Նիկոլ Փաշինյանի ամբողջ գործունեությունը միտված էր «թոկը» կտրելուն՝ Արցախը Հայաստանից պոկելուն ու Ադրբեջանին հանձնելուն. նրա նպատակն Արցախը պահելը չէր․ Արթուր Խաչատրյան
Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը համարում է Հայաստանը վերահսկելու գործիք, Հայաստանի վզին գցած թոկ․․․ իսկ թոկը պետք է կտրել. նրա ամբողջ գործունեությունը միտված էր «թոկը» կտրելուն՝ Արցախը Հայաստանից պոկելուն ու Ադրբեջանին հանձնելուն, այս մասին հայտարարել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Ըստ նրա՝ հենց այս պատճառով Փաշինյանը վիժեցրեց բանակցային գործընթացը՝ նախ պահանջելով փոխել բանակցությունների ձևաչափը, իսկ հետո սպառնաց վերանայել ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացրած կարգավորման սկզբունքները։
«Նիկոլը 2019 թվականի հունիսին մերժեց կարգավորման վերջին առաջարկը։ Բանակցությունները մտան փակուղի։ 1998-ից հետո բոլոր առաջարկները մերժել էր Ադրբեջանը, իսկ 2019 թվին դա արեց Նիկոլը։ Բանակցությունները վիժեցնելուց հետո պաշտոնական Երևանը սաստկացրեց հռետորաբանությունը («Արցախը Հայաստան է և վերջ», «Նոր պատերազմ նոր տարածքների համար», և այլն)։
Հետո 2020 թվականի հուլիսյան բախումը Տավուշում ու դրա հերոսացումը Սարդարապատում։ Նիկոլը չէր կարող չհասկանալ, թե այդ «հերոսացումն» ինչ հետևանք կարող էր ունենալ։ Ու պատերազմ ու պարտություն, նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ ու Արցախի նկատմամբ պատասխանատվության ուրացում։ Որևէ փաստաթղթով նախատեսված չէր, որ ՀՀ զինված ուժերը պետք է Արցախի Հանրապետության տարածքից դուրս գային։ Ինքը հանեց, հանեց դեմոնստրատիվ։ Որևէ քայլ չձեռնարկեց, որ Արցախի շրջափակումը վերացվեր։ Մանր-մունր, անիմաստ ու անօգուտ վախվորած հայտարարություններ։
Իսկ 2022-ի հոկտեմբերին դավաճանեց Արցախին՝ ապօրինաբար ճանաչելով Ադրբեջանի գերիշխանությունն Արցախի նկատմամբ։ Նույնը կրկնեց 2023-ի մայիսին։ Իսկ նույն տարվա սեպտեմբերին, 1988 թվականից ի վեր, առաջին անգամ, Արցախը մնաց մենակ։ Հյուծված ու լքված հերոսական Արցախը թուրքի դեմ մնաց մենակ։ «Թոկը» կտրվեց։ Արցախը հայաթափվեց ու բռնակցվեց Ադրբեջանին։ Բայց Նիկոլը Նիկոլ չէր լինի, եթե չփորձեր իր դավադրությունն այլոց վրա չբարդել։ Թե բա՝ արցախցիները չբանակցեցին․․․ ադրբեջանցիները հարձակվեցին, երբ Եվլախում բանակցություններ էին ընթանում։ Արցախում հեղաշրջում եղավ․․․ Լու՞րջ։ Նույնիսկ հեղաշրջվածը դա հեղաշրջում չէր համարում։
Ու որ վերջնականապես փակեն Արցախի էջը, անընդհատ Արցախի Հանրապետության նախագահի ինչ-որ հրամանագրի մասին են բարբաջում։ Տեսե՞լ եք այդ թուղթը։ Ոչ ոք չի տեսել։ Արցախի Հանրապետության նախագահը ստիպված էր այն ստորագրել, որ ադրբեջանցիք չմտնեին խաղաղ քաղաքներ ու գյուղեր, որ զոհերի թիվը հազարների չհասներ։ Կանխավ առ ոչինչ, որևէ իրավական հիմք չունեցող թղթով տասնյակ հազարավոր մարդիկ փրկվեցին ու հասան Հայաստան»,- Facebook-ում գրել է նա։
Խաչատրյանն ընդգծել է՝ հիմա Նիկոլ Փաշինյանն ու Արարատ Միրզոյանն այդ թղթի վրա են հղում կատարում՝ «արդարացնելու իրենց դավադրությունը»։
«Եթե Արցախի մասին մտածեին, այլ ոչ թե «թոկը» կտրելու գնով իշխանությունը պահելու, այդ թղթի իրավազորությունը կվիճարկեին, հենց վերջին արցախցին անցներ Հակարիի կամուրջը։ Չարեցին։ Չարեցին, որովհետև իրենց նպատակն Արցախը պահելը չէր․․․»,- հավելել է պատգամավորը։

