Հայ ժողովրդի պատմական հիշողության մեջ Փաշինյանն ու իր խմբակը մնալու են իբրև դավաճաններ. Նարեկ Գալստյան (տեսանյութ)
Հայ ժողովրդի պատմական հիշողության մեջ իբրև դավաճաններ ընկալվող բոլոր կերպարներն էլ փորձել են իրենց գործողությունները բացատրել օրվա «իրական Հայաստան» կոնցեպտով: Եթե որևէ մեկը մտածում է, որ Մերուժան Արծրունին, առաջնորդելով պարսից զորքերը Հայաստան, չէր փաթեթավորում իր գործողությունները ժամանակի «իրական Հայաստանով» ու ռեալպոլիտիկով՝ սխալվում է: Ինչու Տաթևի Դավիթ ուրացողը կամ Մելիք Ֆրանգյուլը, երբ դավանափոխ էին լինում ու փորձում կոտրել Սյունիքի ու Արցախի կիսանկախությունը, չէի՞ն փաթեթավորում այդ ամենն այլընտրանքի բացակայությամբ կամ «հայրենասիրությամբ»: Բայց հայ ժողովրդի հավաքական հիշողությունը տվել է այդ մարդկանց մասին հավիտենական, անփոփոխ գնահատական, կտա նաև Փաշինյանի և իր խմբի մասին, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է քաղաքագետ, 24news.am լրատվական կայքի ղեկավար Նարեկ Գալստյանը:
«Իշխանության փորձերը` ցույց տալու, թե Հայաստանի և Արցախի հետ տեղի ունեցածն այլընտրանք չուներ, խղճուկ են: Փաշինյանը միշտ կիսաճշմարտություններով է առաջնորդվում, կիսաճշմարտություն է այն, որ մենք Արցախն այսօր զենքով վերադարձնելու հնարավորություն չունենք, բայց թե ինչու չունենք, այդ հարցին կա՛մ չի անդրադառնում, կա՛մ անդրադառնալիս էլ մեղքն այլոց վրա է բարդում։
Հայաստանում պետք է տեղի ունենա իշխանության փոփոխություն, որը պետք է բերի նոր բովանդակություն, որով պետք է կառուցվի այն իրական Հայաստանը, որը մենք ունեցել ենք»։

Нарек Галстян: Пашинян и его группировка останутся предателями в исторической памяти армянского народа (видео)
Все персонажи, воспринимаемые в исторической памяти армянского народа как предатели, пытались объяснить свои действия концепцией «настоящей Армении» данного времени. Если кто-то думает, что Меружан Арцруни, сопровождая персидские войска в Армению, не упаковывал свои действия «настоящей Арменией» и реалполитикой того времени, то он ошибается. Почему те, кто отрекся от Давида Татевского или Мелик Франгул, кто отрекся от своей веры и пытался сломить полунезависимость Сюника и Арцаха, не упаковали все это отсутствием альтернативы или «патриотизма»? Но коллективная память армянского народа дала вечную, неизменную оценку этим людям, а также даст ее Пашиняну и его группе. Об этом в программе Aysor.am «Есть вопросы» заявил политолог, директор новостного сайта 24news.am Нарек Галстян.
«Попытки властей показать, что произошедшее с Арменией и Арцахом не имело альтернативы, ничтожны. Пашинян всегда руководствуется полуправдой, эта полуправда заключается в том, что сегодня у нас нет возможности вернуть Арцах с помощью оружия, а почему у нас нет такой возможности, он либо не затрагивает этот вопрос, либо когда затрагивает, то возлагает вину на других.
В Армении должна произойти смена власти, которая должна принести новое содержание, с помощью которого должна быть построена та настоящая Армения, которая у нас была».