ԱԳՆ հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան սեփական հանցագործության քողարկում․ Աբրահամյան
Այն իշխանությունը, որը 2023-ին հանցավոր անգործությամբ հետևում էր արցախցիների նկատմամբ ռազմական ագրեսիային ու Ցեղասպանության իրականացմանը, իր պահվածքով ու հայտարարությամբ կանաչ լույս վառում ադրբեջանցիների օկուպացիոն քաղաքականության համար, իսկ մինչև այդ հայտարարում, որ Արցախը Ադրբեջանի մաս է համարում, այսօր փորձում է իրադարձություններն այլ` իրականությունն ակնհայտ խեղաթյուրման ներքո ներկայացնել, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«ԱԳՆ հայտարարությունն այն մասին, թե «ԼՂ հայության բռնի տեղահանության և ԼՂ լուծարման վերաբերյալ հրամանագրի հրապարակումից հետո խնդիրը դուրս է եկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից», ոչ այլ ինչ է, քան սեփական հանցագործության քողարկում:
2019-ին Արցախի կենտրոնական հրապարակից «Արցախը Հայաստան է և վե´րջ» գոռացող Փաշինյանն արդեն խոստովանել է, որ նա այդ ժամանակ ճիշտ հակառակն էր մտածում, սակայն մարդկանց իր իրական մտադրությունների և դիրքորոշման մասին չի համարձակվել ասել:
Ի վերջո, ՔՊ-ն ներկայացնող այն անձինք, երբ խոսում էին Արցախի ադրբեջանական լինելու մասին, ո´չ 2023-ի սեպտեմբերի հարձակումն էր եղել, ո´չ էլ Ադրբեջանի պարտադրված հրամանագիրը, որի բովանդակությունը չէր էլ կարող հրամանագրով կարգավորվել, առավել ևս, որ այն ուժի մեջ մտնելու ընթացակարգերով չէր անցել, իսկ որոշ ժամանակ հետո չեղարկվել էր:
Իշխանությունը ոչ մի կերպ չի կարողանում ոչնչացնել սեփական հանցագործության հետքերը նույնիսկ պատմությունը խեղաթյուրելու և բացահայտ կեղծիքների գնալու պայմաններում», - նշել է Աբրահամյանը:

Заявление Министерства иностранных дел - не что иное, как прикрытие собственного преступления: Абрамян
Власти, которые в 2023 году преступным бездействием следили за военной агрессией против народа Арцаха и осуществлением Геноцида, своим поведением и заявлениями дали зеленый свет оккупационной политике азербайджанцев и до этого заявляли, что считают Арцах частью Азербайджана, сегодня они пытаются представить события по-другому, с явным искажением действительности, написал депутат НС Тигран Абрамян.
«Заявление Министерства иностранных дел о том, что «после обнародования указа о насильственном перемещении армян Нагорного Карабаха и роспуске Нагорного Карабаха этот вопрос снят с повестки дня нормализации межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном» является не чем иным, как прикрытием собственного преступления.
В 2019 году Пашинян, кричавший с центральной площади Арцаха «Арцах – это Армения и точка», уже признался, что в тот момент он думал совсем наоборот, но не осмелился рассказать людям о своих настоящих намерениях и позиции.
Ведь когда представители "Гражданского договора" говорили о том, что Арцах является азербайджанским, на тот момент не было ни нападения [на Арцах] в сентябре 2023 года, ни навязанного Азербайджаном указа, содержание которого не могло регулироваться указом, тем более, что он не прошел процедуры вступления в силу и через некоторое время был отменен.
Власти никоим образомне могут уничтожить следы собственных преступлений даже в условиях искажения истории и открытой фальсификации», - сказал Абрамян.