Փաշինյանը միտումնավոր է զnհաբերել Արցախը՝ ոչ այնքան խաղաղության հասնելու, որքան ՀՀ-ի ստրատեգիական կողմնորոշումը փոխելու հիմքեր ստեղծելու համար․ Քաղաքագետ
«Նախկինում քանիցս հայտարարել ենք, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում Հայաստանն աշխատանքներ էր տանում Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների ապահովման, այդ թվում և այդ խնդիրների հասցեագրման միջազգային մեխանիզմի ստեղծման ուղղությամբ։ Դրան էին նաև միտված երրորդ երկրներում Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հանդիպումների կազմակերպման ջանքերը, որոնք մերժվեցին Լեռնային Ղարաբաղի կողմից։ Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանության և Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման վերաբերյալ հրամանագրի հրապարակումից հետո խնդիրը դուրս է եկել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից», - նշել են Հայաստանի Արտգործնախարարությունից։
Այս հայտարարության առնչությամբ՝ քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը գրել է․
«ԱԳՆ այս հայտարարությունը, որին բնորոշ է սեփական քաղաքականության ձախողման պատասխանատվությունը ուրիշների վրա բարդելու փաշինյական ոճը, իր բնույթով մանիպուլյացիոն է:
Փորձ է արվում ԼՂ ղեկավարության վրա բարդել Արցախի կործանման, խաղաղության պայմանագրում ԼՂ խնդիրն անտեսելու պատասխանատվությունը:
Իրականությունը, սակայն, այն է, որ ԼՂ խնդիրը՝ որպես հակամարտություն, փակել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2022թ-ի հոկտեմբերի 6-ին, երբ Պրահայում, քառակողմ հայտարարության շրջանակներում, ԼՂ-ն ճանաչեց ունիտար Ադրբեջանի մաս:
Հենց դրա հետևանքով է ԼՂ խնդիրը դուրս եկել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից:
Ընդ որում, պնդում եմ, որ Փաշինյանը միտումնավոր է զոհաբերել Արցախը՝ ոչ այնքան խաղաղության հասնելու, որքան Հայաստանի ստրատեգիական կողմնորոշումը փոխելու հիմքեր ստեղծելու համար»։

Пашинян намеренно пожертвовал Арцахом не столько ради достижения мира, сколько для создания основы для изменения стратегической ориентации Республики Армения — политолог
07/04/2025 12:07
«В прошлом мы неоднократно заявляли, что в ходе переговоров с Азербайджаном Армения стремится обеспечить безопасность и права армян Нагорного Карабаха, включая создание международного механизма для решения этих вопросов. На это же были нацелены попытки организовать встречи представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха в третьих странах, которые были отвергнуты Нагорным Карабахом.
После обнародования указа о насильственном перемещении армян Нагорного Карабаха и роспуске Нагорного Карабаха этот вопрос был снят с повестки урегулирования межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой», - отметили в Министерстве иностранных дел Армении.
По поводу этого заявления политолог Сурен Суренянц написал:
"Данное заявление МИД, которое является характерной для Пашиняна манерой перекладывать вину за провал собственной политики на других, носит манипулятивный характер.
Делается попытка обвинить руководство Нагорного Карабаха в падении Арцаха и возложить ответственность за игнорирование нагорно-карабахской проблемы в мирном соглашении на руководство Нагорного Карабаха.
Реальность такова, что вопрос Нагорного Карабаха как конфликт был закрыт Николом Пашиняном 6 октября 2022 года, когда в рамках четырехстороннего заявления в Праге он признал Нагорный Карабах частью единого Азербайджана.
Именно в результате этого заявления вопрос Нагорного Карабаха был снят с повестки урегулирования межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Более того, я утверждаю, что Пашинян намеренно пожертвовал Арцахом не столько ради достижения мира, сколько ради создания основы для изменения стратегической ориентации Армении.