
Դրանից բացի, լայնորեն սկսեցին կիրառել «Սոլնցեպյոկ» ծանր հրետանի, անօդաչու սարքեր և այլն: Հրետակոծվեց Մատաղիսի ջրամբարը և այլն:
Այս ամենի հիմքում ընկած էր ադրբեջանական իշխանության հովանավորությամբ տարվող հայատյացության և ռասիզմի քաղաքականությունը։
Հետագայում 2020թ. 44-օրյա պատերազմով, Հայաստանի նկատմամբ 2022թ. սեպտեմբերյան հարձակումներով, 2023թ. սեպտեմբերից Արցախի էթնիկ զտումներով, հայ գերիների նկատմամբ վերաբերմունքով ադրբեջանական վայրագությունները ոչ միայն չնվազեցին, այլև ստացան դաժանության նոր դրսևորումներ։ Ամեն անգամ հանցանք կատարողների անպատժելիությունը բերեց նոր հանցանքներ:
Ապրիլյան պատերազմը նշանավորվեց մեր հերոսների սխրանքներով, հանուն հայրենիքի պայքարով: Այն նշանավորեց մեր ազգային ոգու զորությունն ու ինքնության անաղարտությունը:
Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցների, հայրենի հողի համար նահատակված մեր քաջորդիների սխրագործությամբ սերունդներ պետք է դաստիարակվեն: Նրանց նվիրումը չպետք է մոռացության մատնվի, և սա է հիմա ամենակարևորը»։

Поколения должны воспитываться на подвиге участников Апрельской войны, наших отважных сынов, павших за Родину — Арман Татоян
02/04/2025 20:45
Экс-омбудсмен Армении Арман Татоян написал:
«Девять лет назад,  2 апреля 2016 года, с нападения Азербайджана на Арцах началась Апрельская война. С первого дня моей поездки в Арцах в качестве Защитника прав человека Республики Армения я лично стал свидетелем преступлений азербайджанских вооруженных сил. Нас заставляли фиксировать и собирать факты зверств азербайджанцев против наших соотечественников.
Сначала в результате целенаправленных атак погиб 12-летний житель Чартара Вагинак Григорян, еще 4 ребенка получили ранения.
В Талыше азербайджанские солдаты пытали и зверски убили в их собственном доме пожилую пару — Размелу Варданян, Валерика Халапяна и его 92-летнюю мать Марусю Халапян.
Обезглавливание военнослужащего Кярама Слояна было снято на видео и опубликовано азербайджанскими солдатами, которые хвастались своим преступлением.
Кроме того, они стали широко применять тяжелую артиллерию «Солнцепек», беспилотные летательные аппараты и т. д. Обстреливалось водохранилище Матагис и т. д.
В основе всего этого лежала политика армянофобии и расизма, спонсируемая правительством Азербайджана.
Позже с 44-дневной войны 2020 года, нападений на Армению в сентябре 2022 году, этническими чистками в Арцахе с сентября 2023 года и отношением к армянским пленным, азербайджанские зверства не только не уменьшились, но и приобрели новые проявления жестокости. Каждый раз безнаказанность виновных приводила к новым преступлениям.
Апрельская война ознаменовалась подвигом наших героев, борьбой во имя Родины. Это символизировало силу нашего национального духа и чистоту нашей идентичности.
Поколения должны воспитываться на подвиге участников Апрельской войны, наших отважных сынов, павших за Родину. Их самоотверженность не должна быть забыта, и это сейчас самое главное».