Բարեփոխումն ինքնանպատակ չի արվում. Արայիկ Հարությունյան
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն այսօր Կառավարությունում հանդիպել է ՀՀ բժշկական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Ազգային ժողովի Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են էլեկտրոնային դեղատոմսերին անցնելու գործընթացը, համակարգում առկա խնդիրները: Անդրադարձ է կատարվել դեղատոմսերի լրացման և շրջանառության հետ կապված հարցերին:
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է էլեկտրոնային դեղատոմսերին անցնելու գործընթացը և ընդգծել. «Սա մեզ համար սկզբունքային հարց է: Բարեփոխումն ինքնանպատակ չի արվում, այն ունի կարևոր բովանդակություն»:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է նաև, որ հանդիպման նպատակն է համագործակցության միջոցով վեր հանել ոլորտում առկա բացերը, քննարկել դրանց լուծման ճանապարհները:
Թեմայի շուրջ ծավալվել է քննարկում, ներկաները մտքեր են փոխանակել համակարգի սահուն և արդյունավետ կիրարկումն ապահովող մեխանիզմների լավարկման և պարզեցման, համակարգի բարելավման շուրջ: Ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Ամփոփելով՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը նշել է, որ մեկ տարվա ընթացքում համակարգը զգալի բարելավվել է և ընդգծել՝ անհրաժեշտ է շարունակել համակարգի արդյունավետ աշխատանքի ապահովման համար անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը:

Реформа - не самоцель, она имеет важное содержание — Араик Арутюнян
Руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян в правительстве 3 апреля встретился с представителями медицинских центров республики. На встрече также присутствовали министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян и председатель постоянной комиссии парламента по вопросам здравоохранения Арсен Торосян.
В ходе встречи был обсужден процесс перехода на электронные рецепты и существующие в системе проблемы.
Арутюнян упомянул о важности процесса перехода на электронные рецепты. «Для нас это принципиальный вопрос. Реформа - не самоцель, она имеет важное содержание», - заявил он.
Вокруг данной темы развернулось обсуждение, в ходе которой присутствующие обменялись мнениями вокруг улучшения и упрощения механизмов, обеспечивающих гладкое и эффективное внедрение системы, совершенствования самой системы. Был представлен ряд предложений и замечаний.
Подводя итоги встречи, руководитель аппарата премьер-министра РА отметил, что за последний год система значительно улучшилась, подчеркнув, что необходимо продолжить реализацию необходимых шагов для обеспечения эффективного функционирования системы.