Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի նկատմամբ քրեական վարույթ կնախաձեռնվի
Վերաքննիչ դատարանը Հակակոռուպցիոն դատարանին պարտավորեցրել է քրեական վարույթ նախաձեռնել ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանին առնչվող դեպքով, հայտնել է Փաստաբանական ակադեմիայի ռեկտոր Արա Զոհրաբյանը:
«Ինչպես հիշում եք, մի խումբ փաստաբաններով 04.12.2024թ. դիմել էինք ՀՀ գլխավոր դատախազությանը ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի կոռուպցիոն ռիսկ պարունակող արարքների առնչությամբ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցով: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչ Բ.Չիլինգարյանը 25.12.2024թ. հրաժարվել է քրեական վարույթ նախաձեռնել: ՀՀ գլխավոր դատախազությանը, իսկ այնուհետև ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանին (դատավոր Տ.Դավթյան) ներկայացված բողոքները համապատասխանաբար 07.01.2025թ. և 27.02.2025թ. որոշումներով մերժվել են: Այսօր՝ 2025թ. ապրիլի 3-ին, ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը (դատավոր՝ Կարեն Ամիրյան) բեկանել է Հակակոռուպցիոն դատարանի 27.02.2025թ. որոշումը և կայացրել է դրան փոխարինող դատական ակտ, այն է՝ վարույթի հանրային մասնակցի վրա դրել է քրեական վարույթ նախաձեռնելու պարտականություն: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան գտել է, որ «Ջի Կոդեր» ՍՊԸ-ի մասով ներկայացված հաղորդումը պատշաճ հաղորդում է, նշելով նաև հետևյալը՝
- «ըստ «Ջի Կոդեր» ՍՊԸ-ի մասով ներկայացվածի՝ «ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնին նշանակվելու (պետական ծառայության անցնելու) օրը’ 18.08.2021թ., Վահե Հովհաննիսյանը ստացել է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար անտոկոս փոխառություն և 50.000 ԱՄՆ դոլար նվիրատվություն ու գնել «Կարիտաս Իտալիանա» ՓԲ ընկերության 100% բաժնետոմսերը (քանի որ ըստ կանոնադրության’ Ալլա Ավոյանը եղել է «Կարիտաս»-ի տնօրենը ենթադրվում է, որ գնել է հենց դրա 100% բաժնետոմսը): Ըստ 2021թ. հայտարարագրի՝ «Կարիտաս Իտալիանա» ՓԲ ընկերության բաժնեմասը պատկանում է Վահե Հովհաննիսյանին:
- 2022թ. հունվարի 10-ին «Կարիտաս Իտալիանա» ՓԲ ընկերությունը վերակազմակերպվել է, վերակազմակերպվելուց հետո ընկերությունը դարձել է «ՋԻ Կոդեր» ՍՊ ընկերություն: Ընդ որում, Վահե Հովհաննիսյանի նույն տարվա հայտարարագրում նշված է, որ տարվա վերջում դեռ դրա բաժնետոմսը 1.050.000 դոլարի չափով մնացել է: 2023 հայտարարագրում այդ բաժնետոմսերն «անհետանում են»:
- Ընկերությունը վերակազմակերպելուց հետո դրա 100% սեփականատեր Ռուբիկ Արմենակի Կարապետյանը, որն ըստ երևույթին (հաստատապես չճշտված տվյալների համաձայն) Վահե Հովհաննիսյանի մորեղբայրն է:»:
Այնուհետև ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը նշել է Վահե Հովհաննիսյանի կողմից «Ջի Կոդեր» ՍՊԸ-ին տրամադրած 52.614.000 ՀՀ դրամի չափով փոխառության, ՀՀ կառավարության 09.11.2023թ. թիվ 1942-Ա որոշմամբ «Ջի Կոդեր» ՍՊ ընկերության նկատմամբ կիրառված 1,5 միլիարդ դրամ արժողությամբ ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնության և այլ հանգամանքների մասին: Վերաքննիչ դատարանը գտել է, որ «.. սույն դեպքում ներկայացված հաղորդումը «Ջի Կոդեր» ՍՊԸ-ի մասով բովանդակային առումով պարունակել է տեղեկություններ առերևույթ հանցանքի մասին, հետևաբար՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննչական երկրորդ վարչության պետի տեղակալ Բ.Չիլինգարյանի՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելուց հրաժարվելու վարույթային ակտով պատշաճ վերլուծության և իրավական գնահատման չի ենթարկել Արա Զոհրաբյանի կողմից ներկայացված հաղորդման բովանդակությունը..»,- սոցցանցի իր էջում գրել է նա։

Антикоррупционный суд обязали инициировать  уголовное производство в отношении министра финансов Армении
03/04/2025 20:24
Антикоррупционный суд обязали инициировать уголовное производство в отношении министра финансов Армении
Апелляционный суд обязал Антикоррупционный суд инициировать  уголовное производство в отношении министра финансов Армении Ваге Ованнисяна. Об этом написал на своей странице в Facebook ректор Академии адвокатов Ара Зограбян.
«Как вы помните, 4 декабря 2024 года мы с группой адвокатов обратились в Генеральную прокуратуру Республики Армения по вопросу инициирования  уголовного производства в отношении министра финансов Республики Армения Ваге Ованнисяна за деяния, содержащие коррупционный риск. Следователь Антикоррупционного комитета Б. Чилингарян 25 декабря 2024 года отказал в инициировании уголовного производства. Жалобы, представленные в Генеральную прокуратуру, а затем в Антикоррупционный суд РА, решениями от 07.01.2025г. և 27.02.2025г. соответственно были отклонены.
Сегодня, 3 апреля 2025 года, Апелляционный антикоррупционный суд РА отменил решение Антикоррупционного суда от 27.02.2025 года и вынес заменяющий его судебный акт, а именно - на публичного участника производства возложить обязанность инициирования уголовного производства. Апелляционный антикоррупционный суд установил, что представленное сообщение по части ООО «Джи Кодер» является надлежащим сообщением.
Согласно информации, представленной ООО «Джи Кодер», «в день назначения на должность заместителя министра финансов Республики Армения (переход на государственную службу)», 18.08.2021г.,  Ваге Ованнисян получил беспроцентный заем в размере 1 000 000 долларов США, пожертвование в размере 50 000 долларов США и приобрел 100% акций компании «Каритас Итальяна». По данным декларации за 2021 год, доля компании «Каритас Итальяна» принадлежит Ваге Оганесяну.
Компания «Каритас Итальяна» 10 января 2022  года была реорганизована. После реорганизации компания стала называться «Джи Кодер». Причем в декларации Ваге Ованнисяна за тот же год указано, что на конец года у него остались акции в размере 1 050 000 долларов. В декларации за 2023 год эти акции «исчезают».
После реорганизации компании ее 100%-ым владельцем становится Рубик Карапетян, который, по всей вероятности (по неподтвержденным данным), является дядей Ваге Ованнисяна.
Апелляционный суд установил, что «.. представленное сообщение по части ООО «Джи Кодер» в содержательном плане содержал информацию о преступлении. Следовательно, заместитель начальника второго следственного управления Антикоррупционного комитета РА Б. Чилингарян в процессуальном акте об отказе в инициировании уголовного производства не подверг надлежащему анализу и правовой оценке содержание сообщения, представленного Ара Зограбяном»,- отметил он.