Вся деятельность Никола Пашиняна была направлена ​​на то, чтобы обрезать «петлю» — оторвать Арцах от Армении и передать его Азербайджану: его целью не было сохранение Арцаха — Артур Хачатрян
08/04/2025 16:51
Никол Пашинян считает Арцах инструментом контроля над Арменией, петлей на шее Армении... и петлю необходимо обрезать. Вся его деятельность была направлена ​​на то, чтобы обрезать «петлю» — оторвать Арцах от Армении и передать его Азербайджану, заявил депутат фракции «Армения» Национального собрания Артур Хачатрян.
По его словам, именно по этой причине Пашинян прервал переговорный процесс, сначала потребовав изменить формат переговоров, а затем пригрозив пересмотреть принципы урегулирования, представленные США, Россией и Францией.
«Никол отклонил последнее предложение по урегулированию в июне 2019 года. Переговоры вошли в тупик. После 1998 года Азербайджан отклонил все предложения, а в 2019 году это сделал Никол. После срыва переговоров официальный Ереван усилил риторику («Арцах — это Армения и всё», «Новая война - новые территории» и т. д.).
Затем стычка в июле 2020 года в Тавуше и ее героизация в Сардарапате. Никол не мог не понимать, к каким последствиям может привести такая «героизация». И война, и поражение, документ от 9 ноября и отрицание ответственности за Арцах. Ни в одном документе не предусматривался вывод вооруженных сил Армении с территории Республики Арцах. Он вывел армию, вывел ее демонстративно. Он не предпринял никаких шагов для снятия блокады Арцаха. Мелкие, бессмысленные и бесполезные заявления.
А в октябре 2022 года он предал Арцах, незаконно признав суверенитет Азербайджана над Арцахом. То же самое он повторил и в мае 2023 года. А в сентябре того же года, впервые с 1988 года, Арцах остался один. Измученный и покинутый, героический Арцах остался один против турок.
«Петля» была обрезана. Арцах был деармянизирован и присоединен к Азербайджану. Но Никол не был бы Николом, если бы не попытался переложить вину за свой заговор на других. Мол, арцахцы не захотели вести переговоры... азербайджанцы напали, когда в Евлахе шли переговоры. В Арцахе произошел переворот... Серьезно? Даже тот, кого свергли, не считал это переворотом.
И чтобы окончательно закрыть страницу Арцаха, они постоянно несут бред о каком-то указе президента Республики Арцах. Вы видели эту бумагу? Никто этого не видел. Президент Республики Арцах был вынужден подписать его, чтобы азербайджанцы не входили в мирные города и села, чтобы число жертв не достигло тысяч. Благодаря документу, который изначально ничего не значил и не имел никакой правовой основы, десятки тысяч людей были спасены и добрались до Армении», — написал он в Facebook.
Хачатрян подчеркнул, что теперь Никол Пашинян и Арарат Мирзоян ссылаются на эту бумагу, чтобы «оправдать свой заговор».
«Если бы они думали об Арцахе, а не о сохранении своей власти ценой «обрезания петли», они бы усомнились в легитимности этой бумаги, как только последний арцахец перешел мост Хакари. Они этого не сделали. Не сделали, потому что их целью не было сохранение Арцаха...», — добавил депутат.