Պահանջում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից՝ անհապաղ վերանայել դիրքորոշումը, հրապարակավ հաստատել, որ արցախցիների իրավունքների հարցը շարունակում է մնալ առաջնահերթություն․ Հայտարարություն
08/04/2025 17:06
Արցախից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի հայտարարությունը Արցախի  հարցի չլուծված կարգավիճակի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիրքորոշման վերաբերյալ․
«Արցախահայերի իրավունքների պաշտպանության քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) ցանցը խորը մտահոգությամբ և անհանգստությամբ է արձագանքում Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության (այսուհետ՝ ՀՀ ԱԳՆ)՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցմանն ի պատասխան տրված պաշտոնական հայտարարությանը, համաձայն որի «Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանության և Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման վերաբերյալ հրամանագրի հրապարակումից հետո խնդիրը դուրս է եկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից»:
Նման դիրքորոշումը անընդունելի է և հակասում է ինչպես հայ ժողովրդի կենսական շահերին, այնպես էլ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին և մարդու իրավունքների համընդհանուր չափանիշներին։
Իրավական հիմնավորում և դիրքորոշում․
1. Արցախի հարցը չի կարող «դուրս գալ օրակարգից». Ավելի քան 150,000 արցախահայերի բռնի տեղահանումը իրենց պատմական հայրենիքից հանդիսանում է էթնիկ զտման ակնհայտ դրսևորում, որը միջազգային հանրության կողմից չի կարող և չպետք է ճանաչվի որպես օրինական կամ իրավաչափ իրողություն:
2. Միջազգային-իրավական պարտավորությունների անտեսում. Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ արձանագրում ենք, որ դիվանագիտության ոչ բավարար արդյունքները որպես իրավական իրողություն ներկայացնելն անթույլատրելի է։ Սա նշանակում է հրաժարվել արցախահայության հիմնարար իրավունքներից և լեգիտիմացնել Ադրբեջանի կողմից իրականացված բռնությունները:
3. Միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում. Միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն՝ բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների պաշտպանության և վերադարձի հարցը պետք է մնա միջազգային օրակարգում մինչև դրա արդարացի լուծումը։ Այն չի կարող «դուրս գալ օրակարգից» միայն այն պատճառով, որ հակամարտության մեկ կողմը միակողմանի հրամանագիր է ընդունել:
4. Պաշտպանության պարտավորության անտեսում. Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավորություն ունի պաշտպանելու հայության, այդ թվում՝ արցախահայության շահերը միջազգային ատյաններում։ Փաստացի արդյունքները վկայում են, որ արցախահայությունը մնացել է առանց պատշաճ պաշտպանության և ստիպված է եղել լքել իր պատմական հայրենիքը:
5. Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից հակաիրավական հղումներ. Ոչ օրինական և ոչ իրավական է հղում կատարել «Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման վերաբերյալ հրամանագրին»։ Ուժի կիրառմամբ և սպառնալիքով պարտադրված փաստաթուղթը չի կարող դիտարկվել որպես օրինական և միջազգայնորեն ճանաչված իրավական հիմք: «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի համաձայն՝ իրավական ակտերն ուժի մեջ են մտնում բացառապես դրանց պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, եթե այլ ժամկետ սահմանված չէ: Հատկանշական է, որ այդ հրամանագիրը որպես իրավական փաստաթուղթ տեղ չի գտել նորմատիվ իրավական ակտերի հրապարակման միասնական կայքում (arlexsis.am) և չի հրապարակվել պաշտոնապես:
Մեր իրավական պահանջները․
1. Պահանջում ենք Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության դրույթները և միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, անհապաղ վերանայել իր դիրքորոշումը և հրապարակավ հաստատել, որ Արցախի հայության իրավունքների պաշտպանության, անվտանգության և վերադարձի հարցը շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն՝ անկախ Ադրբեջանի միակողմանի ապօրինի գործողություններից:
2. Պահանջում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանման, էթնիկ զտման և վերադարձի հարցը ներառել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի բանակցություններում որպես անբաժանելի բաղադրիչ:
3. Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, ՄԱԿ-ին, Եվրոպայի խորհրդին, ԵԱՀԿ-ին և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցներին՝ չճանաչել էթնիկ զտման արդյունքները, պահանջել Ադրբեջանի Հանրապետությունից հարգել միջազգային իրավունքը և ապահովել արցախահայերի անվտանգ ու արժանապատիվ վերադարձը իրենց բնակավայրեր՝ միջազգային երաշխիքների, մշտադիտարկման և պաշտպանության մեխանիզմների ներքո:
Արցախահայության կյանքն ու ապագան չեն կարող դառնալ միջպետական բանակցությունների զիջվող կետեր։ Մենք պահանջում ենք արդարություն, պատասխանատվություն և մեր ժողովրդի իրավունքների պաշտպանություն՝ համաձայն միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների:

Мы требуем от Министерства иностранных дел Армении немедленно пересмотреть свою позицию и публично подтвердить, что вопрос прав народа Арцаха продолжает оставаться приоритетным: заявление
08/04/2025 17:37
«Сеть организаций гражданского общества (ОГО) по защите прав армян Арцаха с глубокой обеспокоенностью и тревогой реагирует на официальное заявление Министерства иностранных дел Республики Армения (далее - МИД РА) в ответ на запрос радиостанции «Свобода», согласно которому «после обнародования указа о насильственном перемещении армян Нагорного Карабаха и роспуске Нагорного Карабаха этот вопрос снят с повестки дня нормализации межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном».
