«Չվհատվել և պատրաստ լինել հետևողական ու վճռական պայքարի՝ հանուն բոլորիս իրավունքների ու արդար պահանջների»․ Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդ
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ․
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը, հիմք ընդունելով մարտի 29-ի մեծ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարված մեկշաբաթյա ժամկետը և այս ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումները, հայտարարում է՝
1. ՀՀ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի արձագանքել հանրահավաքի պահանջներին՝ մեր ներկայացուցիչների հետ ունենալով խիստ սահմանափակ քննարկում: Բացի դրանից, կառավարությունը մեզ է փոխանցել գրավոր պատասխան՝ պահանջագրի 5 կետերի վերաբերյալ որոշակի մեկնաբանություններ կատարելով, որոնք գլխավորապես չեն համապատասխանում մեր պատկերացումներին: Նրանց միակ գործնական առաջարկը եղել է փորձագիտական խմբերի ձևավորումը՝ որոշակի լուծումներ մշակելու նպատակով (հետևյալ հղմամբ կարող եք ծանոթանալ կառավարության գրավոր պատասխանին)։
2. Հաշվի առնելով լայն հանրության կողմից տրված վստահությունը և Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հանդեպ ձևավորված ակնկալիքները՝ մենք հայտարարում ենք պայքարի հաջորդ գործողությունների մասին, որոնց շրջանակներում կկատարենք հետևյալ քայլերը՝
2.1. Մենք սկսում ենք լայն համախմբման գործընթաց՝ կոչ անելով արցախյան, հայաստանյան ու սփյուռքյան բոլոր սրտացավ հասարակական ու քաղաքական ուժերին ու գործիչներին համախմբվել մեր ներկայացրած օրակարգի շուրջ և աջակցել այս համազգային պայքարին: Բոլոր ցանկացողները կարող են մոտենալ Ազատության հրապարակում տեղակայված շտաբ-վրան, որտեղ համատեղ կքննարկենք մեր հետագա գործողությունները:
2.2.Մինչև ապրիլի 15-ը տեղի ունեցող հանրային լայն քննարկումների ու համախմբման արդյունքում մենք կհայտարարենք մեր հաջորդ մեծ հանրահավաքի օրն ու վայրը, որին կհաջորդեն կոնկրետ զանգվածային գործողություններ:
2.3.Այս ընթացքում մենք տարբեր վայրերում ու կառույցների մոտ կազմակերպելու ենք բողոքի ու իրազեկման տեղային հավաքներ՝ ներկայացնելով մեր պահանջներն ու դրանց առնչվող այլ դրույթներ:
3. Հորդորում ենք մեր բոլոր հայրենակիցներին չվհատվել և պատրաստ լինել հետևողական ու վճռական պայքարի՝ հանուն բոլորիս իրավունքների ու արդար պահանջների: Մենք համարում ենք, որ ներկայացված պահանջները ողջ հայ ժողովրդի օրակարգային հարցերն են և ակնկալում ենք բոլորի սատարումը՝ անկախ բնակության ու ծագման վայրից:

«Мы призываем всех наших соотечественников не отчаиваться и быть готовыми к последовательной и решительной борьбе за права и справедливые требования всех нас»: Совет защиты прав арцахцев
04/04/2025 21:42
Совет защиты прав арцахцев распространил заявление:
Совет защиты прав арцахцев, исходя из недельного срока, объявленного на митинге 29 марта, и событий, произошедших за этот период, заявляет:
1. Правительство Республики Армения не отреагировало должным образом на требования участников митинга, проведя весьма ограниченное обсуждение с нашими представителями. Кроме того, правительство направило нам письменный ответ, в котором даны определенные комментарии по 5 пунктам письма-требования, которые во многом не соответствуют нашим представлениям. Единственное практическое предложение, которое они сделали, — это создание экспертных групп для разработки тех или иных решений (письменный ответ правительства можно прочитать по следующей ссылке).
2. Принимая во внимание доверие, оказанное широкой общественностью, и ожидания, сформировавшиеся в отношении Совета защиты прав арцахцев, объявляем об очередных действиях борьбы, в рамках которых предпримем следующие шаги:
2.1. Мы начинаем процесс масштабной консолидации, призываем все небезразличные общественно-политические силы и деятелей Арцаха, Армении и Диаспоры объединиться вокруг представленной нами повестки дня и поддержать эту общенациональную борьбу. Все желающие могут прийти в штаб-палатку, расположенную на площади Свободы, где мы вместе обсудим наши дальнейшие действия.
2.2. В результате широких общественных обсуждений и консолидации, которые пройдут до 15 апреля, мы объявим дату и место нашего следующего большого митинга, за которым последуют конкретные массовые акции.
2.3. В течение этого периода мы организуем локальные акции протеста и информирования в различных местах и у различных ​​структур, представляя наши требования и другие положения, связанные с ними.
3. Мы призываем всех наших соотечественников не отчаиваться и быть готовыми к последовательной и решительной борьбе во имя всех наших прав и справедливых требований.
Мы считаем, что представленные требования являются вопросами повестки дня всего армянского народа и рассчитываем на поддержку каждого, независимо от места проживания и происхождения.
Вместе во имя наших прав».