Такая позиция неприемлема и противоречит как жизненным интересам армянского народа, так и основополагающим принципам международного права и общечеловеческим стандартам прав человека.
1. Правовое обоснование и позиция: Арцахский вопрос не может быть «снят с повестки дня». Насильственное перемещение более 150 000 армян Арцаха с их исторической родины является явным проявлением этнической чистки, которая не может и не должна признаваться международным сообществом как законная или легитимная реальность.
2. Игнорирование международно-правовых обязательств: В соответствии с международным правом мы констатируем, что представление неудовлетворительных результатов дипломатии в качестве правовой реальности является неприемлемым. Это означает отказ от фундаментальных прав армян Арцаха и легитимацию насилия, осуществляемого Азербайджаном.
3. Нарушение международного гуманитарного права: Согласно международному гуманитарному праву, вопрос защиты прав и возвращения насильственно перемещенного населения должен оставаться в международной повестке дня до его справедливого решения. Его нельзя «снять с повестки дня» только потому, что одна из сторон конфликта приняла односторонний указ.
4. Пренебрежение обязанностью защищать: Республика Армения обязана защищать интересы армян, в том числе армян Арцаха, на международных форумах. Фактические результаты свидетельствуют о том, что армяне Арцаха остались без надлежащей защиты и были вынуждены покинуть свою историческую родину.
5. Неправомерные ссылки с точки зрения международного права: Ссылаться на "Указ о ликвидации Нагорного Карабаха" незаконно и неправомерно. Документ, навязанный применением силы и угроз, не может рассматриваться как законное и международно признанное правовое основание. Согласно Закону Республики Арцах «О нормативных правовых актах», правовые акты вступают в силу исключительно со дня, следующего за их официальным опубликованием, если не установлен иной срок. Примечательно, что этот указ не был включен в качестве правового документа в единый сайт для публикации нормативных правовых актов (arlexsis.am) и не был официально опубликован.
Наши правовые требования:
• Мы требуем от Министерства иностранных дел Республики Армения, основываясь на положениях Конституции Республики Армения и фундаментальных принципах международного права, немедленно пересмотреть свою позицию и публично подтвердить, что вопрос защиты прав, безопасности и возвращения армянского населения Арцаха продолжает оставаться приоритетом внешней политики Армении, независимо от односторонних незаконных действий Азербайджана.
• Мы требуем включить вопрос о насильственном перемещении, этнической чистке и возвращении армянского населения Нагорного Карабаха в переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном в качестве неотъемлемого компонента.
• Мы призываем международное сообщество, ООН, Совет Европы, ОБСЕ и международные организации, занимающиеся защитой прав человека, не признавать результаты этнической чистки, требовать от Азербайджанской Республики уважения международного права и обеспечения безопасного и достойного возвращения армян Арцаха в их населенные пункты под международными гарантиями, мониторингом и механизмами защиты.
Жизнь и будущее армян Арцаха не могут стать уступками в межгосударственных переговорах. Мы требуем справедливости, ответственности и защиты прав нашего народа в соответствии с нормами и принципами международного права», - говорится в заявлении.